ضرورت مشورت با قسمت و بخش خصوصی در برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های پژوهش و همچنين فناوری – شریف

ضرورت مشورت با  قسمت و بخش خصوصی در برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های پژوهش و همچنين فناوری – شریف

به نقل از شریف: ضرورت مشورت با قسمت و بخش خصوصی در برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های پژوهش و همچنين فناوری

اعضای شرکت کننده در پنل تخصصی« تسهیل در توسعه و همچنين پایداری چرخه علم و همچنين فناوری در اقتصاد دانش بنیان»، بر ضرورت مشورت با قسمت و بخش خصوصی در برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های پژوهش و همچنين فناوری و همچنين توجه به شرایط واقعی و همچنين نیازهای قسمت و بخش صنعت تاکید کردند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در نشست تسهیل در توسعه و همچنين پایداری چرخه علم و همچنين فناوری در اقتصاد دانش بنیان گفت: با سیاستگذاری درست در سال شمسي ۱۳۸۲ در خصوص افزایش امتیاز مقاله های علمی و همچنين پژوهشی در آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی، سهم ایران در تولید علمی در جهان افزایش یافت و همچنين ایران هم اکنون رتبه ۱۶ نشر مقالات علمی را در اختیار دارد.

وی تاکید کرد: باید در زمینه نوآوری و همچنين رشد اقتصاد دانش بنیان در کشور نیز سیاست مشخصی را داشته باشیم که اصلاح قوانین برای وارد شدن سرمایه های خارجی به کشور، اعطای گرنت نوآوری به اساتید و همچنين هماهنگی دانشگاهها با مراکز رشد شامل محورهای این سیاست است.

دست يار سابق پژوهش و همچنين فناوری وزیر علوم افزود: باید شیوه اعطای امتیاز به طرح های کاربردی و همچنين ارتباط با صنعت که در آیین ارتقای اعضای هیات علمی پیش بینی شده است؛ بازبینی و همچنين تقویت مي شود.

دکتر مهدی الیاسی، دست يار سیاستگذاری و همچنين ارزیابی راهبردی معاونت علمی و همچنين فناوری ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: ایران در زمینه تولید علم در دنیا جایگاه خوبی دارد ولی در زمینه شاخص نوآوری نیاز به برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی و همچنين تلاش بیشتری داریم تا جایگاه شایسته خود درا کسب کنیم.

وی افزود: برای ارتقای کشور در زمینه نوآوری باید سرمایه گذاری کنیم، به قسمت و بخش خصوصی و همچنين بازار توجه کنیم و همچنين شرکت های دانش بنیان را تقویت و همچنين نقش آنها را در اقتصاد ملی افزایش دهیم.

دکتر الیاسی تاکید کرد: افزایش تقاضا برای محصولات دانش بنیان، افزایش بهره وری صنایع پهناور و بزرگ با کمک شرکت های دانش بنیان، افزایش سرمایه گذاری خارجی و همچنين ایجاد همکاری برندهای مهم داخلی و همچنين بین المللی شامل راهکارهای تقویت اقتصاد دانش بنیان است که باید بری انها برنامه جذاب و جالب و خوب اجرایی تدوین کنیم.

دکتر مهدی کشمیری، قائم مقام معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم نیز در این نشست با اشاره به ارتباط مسائل شرکت های دانش بنیان با اقتصاد کلان کشور و همچنين شرایط اجتماعی گفت: حل موضوعات مرتبط با شرایط کسب و همچنين کار می تواند نقش مهمی در حل معظلات و مسائل و مشکلات شرکت های دانش بنیان داشته باشد.

وی توانمند سازی شرکت های دانش بنیان و همچنين مراکز رشد فناوری را از برنامه جذاب و جالب و خوب های در دست اجرای وزارت علوم اعلام کرد که از طریق اصلاح قوانین و همچنين توسعه بازار محصولات دانش بنیان پیگیری خواهد شد.

در ادامه این نشست، دکتر خان بیگی مدیر مسائل پژوهشی وزارت نفت گفت: دانشگاهها و همچنين مراکز پژوهشی باید در کنار فعالیت پژوهشی در مرزهای دانش، به نیاز امروز صنایع کشور نیز توجه کنند.

وی تاکید کرد: دستگاههای اجرایی نیازمند شرکت های دانش بنیان مانند وزارت خانه های صمت، نیرو و همچنين نفت و همچنين دستگاههای اجرایی سیاستگذار علم کشور مانند وزارت علوم، وزارت بهداشت و همچنين معاونت علمی ریاست جمهوری، بالید سیاست های همسو و همچنين همگن در زمینه رشد شرکت های دانش بنیان داشته باشند.

دکتر محسن قرنفلی، مشاور رییس جهاددانشگاهی نیز در این نشست بر اتخاذ روش صحیح در کسب فناوری از شرکت های خارجی تاکید و همچنين گفت: باید روش یادگیری نظامند فناوری جدید و همچنين بومی کردن آن هم در قراردادهای فناوری با خارج از کشور پیش بینی مي شود.

دکتر حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی در این نشست تخصصی گفت: حوزه دانش بنیان اساساً مرتبط به قسمت و بخش خصوصی است و همچنين دستگاههای دولتی باید در برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی برای اقتصاد دانش بنیان و همچنين ارزیابی طرح های آنان از اشخاص با تجربه قسمت و بخش صنعت بهره بري و استفاده کنند.

م.ع ۱۳۶۰/ ر.ب ۱۳۴۵

ضرورت مشورت با قسمت و بخش خصوصی در برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های پژوهش و همچنين فناوری در تاریخ ۹ July 1397 | 6:03 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *