ارتباط و رابطه انجمن های علمی با جامعه و همچنين حکومت ضعیف است – شریف

ارتباط و رابطه انجمن های علمی با جامعه و همچنين حکومت ضعیف است – شریف

به نقل از شریف: ارتباط و رابطه انجمن های علمی با جامعه و همچنين حکومت ضعیف است

دکتر هادی خانیکی، استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اجتماعات علمی اعم از انجمن های علمی و همچنين حرفه ای ارتباط و رابطه ضعیفی با جامعه ، حکومت و همچنين نهادهای مدنی دارند و همچنين برای ترویج علم باید این ضعف را جبران کنند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر خانیکی روز دوشنبه در نشست «بزرگداشت روز جهانی علم در خدمت صلح وتوسعه» اظهار داشت: حوزه علم همچنين و علاوه بر دانشگاهیان و همچنين انجمن های علمی بازیگران مهمی مانند حکومت و همچنين نهادهای مدنی دارد که برای ترویج علم باید دیدگاه های مشترک و همچنين نزدیک با آنها در زمینه علم وجود داشته باشد که لازمه آن هم تقویت ارتباطات است.

وی تاکید کرد: برای ایجاد گفتگو بین انجمن های علمی و همچنين جامعه، نیازمند تقویت تجربه و مهارت بالا های ارتباطی هستیم تا اعضای انجمن های علمی با سایر انجمن های دانشجویی و همچنين حرفه ای از سویی و همچنين با جامعه از سویی دیگر ارتباط برقرار کنند.

مدیر تيم علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی گفت: باید تلاش های جدی انجام مي شود که نشریات علمی از ابزار صرف ارتقای اعضای هیات علمی به یک ابزار ارتباطی درون جامعه علمی کشور تبدیل مي شود در همین راستا باید در معیارهای ارزیابی انجمن های علمی به میزان ارتباط با جامعه امتیاز تعلق گیرد تا تقویت مي شود.

وی گفت: در قبل تلاش جامعه علمی برای ارتباط بالا به پایین با جامعه بود و همچنين علت عدم فراگیری علم را در ضعف درک عمومی از علم می دانست ولی در پارادایم جدید، ارتباط در درون شبکه ها، تعامل و همچنين داد و همچنين ستد با جامعه، محور موضوع ترویج علم است.

دکتر خانیکی افزود: امروز با شرایطی مواجه هستیم که شبکه های مجازی و همچنين حتی برخی رسانه های رسمی در حال نشر مباحث و مطالب شبه علم و همچنين خرافه به جای علم خواهند بود که قدم گذاشتن در مسیر حل این پيشامد جديد و همچنين حضور در شبکه های اجتماعی و همچنين «وب ۲» از وظایف انجمن های علمی است.

وی تاکید کرد: نهادهای رسمی آموزشی کشور باید در برنامه جذاب و جالب و خوب های خود جایگاه ویژه ای برای آموزش تجربه و مهارت بالا هایی در نظر بگیرند و همچنين ساختار انجمن های علمی نیز باید مبتنی بر گفتگو بازطراحی مي شود و همچنين رقابت های داخلی حذف مي شود و همچنين حتی انجمن های علمی رشته های متنوع و گوناگون و مختلف با هم گفتگو داشته باشند.

دکتر خانیکی با اشاره به اینکه در ترویج علم چهار حوزه شامل سیاستگذاری، اجتماعات علمی، ارتباط گران علمی و همچنين حوزه عمومی مطرح است، گفت: در این خصوص حوزه سیاستگذاری نقش مهمی دارد و همچنين به همین علت دانشگاهیان درصورت درخواست مسئولان دولتی و همچنين حاکمیتی، با آنان همکاری خواهند کرد.

م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵

ارتباط و رابطه انجمن های علمی با جامعه و همچنين حکومت ضعیف است در تاریخ ۲۱ August 1397 | 3:18 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *