اجلاس سالیانه منطقه ای شورای جهانی پژوهش آغاز به کار کرد – شریف

اجلاس سالیانه منطقه ای شورای جهانی پژوهش آغاز به کار کرد – شریف

به نقل از شریف: اجلاس سالیانه منطقه ای شورای جهانی پژوهش آغاز به کار کرد

اجلاس منطقه‌ آسیا و همچنين اقیانوسیه شورای جهانی پژوهش به میزبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و همچنين فناوران در تهران آغاز به کار کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، اجلاس سالیانه منطقه آسیا و همچنين اقیانوسیه شورای جهانی پژوهش با بررسی دو موضوع “اثربخشی پژوهش” و همچنين “نقش زنان در پژوهش” آغاز شد و همچنين مدیران علم از هفت کشور آلمان، چین، ژاپن، اندونزی، سریلانکا، نیوزیلند و همچنين آفریقای جنوبی در این اجلاس حضور دارند.

دکتر نصرت الله ضرغام رئیس بنیاد علم ایران در این اجلاس با بیان اینکه ارتباط میان ملت‌ها و همچنين نخبگان کشورهای جهان تاثیر شگرفی بر روی صلح و همچنين زیبایی جهان دارد، اظهار کرد: زمانی که چنین ارتباط‌ها و همچنين گردهمایی‌هایی حول موضوع‌های مهمی مانند علم، فناوری، نوآوری و همچنين خلاقیت باشد، این ارتباطات تاثیر زیادی دارد، چراکه این موضوعات ستون‌های اصلی رشد اقتصادی و همچنين رفاه اجتماعی کشورهای جهان خواهند بود و همچنين علم و همچنين فناوری سرمایه و همچنين میراث مشترک بشر به شمار می‌روند.

وی با تاکید بر اینکه این نشست‌ها دسترسی به تمام ملت‌ها به محصولات فکری را ممکن می‌سازد، خاطر نشان کرد: هسته کاری شورای جهانی پژوهش در تعامل و همچنين همکاری دانشمندان کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف است. این تلاش مشترک می‌تواند دستاوردهای ارزشمندی برای تمام کشورهای جهان داشته باشد. فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين محصول معنوی را غنی کرده و همچنين درنهایت منجر به اثربخشی بیشتر خواهد شد.

رئیس بنیاد علم ایران با اشاره به دو موضوع اصلی نشست‌های منطقه‌ای شورای جهانی پژوهش، یادآور شد: اثربخشی علمی، اقتصادی و همچنين اجتماعی پژوهش شامل موضوعات این نشست است. در این حوزه کشورها به تناسب شرایط شان اثربخشی‌های متفاوتی از پژوهش دارند. برخی کشورها به دنبال ارتقای اثربخشی خواهند بود، برخی در حال ساختارسازی برای اثربخشی خواهند بود و همچنين برخی دیگر نیز در ابتدای راه خواهند بود.

وی موضوع دوم این نشست‌ها را برابری و همچنين جایگاه زنان در پژوهش اعلام کرد و همچنين گفت: باور و همچنين نظر اندیشمندان و همچنين صاحبنظران در دنیای کنونی به نقش توسعه علم، فناوری و همچنين نوآوری در رشد و همچنين توسعه اقتصادی و همچنين رفاه اجتماعی کشورها دو منفعت دارد که از یکسو زمینه‌ساز افزایش سرمایه‌گذاری و همچنين از سوی دیگر ایجاد شرایط بهتر برای برابری و همچنين ارتقای جایگاه زنان می‌مي شود.

شورای جهانی پژوهش، نهاد بین‌المللی متشکل از سران بنیادهای علم دنیا است که کسب و کار خود را با اهداف بهبود ارتباط و همچنين همکاری میان بنیادهای علم دنیا، ارتقا و همچنين ترویج اشتراک اطلاعات و همچنين بهترین شیوه‌های همکاری تحقیقاتی، فراهم کردن فضایی برای جلسات منظم سران بنیادهای علم، بهره بري و استفاده از فرصت‌ها و همچنين توجه به دغدغه‌های مشترک در حمایت از امر پژوهش و همچنين آموزش، ارائه راهکار برای موسساتی که نيت و اراده ایجاد چشم‌انداز جهانی در زمینه پژوهش دارند و همچنين بررسی سازوکارهایی که پژوهش و همچنين جامعه پژوهشی را در عرصه جهان حمایت می‌کنند، دنبال می‌کند.

م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵

اجلاس سالیانه منطقه ای شورای جهانی پژوهش آغاز به کار کرد در تاریخ ۳۰ August 1397 | 9:29 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *