نماینده رسمی و همچنين رابط ملی ایران در یونسکو برای انجام فعالیت‌های مرتبط به پروژه جاده ابریشم منصوب شد – شریف

نماینده رسمی و همچنين رابط ملی ایران در یونسکو برای انجام فعالیت‌های مرتبط به پروژه جاده ابریشم منصوب شد – شریف

به نقل از شریف: نماینده رسمی و همچنين رابط ملی ایران در یونسکو برای انجام فعالیت‌های مرتبط به پروژه جاده ابریشم منصوب شد

با حکم دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران و همچنين در راستای چشم انداز گفتگو، توسعه و همچنين تنوع، حسن باستانی‌راد، به‌عنوان نماینده رسمی و همچنين رابط ملی ایران در یونسکو به‌منظور انجام فعالیت‌های مرتبط به پروژه جاده ابریشم منصوب شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در حکمی دکتر حسن باستانی‌راد را به‌عنوان نماینده رسمی و همچنين رابط ملی ایران در یونسکو در زمینه پروژه جاده ابریشم منصوب کرد.

دکتر باستانی‌راد، دارای دکترای تاریخ ایران دوره اسلامی از دانشگاه شهید بهشتی است و همچنين از سوابق اجرایی وی می‌قدرت به نمایندگی وی از طرف جمهوری اسلامی ایران در شبکه جاده ابریشم نهاد یونسکو (از سال شمسي ۱۳۹۴)، عضویت در کمیته راهبردی جاده ابریشم نهاد یونسکو (۲۰۱۵) و همچنين مؤسس مرکز پژوهشی جاده ابریشم در دانشگاه شهید بهشتی (۱۳۹۷) اشاره کرد.

وی همچنین اجرا، مدیریت علمی و همچنين پژوهشگری در طرح‌های پژوهشی مرتبط با حوزه جاده ابریشم را در کارنامه خود دارد و همچنين صاحب تألیفاتی شامل ایران پل میان‌فرهنگی تعاملات بین‌المللی جاده ابریشم، شهرستان در ایران‌زمین و همچنين بهارستان در تاریخ نیز هست.

در سال شمسي ۱۳۶۷ نهاد یونسکو طرح «جاده‌های ابریشم، جاده‌های گفتگو» را برای یک دهه آغاز کرد که شمار زیادی از کشورهای آسیایی و همچنين شامل ایران در آن هم مشارکت داشتند و همچنين ایران از فعالان اصلی پیشبرد آن هم طرح بود و همچنين کنفرانس‌هایی در تهران، مشهد و همچنين اصفهان نیز برگزار شد.

همچنین در سال شمسي ۱۳۹۰ موضوع جاده ابریشم با شعار «گفتگو،» «تنوع» و همچنين «توسعه»، دوباره مورد توجه نهاد یونسکو قرار گرفت که شماری از کشورها شامل ایران، چین، کره‌جنوبی، ژاپن، ترکیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، عمان، آلمان، روسیه و همچنين اسپانیا در احیای آن هم نقش مؤثری داشتند.

در سال شمسي ۱۳۹۲ نخستین نشست بین‌المللی با موضوع «جاده پهناور و بزرگ ابریشم» با مشارکت نهاد یونسکو در شهرستان آلماتی قزاقستان و همچنين حضور پژوهشگرانی از کشورهای آسیایی و همچنين اروپایی برگزار شد.

در بهار ۱۳۹۴ شبکه بین‌المللی اینترنتی جاده ابریشم نهاد یونسکو رسماً با عنوان UNESCO International Network for the Silk Road Online Platform آغاز به کار کرد. از این زمان بر شمار کشورهای آسیایی، آفریقایی و همچنين اروپایی فعال در شبکه افزوده شد و همچنين مصر، گرجستان، افغانستان، عراق، مغولستان و همچنين هند نیز به عضویت آن هم درآمدند و همچنين از هر کشور یک نماینده توسط تيم فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو انتخاب می‌مي شود که رابط کمیسیون ملی در زمینه جاده ابریشم با دفتر شبکه جاده ابریشم در نهاد یونسکو باشد.

راه‌اندازی و همچنين تهیه داده‌های پایگاه اینترنتی جاده ابریشم در یونسکو، مهم‌ترین هدف این شبکه بوده است.

این پایگاه به نام بانک علمی مقالات و همچنين کتاب‌ها، رویدادها و همچنين خبرهاي جديد مرتبط به همایش‌های ملی و همچنين بین‌المللی، میراث طبیعی و همچنين فرهنگی ملموس و همچنين ناملموس، میراث مکتوب و همچنين آثار در پیوند با جاده‌های تجاری و همچنين فرهنگی کهن، هنرها، آداب و همچنين رسوم، موزه‌ها و همچنين هر آنچه به گونه‌ای در مورد جاده ابریشم آگاهی‌بخشی نماید را منتشر می‌کند.

م.ع ۱۳۶۰/ ر.ب ۱۳۴۵

نماینده رسمی و همچنين رابط ملی ایران در یونسکو برای انجام فعالیت‌های مرتبط به پروژه جاده ابریشم منصوب شد در تاریخ ۹ July 1397 | 3:53 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *