مزیت نسبی آموزش عالی با سایر مزیت های جامعه ضمیمه مي شود – شریف

مزیت نسبی آموزش عالی با سایر مزیت های جامعه ضمیمه مي شود – شریف

به نقل از شریف: مزیت نسبی آموزش عالی با سایر مزیت های جامعه ضمیمه مي شود

حجه الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور گفت: آنچه مهم است جامع بودن موضوع آموزش و همچنين دانشگاه در مجموعه نظام جمهوری اسلامی است ولي بايد توجه داشت باید مزیت های نسبی آموزش عالی به سایر مزیت های جامعه ضمیمه مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی به نقل از دانشگاه بیرجند، حجت الاسلام دکتر مصطفی رستمی جمعه شب در نشست روسای دانشگاه های خراسان جنوبی اظهار داشت: یکی از مزیت های نسبی خراسان جنوبی همسایگی با کشور افغانستان است.

وی افزود: این کشور نیاز فراوانی به آموزش عالی دارد و همچنين با توجه به امکانات فراوان دانشگاهی در خراسان جنوبی باید از این ظرفیت بهره مند شد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: دانشجویان خارجی که می توانند در دانشگاه های اروپایی یا آسیایی به تحصیل بپردازند ولي بايد توجه داشت ایران را انتخاب می کنند حتماً همچنين و علاوه بر موضوع آموزش سایر مولفه های فرهنگی را مدنظر قرار می دهند.

وی عنوان کرد: نباید از نقطه جدی مزیت نسبی غفلت کنیم تا خروجی متناسب با آنچه دنبال آن هم هستیم باشد.

دکتر رستمی با بیان اینکه امام و پيشوا راحل از معلمی به عنوان کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل انبیا (ص) نام برده است یادآور شد: آموزش، دعوت به تعقل و همچنين علم یکی از اصلی ترین محورهای انبیا بود ولي بايد توجه داشت در کنار آن هم تربیت و همچنين تزکیه و همچنين بالا آوردن معنوی این مجموعه جزو ماموریت های شان بود.

وی با تاکید بر اینکه باید محدودیت ها و همچنين محرومیت را بشناسیم اظهار داشت: در استان خراسان جنوبی دانشگاه ها با محدودیت هایی مواجه خواهند بود که مسئولان به آن هم واقفند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور ادامه داد: محدودیت ها نباید مانع از بی توجهی به رسالت اصلی که تزکیه و همچنين تعلیم است بشود چرا که در صورتي که جایی کم بگذاریم مسئول هستیم.

وی افزود: توجه و همچنين تلاش به این موضوع فراوان بوده است ولي بايد توجه داشت یادآوری و همچنين تاکید و همچنين توجه دادن خودمان به این موضوعات به عنوان یک امر جدی تلقی می مي شود.

وی خراسان جنوبی را استانی دارای سبقه فرهنگی دانست و همچنين گفت: از این استان در قدمت، فضای فرهنگی و همچنين توجه به دستاوردهای تعلیم و همچنين تربیت نوین و همچنين بسیاری حوزه های دیگر به عنوان یک استان نمونه می قدرت یاد کرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به قدمت تاریخی مدرسه شوکتیه بیرجند عنوان کرد: این مدرسه به عنوان سومین مرکز آموزشی کشور نشان می دهد زمانی که علمای دین نسبت به سیستم آموزشی غرب گلایه داشتند ولي بايد توجه داشت علمای این استان مشوق بوده اند.

وی یادآور شد: این ارتباط نشان دهنده سابقه فرهنگی ارزشمندی است و همچنين اینکه روسای دانشگاه استان اذعان دارند از لحاظ ورودی دانشگاه استان جزو چهار دهک آخر و همچنين خروجی جزو چهار دهک اول است نقطه قابل توجهی است.

دکتررستمی یادآور شد: خراسان جنوبی در برخی آمارهای آسیب های اجتماعی در ردیف های آخر قرار دارد، البته قسمت و بخش زیادی به این برمی گردد که ارتباط بین سنت و همچنين مدرنیته و همچنين مجموعه آنچه به عنوان تلفیق یک جامعه سالم از آن هم یاد می کنیم اینجا کمتر دچار دستکاری شده و همچنين باید محافظت مي شود.

وی افزود: در حال حاضر ۵۰ هزار دانشجو در استان خراسان جنوبی تحصیل می کنند، قبل از انقلاب در کل کشور ۱۷۰ هزار دانشجو داشتیم که ۳۰ قسمت و بخش خارج از کشور تحصیل می کردند ولي بايد توجه داشت اکنون به کمتر از سه قسمت و بخش کاهش یافته است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اینکه آموزش عالی در کشور تقویت شده است گفت: اینکه دانشگاه های شهرستان هایی مانند قاین، فردوس و همچنين بیرجند دنبال دانشجوی خارجی خواهند بود، خیلی ادبیات فاخری است.

وی یادآور شد: این نقاط نيرو و همچنين مزیت های جدی باید ضمیمه مي شود به اینکه خروجی دانشگاه ها از سایر حوزه ها در سطح و همچنين ترازی باشند که خروجی جامعه اسلامی و همچنين انقلابی است و همچنين آن هم موقع قطعاً آن هم رسالت انجام شده است.

دکتررستمی با تاکید بر اینکه دشمن به دنبال نابود کردن نقاط نيرو ماست افزود: هجمه دشمن و همچنين تمرکز آنها بر ناامید کردن جامعه ماست و همچنين ما باید امید بیافرینیم چراکه در صورتي که روح امید از جامعه گرفته مي شود تمام نقاط نيرو بی نتیجه خواهد بود.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

مزیت نسبی آموزش عالی با سایر مزیت های جامعه ضمیمه مي شود در تاریخ ۲۰ July 1397 | 11:21 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *