نشست خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش آغاز به کار کرد – شریف

نشست خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش آغاز به کار کرد – شریف

به نقل از شریف: نشست خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش آغاز به کار کرد

نشست خاورمیانه-اروپا به میزبانی دانشگاه تهران در مرکز همایش‌های بین‌المللی جزیره کیش آغاز به کار کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تهران، در مراسم افتتاحیه نشست خاورمیانه-اروپا دکتر محمود نیلی احمدآبادی، اظهار داشت: این نشست به برخی موضوعات مهم شامل چالش‌هایی که جهان با آنها روبه‌روست و همچنين برای توسعه پایدار اهمیت دارند، می‌پردازد.
وی با اشاره به موفقیت‌های علمی دانشگاه‌های ایران افزود: عملکرد علمی دانشگاه‌های ایران بسیار خوب بوده است به گونه‌ای که در مجلات نمایه شده توسط WOS ایران رتبه ۱۶ را دارد.
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين وزارت بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی، ارتقا و همچنين تقویت فعالیت بین‌المللی و همچنين مشارکت دانشگاه‌های ایران را در این فعالیت‌ها در دستور کار قرار داده‌اند گفت: فعالیت بین‌المللی ایران عمدتاً بر تبادل دانشجو و همچنين استاد تمرکز دارد. راهنمایی مشترک رساله‌های دکتری و همچنين ارائه مدرک مشترک و همچنين تحقیقات مشترک شامل این فعالیت‌هاست. این فعالیت‌ها اغلب مبتنی بر تماس‌های فردی است و همچنين کمتر به شکل برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی شده و همچنين منسجم است.
دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به رسالت مسئولیت اجتماعی دانشگاه گفت: بیشتر تحقیق مبتنی بر زمینه و همچنين بافت اجتماعی را که کاربرد اجتماعی دارند و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات جامعه را حل می‌کنند، مد نظر داریم نه تحقیقات برخاسته از پارادایم رشته‌های دانش سنتی.
وی خاطرنشان کرد: فناوری پیشرفته استاندارد زندگی شهری را ارتقا بخشیده است ولي بايد توجه داشت باعث بهره بري و استفاده بیش از حد منابع شده است که کمبود منابع ارزشمند، تغییر اقلیم و همچنين غیره را در پی داشته است.
دکتر نیلی احمدآبادی افزود: برخی تغییرات جهانی مهم‌ترند و همچنين می‌توانند مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات اجتماعی زنجیروار در پی داشته باشد. مثلاً، وقتی در مورد کمبود آب صحبت می‌کنیم، اثر ناخوشایند تنها و فقط بر زندگی معمولی شهروندان و مردم شهر ندارد، بلکه برای امنیت غذا، ثبات اجتماعی و همچنين صلح زیانبار است و همچنين مهاجرت گسترده را در پی دارد. بنابراین مبارزه با این کمبودها و همچنين چالش‌ها باید اولویت اول باشد و همچنين تنها و فقط سیاست‌گذاران، دانشمندان و همچنين مشارکت و همچنين همکاری دوجانبه می‌تواند آنها را تقلیل دهد.
وی گفت: مشارکت تو به ما کمک کرده تا نشست خاورمیانه–اروپا را در جزیره کیش به شکلی موفق برگزار کنیم؛ نشستی که توسعه پایدار آینده در عصر چهارم انقلاب صنعتی را هدف قرار داده است.
دکتر نیلی احمدآبادی افزود: بر این باوریم که این نشست فرصتی مناسب برای تجدید ارتباطات و همچنين بحث در مورد موضوعاتی است که مورد علاقه هیأت‌های شرکت کننده از کشورهای منطقه و همچنين اروپاست.
رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: مایه خوشحالی است که این نشست طیف وسیعی از موضوعات مرتبط به آب، انرژی‌های تجدید پذیر، مسائل شهری، به ویژه مسائل مرتبط به جنبه‌هایی از این موضوعات شبکه‌ای مهم در مدیریت شهرهای هوشمند آینده را در دستور کار قرار داده است.
دکتر نیلی احمدآبادی خاطرنشان کرد: اهداف اصلی این نشست اساساً تریبونی برای بحث در مورد همکاری بین پژوهشگران و همچنين تصمیم‌سازان برای غلبه بر چالش‌های جاری و همچنين آینده و همچنين نیز جستجوی امکانات بین‌المللی و همچنين یافتن منابع مالی برای فعالیت‌های پژوهشگران در کشورهای منطقه و همچنين اروپاست.
وی افزود: کنسرسیوم دانشگاه‌های ایران به شکلی راهبردی این نشست را برای از میان برداشتن موانع و همچنين همکاری فرامرزی، شناسایی فرصت‌های علمی مشترک و همچنين مشارکت فکری برای تعیین یک راهبرد به منظور همکاری مؤثر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی کرد.
دکتر عباس زارعی هنزکی، دبیر علمی همایش نیز، آینده را همین فردا خواند که باید برای آن هم آماده باشیم.
وی، پیشرفت‌های فناورانه و همچنين انقلاب فناوری را سبب تغییر جهان دانست و همچنين تصریح کرد: انقلاب فناوری جهان را تغییر داده است و همچنين به تبع آن هم کارها نیز تغییر نموده اند و همچنين اشخاص بیشتری با این فناوری‌ها کار می‌کنند، در نتیجه مشاغل جدید و همچنين روابط جدید شکل گرفته است که باید عوارض منفی این تغییر را بر زندگی شهروندان و مردم شهر در نظر بگیریم.
دبیر علمی نشست خاطرنشان کرد: این نشست، تریبونی برای همکاری پژوهشگران، تصمیم سازان و همچنين صاحبان کار و همچنين سرمایه است تا با بحث در مورد موضوعات مهم نشست، بهره برداری مناسب از منابع در آینده را مد نظر قرار دهند.
در ادامه دکتر توماس آندرسون، مشاور ارشد نشست، با تشکر از پنج دانشگاه ایرانی که در این نشست شرکت نموده اند، گفت: این اولین نشست بین خاورمیانه و همچنين اروپا در مقطع زمانی خاصی است؛ این زمان بسیار مهم است.
دکتر آندرسون افزود: ما باید خارج از مرزهای خود کار کنیم. مسائل این نشست جهانی‌اند. امروز مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است بین خاورمیانه و همچنين اروپا، بین پژوهشگران و همچنين نوآوران و همچنين بین فرهنگ‌های متنوع و گوناگون و مختلف گفتگو وجود داشته باشد.

وی محورهای این نشست را مسائل زندگی توصیف کرد و همچنين گفت: باید با آنچه که با آنها زندگی می‌کنیم، به شکلی مطلوب برخورد کنیم؛ آب، هوا و همچنين… مسائل زندگی ما خواهند بود.
دکتر آندرسون ایران را کشوری با تاریخی استثنایی دانست و همچنين اظهار خوشحالی کرد که اولین نشست با این موضوع در ایران برگزار می‌مي شود.
وی اظهار امیدواری کرد که این گفتگوها ادامه داشته باشد و همچنين در سایر قاره‌ها و همچنين کشورها، بین مؤسسات متنوع و گوناگون و مختلف نیز برگزار مي شود.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف و همچنين رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه این نشست بودند.
گفتنی است نشست خاورمیانه-اروپا با شرکت اندیشمندان دانشگاهی و همچنين صاحب‌نظران حوزه‌های آب، محیط زیست، انرژی و همچنين… تا یکشنبه ۲۹ مهرماه ادامه دارد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

نشست خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش آغاز به کار کرد در تاریخ ۲۸ July 1397 | 11:31 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *