آزمایش های موفقیت آمیز اولین نمونه سوپر سانترفیوژ انرژی به صورت بهینه سازی شده – شریف

آزمایش های موفقیت آمیز اولین نمونه سوپر سانترفیوژ انرژی به صورت بهینه سازی شده – شریف

به نقل از شریف: آزمایش های موفقیت آمیز اولین نمونه سوپر سانترفیوژ انرژی به صورت بهینه سازی شده

آزمایش های موفقیت آمیز اولین نمونه ورتکس تیوب دو کاناله مستقیم (سوپرسانتری فیوژ انرژی) به صورت بهینه سازی شده در دانشگاه صنعتی ارومیه انجام شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی ارومیه، رساله دکترای مهندس سید احسان رفیعی با هدایت دکتر محمدصادقی آزاد عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی ارومیه بعد از ۶ سال شمسي مطالعه، تحقیقات عددی و همچنين نرم افزاری و همچنين شبیه سازی کامپیوتری به ساخت نخستین نمونه “ورتکس تیوب دو کاناله مستقیم” در جهان تبدیل شد که از این پروژه حدود ۴۰ مقاله در مجلات بین الملل به چاپ رسیده است.
سرعت ورتکس تیوب‌ها به عنوان یک سانتریفیوژ کاربردی، پیش از این به ۱۰۰ هزار دور در دقیقه نمی‌رسید، ولی درنمونه جدید تولیدی با دستیابی به فناوری نوین در نازل‌های تزریق هوا و همچنين نحوه استقرار آن هم‌ها که فناوری صددرصد ایرانی ست به سرعت بسیار بالایی دست یافته اند.
دکتر محمدصادقی آزاد، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی ارومیه و همچنين استاد راهنمای این موضوع گفت: با ساخت این سوپرسانتریفیوژ جدید انرژی و همچنين ذرات معلق در مقیاس واقعی، تحولی چشمگیر در صنایع هسته ای، نظامی، نفت و همچنين پتروشیمی کشور شاهد خواهیم بود. این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی ارومیه معتقد است سانتریفیوژ‌های موجود، الکترومکانیکال بوده و همچنين سرعت آن هم‌ها حداکثر بین ۶۰ تا ۸۰ هزار دور در دقیقه است که با بهره بري و استفاده از ورتکس تیوب دو کاناله مستقیم با سرعت یک میلیون دور در دقیقه امکان ایجاد انقلاب در صنعت ساخت سانتریفیوژ‌های هسته‌ای کشور را شاهد بود.
احسان رفیعی دانشجوی دوره دکتری دانشگاه صنعتی ارومیه از همکاری مشترک تیم تحقیقاتی این دانشگاه با قسمت و بخش تحقیقاتی وزارت دفاع برای ساخت نمونه‌های ایرانی فیلترهوا برای بالگرد‌های راکد و همچنين تانک‌ها خبر داد و همچنين گفت: مراحل آزمایش اولیه نمونه فیلتر‌های تولیدی با بهره بري و استفاده از فناوری جدید ورتکس تیوب دو کاناله مستقیم این تیم، با موفقیت سپری شده است.
وی خاطر نشان کرد: تا چند ماه دیگر با ساخت فیلتر‌های هوای بالگرد‌های نظامی، همچنين و علاوه بر شکستن تحریم‌های ظالمانه، جمهوری اسلامی ایران در این زمینه خودکفا و همچنين بالگرد‌های راکد با بهره بري و استفاده از فناوری بومی و همچنين تولید ایرانی پرواز را تجربه خواهند کرد.
ر.ب ۴۵/‏ ع. ع ۵۷

آزمایش های موفقیت آمیز اولین نمونه سوپر سانترفیوژ انرژی به صورت بهینه سازی شده در تاریخ ۲۶ August 1397 | 4:18 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *