۳ اقدام وزارت علوم برای حل معظلات و مسائل و مشکلات کشور/ صنعت، دانشگاه را باور کند – شریف

۳ اقدام وزارت علوم برای حل معظلات و مسائل و مشکلات کشور/ صنعت، دانشگاه را باور کند – شریف

به نقل از شریف: ۳ اقدام وزارت علوم برای حل معظلات و مسائل و مشکلات کشور/ صنعت، دانشگاه را باور کند

با توجه به اینکه جامعه آموزش عالی کشور برنامه جذاب و جالب و خوب دارد تا تعدادی از دانشگاه های کشور به دانشگاه های نسل سوم تبدیل شوند و همچنين از این طریق موضوع ارتباط این مراکز با جامعه و همچنين صنعت تقویت و همچنين مشکل اشتغال فارغ التحصیلان رفع مي شود در این راستا وزارت علوم ۳ طرح محوری تجربه و مهارت بالا افزایی، فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت و همچنين رصد اشتغال فارغ التحصیلان را تدوین کرده است.

ارتباط دانشگاه و همچنين صنعت ضرورتی است که همواره مورد مناقشه بوده و همچنين با وجود فعالیت‌های صورت گرفته هنوز به جایگاه مطلوب خود نرسیده بنابراین وزارت علوم به دنبال اجرای ۳ طرح برای احیای این رویه است.
مأموریت دانشگاه‌ها طی سال شمسي‌های اخیر تغییر کرده به نحوی که این مراکز از فعالیت‌های آموزشی صرف به سمت بهره بري و استفاده از فناوری‌های نوین و همچنين توسعه اشتغال فارغ التحصیلان حرکت نموده اند بنابراین با وجود چنین تغییری این مراکز بیشتر از قبل به دنبال ارتباط با صنایع متنوع و گوناگون و مختلف با هدف رفع نیازهای جامعه و همچنين کسب درآمدهای اختصاصی خواهند بود بنابراین بحث بر سر ارتباط دانشگاه و همچنين صنعت بیش از قبل مورد توجه قرار گرفته ولي بايد توجه داشت علی رغم ضرورت و همچنين اهمیت موضوع هنوز در کشور شاهد روند پیوسته‌ای در این حوزه نیستیم.
شاید افزایش تحریم‌ها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات کشور برخی از موضوعاتی است که اهمیت ارتباط این دو نهاد را گوشزد می‌کند چراکه ارتقا این ارتباط می‌تواند بسیاری از نیازهای جامعه و همچنين شهروندان و مردم شهر را حل و همچنين بستر وارد شدن ایران به بازارهای جهانی را نیز فراهم کند.
اگرچه مسئولان آموزش عالی، صنعتگران و همچنين نهادهای اجرایی کشور از این ارتباط صحبت و همچنين برای اجرای آن هم تلاش می‌کنند ولي بايد توجه داشت باوجود تمام برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های صورت گرفته همچنان این ارتباط با ولي بايد توجه داشت و همچنين اگرهایی مواجه بوده و همچنين جامعه دانشگاهی معتقد است که این ارتباط باید توسعه چشمگیرتر و همچنين عملیاتی تری داشته باشد.
برای موشکافی بیشتر موضوع به سراغ مسئولان آموزش عالی کشور رفتیم تا چالش‌ها و همچنين اقدامات صورت گرفته در این زمینه را بیشتر جویا شویم.
برای اجرایی سازی مباحث متنوع و گوناگون و مختلف باید همچنين و علاوه بر سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی به فرهنگ سازی توجه کرد که ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه نیز نیازمند فرهنگ سازی قوی و همچنين مستمر در جامعه است چراکه بدون فرهنگ سازی صنعت همچنان با دانشگاه غریبه خواهد بود.

۳ راهکار وزارت علوم برای تقویت ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه
دکتر محمد سعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم اظهار داشت: برای تقویت ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت ۳ طرح کلان در این وزارت خانه طراحی شده است.
وی افزود: طرح تجربه و مهارت بالا افزایی دانشجویان از سال شمسي قبل در دانشگاه‌ها آغاز شده و همچنين در سال شمسي جاری با شدت بیشتری ادامه دارد.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم خاطرنشان کرد: در طرح تجربه و مهارت بالا افزایی به دانش آموختگان براساس رشته تحصیلی و همچنين نیازهای صنعت و همچنين بازار کار آموزش‌های تجربه و مهارت بالا محور ارائه می‌مي شود که این طرح با همکاری نهاد فنی و همچنين حرفه‌ای درحال اجرا است.
دکتر سیف عنوان کرد: طرح دیگر این وزارت خانه رصد اشتغال فارغ التحصیلان است که به تا حال ۷۱ دانشگاه نتایج این ارزیابی را اعلام نموده اند.
وی تاکید کرد: این طرح موجب می‌مي شود تا ارتباط فارغ التحصیلان با دانشگاه حفظ مي شود و همچنين درصورتی که این اشخاص در صنایع و همچنين یا نهادهای متنوع و گوناگون و مختلف مشغول به کار باشند بتوانند زمینه ارتباط دانشگاه با محل اشتغال خود را فراهم کنند.
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم خاطرنشان کرد: طرح دیگر این وزارت خانه اجرای فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت است که آیین نامه اجرایی آن هم نهایی شده و همچنين به زودی ابلاغ می‌مي شود.
وی اظهار داشت: براساس این آیین نامه اساتید دانشگاه از ۳ ماه تا یک سال شمسي می‌توانند در دستگاه‌های دولتی و همچنين خصوصی مشغول به فعالیت شوند تا از این طریق نیازهای این دستگاه‌ها را احصا و همچنين برای رفع آن هم برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کنند.
وی گفت: این طرح برای اساتید جديد و تو و تازه استخدام شده اجباری و همچنين برای دیگر اساتید به صورت تشویقی برگزار خواهد شد.

صنعت، دانشگاه را باور کند
دکتر محمد تقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس معتقد است صنعت باید دانشگاه را باور کند و همچنين این باور تنها با فرهنگ سازی در جامعه شکل می‌گیرد.
وی در گفتگو با مهر افزود: صنعت باید این باور را داشته باشد که دانشگاه‌ها می‌توانند نیازهای این مراکز را رفع کنند.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: البته این باور زمانی بررسي کننده و پروهشگر می‌مي شود که دانشگاه‌ها پاسخگو باشند، بنابراین دانشگاه تربیت مدرس موضوع دانشگاه پاک را مطرح کرده است؛ دانشگاه پاک به معنای دانشگاه پاسخگو، اشتغال‌زا و همچنين کارآفرین است.
وی افزود: در صورتي که دانشگاه پاسخگو باشد مراکز اجرایی و همچنين صنعتی برای رفع نیازهای خود به سمت آن هم سوق می‌یابند.
دکتر احمدی گفت: البته معظلات و مسائل و مشکلات کمبودهای ارزی ماه‌های اخیر کشور بستری را فراهم می‌کند که مراکز صنعتی برخی از نیازهای خود را به دانشگاه‌ها ارجاع دهند.

برخی سیاست‌ها مانع ارتباط درست صنعت و همچنين دانشگاه
همچنين و علاوه بر فرهنگ سازی برای تداوم ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه باید سیاستگذاری‌های صحیحی در جامعه شکل گیرد تا این ارتباط مانند چرخ دنده‌هایی همواره در حرکت باشد.
دکتر احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر وضعیت ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه را ایده آل نمی‌داند و همچنين تاکید دارد که باید در سیاستگذاری ها و همچنين زیرساخت‌های این رویه اصلاحات اساسی صورت گیرد.
این در حالی است که براساس نظر وی در کنار سیاست گذاری ها باید برای استحکام این ارتباط اعتماد به جامعه دانشگاهی و همچنين مراکز پژوهشی از سوی صنعت بیشتر مي شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه نیازمند اصلاحات اساسی است تا بتوانیم به سیاستگذاری هایی دست یابیم که این دو نهاد به راحتی بتوانند با یکدیگر فعالیت کنند چراکه برخی سیاست گذاری ها اکنون مانع فعالیت این دو نهاد است.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: درحال حاضر وضعیت ارتباط دانشگاه با صنعت ایده آل نیست و همچنين آن هم را متوسط ارزیابی می‌کنم.
وی گفت: اکنون مراکز دانشگاهی و همچنين پژوهشی با صنعت و همچنين جامعه بی ارتباط نیستند ولي بايد توجه داشت با توجه به نیازهای کشور به نظر می‌رسد که باید این ارتباط قوی‌تر باشد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: برای استحکام این ارتباط همچنين و علاوه بر فعالیت مراکز دانشگاهی و همچنين پژوهشی باید اعتماد صنعت به دانشگاه بیشتر مي شود.
وی عنوان کرد: از سوی دیگر ما باید در دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی شرایطی فراهم کنیم که بهتر بتوانیم به زبان صنعت صحبت کنیم.
دکتر معتمدی گفت: در این راستا طی سال شمسي‌های قبل رشد خوبی داشتیم ولي بايد توجه داشت فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنم که نیاز کشور خیلی بیشتر از اینها است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در شرایط امروز و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات واردات به نظر می‌رسد که باید وضعیت ارتباط دانشگاه و همچنين صنعت گسترده‌تر مي شود.
وی گفت: ولي بايد توجه داشت برای تداوم این ارتباط باید به صورت ساختاری اصلاحات اساسی از سوی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين صنعتی صورت گیرد.

اولویت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه آب و همچنين انرژی
وی تاکید کرد: اولویت‌های پژوهشی این دانشگاه در زمینه‌های محیط زیست، سلامت، انرژی و همچنين آب است و همچنين همچنین زمینه‌هایی که معظلات و مسائل و مشکلات اساسی کشور را رفع می‌کند نیز جز اولویت‌های ما به شمار می‌رود.
دکتر معتمدی افزود: ولي بايد توجه داشت هر موضوعی که برای آن هم صنعت به دانشگاه رفت و آمد و مراجعه کند آن هم را مطالعه و همچنين بررسی می‌کنیم.

هدفمند کردن پایان نامه‌ها کلید بازگشایی ارتباط با صنعت
با توجه به اینکه پایان نامه‌های دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی از سطح دانش و همچنين فناوری بالایی برخوردارند و همچنين در بسیاری موارد موضوعات روز و همچنين آینده کشور را مورد بررسی قرار می‌دهند بنابراین باید از خاک خوردن این متون در کتابخانه ها جلوگیری و همچنين زمینه وارد شدن آنها به جامعه فراهم مي شود.
در این راستا حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی هدفمند سازی پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی و همچنين بهره بري و استفاده از آنها از سوی صنعت را کلید بازگشایی ارتباط دو نهاد صنعت و همچنين دانشگاه می‌داند.
وی افزود: طی سال شمسي‌های قبل مراکز رشد و همچنين فناوری در دانشگاه‌ها راه اندازی شده‌اند که این مراکز می‌تواند در توسعه ارتباط دانشگاه‌ها با صنایع و همچنين جامعه مؤثر باشند ولي بايد توجه داشت این مراکز نمی‌تواند حلال تمامی مسائل باشند.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: موضوع ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت طی سال شمسي‌های قبل روند خوبی را طی کرده ولي بايد توجه داشت هنوز به مرحله مطلوب نرسیده است.
دکتر صدوق اظهار داشت: با هدفمند سازی پایان نامه‌های ارشد و همچنين دکتری دانشگاه‌ها می‌توانیم بستر توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت را فراهم کنیم.
وی خاطرنشان کرد: البته صنعت و همچنين جامعه نیز باید از نتایج تحقیقات و همچنين پایان نامه‌های مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی استقبال کنند.

رشد ۴۰ برابری قراردادهای پژوهشی علوم انسانی
دانشگاه علامه طباطبایی تنها دانشگاه تخصصی در حوزه علوم انسانی است که با تمام ناملایمت ها در خصوص علوم انسانی در کشور طی سال شمسي‌های اخیر توانسته با جامعه و همچنين صنعت ارتباطی بیشتر از قبل برقرار کند؛ به نحوی که میزان قراردادهای پژوهشی این دانشگاه نسبت به ۵ سال شمسي قبل ۴۰ برابر رشد داشته است.
دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: برنامه جذاب و جالب و خوب داریم در سال شمسي جاری ۱۱ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی با دستگاه‌های اجرایی و همچنين مراکز صنعتی متنوع و گوناگون و مختلف در حوزه علوم انسانی منعقد کنیم.
وی خاطرنشان کرد: باید به نحوی برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کنیم که موضوع ارتباط دانشگاه با جامعه و همچنين صنعت و همچنين رفع نیازهای آنها در دستور کار دانشگاه به صورت مداوم قرار گیرد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: در صورتي که بتوانیم موضوع ارتباط دانشگاه با جامعه و همچنين انعقاد قراردادهای پژوهشی در حوزه علوم انسانی را نهادینه و همچنين در ساختار دانشگاه وارد کنیم بنابراین یک همکاری ساختاری با حوزه اجرا به صورت رواج پيدا کرده خواهیم داشت.

همکاری دانشگاه علامه طباطبایی با قوه قضائیه در شناسایی علل جرم و جنايت
وارد شدن دانشگاه علامه طباطبایی به آسیب‌های اجتماعی با هدف رفع معظلات و مسائل و مشکلات جامعه دانشگاه علامه طباطبایی برای تداوم ارتباط با جامعه و همچنين صنعت اقدام به تدوین برنامه جذاب و جالب و خوب عملیاتی کرده که این برنامه جذاب و جالب و خوب برای بازه زمانی سه ساله تعریف شده که در آن هم نیازهای جامعه شناسایی و همچنين در راستای رفع آنها تلاش خواهد شد.
حمیدرضا علومی، دست يار پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در همین ارتباط و رابطه به مهر گفت: دانشگاه علامه طباطبایی با هدف وارد شدن به رفع معظلات و مسائل و مشکلات جامعه بر موضوع آسیب‌های اجتماعی متمرکز شده است و همچنين اکنون پروژه اجرایی با محوریت شناسایی علل و همچنين عوامل جرایم و همچنين اختلافات درحال انجام است.
وی عنوان کرد: همچنین این دانشگاه با قوه قضائیه پروژه اجرایی مشترکی با محوریت شناسایی علل و همچنين عوامل جرایم و همچنين اختلافات انجام می‌دهد.
دست يار پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: هدف ما نزدیکی دانشگاه به جامعه و همچنين صنعت است تا از این طریق بتوانیم معظلات و مسائل و مشکلات را رصد و همچنين برای آنها راهکار علمی ارائه کنیم.

حمایت از تولید داخلی تقویت کننده ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه
مقام معظم رهبری سال شمسي ۹۷ را با نام حمایت از کالای ایرانی عنوان کردند که تحقق این شعار می‌تواند بر تأثیر گذاری دانشگاه‌ها در جامعه و همچنين صنعت مؤثر باشد به نحوی که در صورتي که صنایع بخواهند وضعیت خود را ارتقا دهند باید از آخرین دانش‌ها و همچنين فناوری‌ها بهره بري و استفاده کنند که این امر تنها با بهره بري و استفاده از قدرت دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی بررسي کننده و پروهشگر خواهد شد.
دکتر محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با مهر افزود: نامگذاری سال شمسي ۹۷ با عنوان حمایت از کالای ایرانی بستری فراهم می‌کند تا ارتباط دانشگاه‌ها با صنایع توسعه یابد. چراکه دانشگاه نقش عمده‌ای در بهبود کیفیت محصولات داخلی خواهند داشت.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: این دانشگاه نیز اولویت‌های پژوهشی دارد که در زمینه توسعه ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه است.
دکتر فتوحی عنوان کرد: اولویت‌های اصلی پژوهشی این دانشگاه در زمینه آب، محیط زیست، انرژی و همچنين سلامت است.
وی افزود: وضعیت ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت نسبت به قبل از شرایط بهتری برخوردار است ولي بايد توجه داشت به هر حال نیاز است که فراتر از این رویه در کشور تلاش مي شود.

بدقولی دستگاه‌های اجرای برای تأمین هزینه قراردادها
ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه موضوعی است که باید به صورت مستمر دنبال مي شود ولي بايد توجه داشت این استمرار نیازمند تأمین بودجه‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري از سوی صنعت و همچنين نهادهای اجرایی است که عدم تأمین بودجه موجب تأخیر و همچنين یا کاهش میزان قراردادهای دانشگاه‌ها خواهد شد.
دکتر علی خاکی صدیق رئیس دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی افزود: دانشگاه‌ها تلاش خود را برای توسعه ارتباط با صنعت انجام می‌دهند و همچنين این روند نسبت به قبل بهتر شده ولي بايد توجه داشت تا شرایط ایده آل فاصله زیادی داریم.
وی خاطرنشان کرد: سال شمسي قبل این دانشگاه در میزان قراردادها افت داشت که دلیل آن هم عدم اختصاص بودجه از سوی دستگاه‌هایی بود که با آنها قرارداد منعقد کرده بودیم.
رئیس دانشگاه خواجه نصیر تاکید کرد: در سال شمسي قبل به دلیل معظلات و مسائل و مشکلات مالی بخشی از دستگاه‌هایی که با آنها قرارداد منعقد کردیم نتوانستند هزینه اجرای قراردادها را تأمین کنند.
دکتر خاکی صدیق گفت: فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف علمی و همچنين تحقیقاتی در راستای توسعه ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه است که اولویت‌های پژوهشی این دانشگاه در زمینه‌های هوافضا، نقشه برداری و همچنين برق است.

اگرچه به اذعان مسئولان آموزش عالی ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت درحال انجام است ولي بايد توجه داشت به دلیل عدم احساس نیاز در صنعت برای ارتباط با دانشگاه و همچنين نبود انگیزه در دانشگاه برای ارتباط صنعت این روند در نقطه مطلوب و همچنين آرمانی خود در کشور قرار ندارد. بنابراین به گفته رؤسای دانشگاه‌ها و همچنين فعالان آموزشی کشور برای بهبود و همچنين توسعه این فرآیند باید شاخص‌ها و همچنين محورهایی مانند فرهنگ سازی، اصلاح سیاست‌ها و همچنين زیرساخت‌ها، نزدیکی دانشگاه‌ها به زبان صنعت، بهره بري و استفاده از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی، شناسایی اولویت‌های کشور، تأمین منابع مالی قراردادها و همچنين موضوع اعتماد صنعت به دانشگاه مورد توجه قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

۳ اقدام وزارت علوم برای حل معظلات و مسائل و مشکلات کشور/ صنعت، دانشگاه را باور کند در تاریخ ۱۱ July 1397 | 3:29 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *