الحاق یک تبصره به قانون سنجش و همچنين پذیرش دانشجویان با همکاری وزارت علوم/ برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر دانشجویی در بهمن‌ماه امسال – شریف

الحاق یک تبصره به قانون سنجش و همچنين پذیرش دانشجویان با همکاری وزارت علوم/ برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر دانشجویی در بهمن‌ماه امسال – شریف

به نقل از شریف: الحاق یک تبصره به قانون سنجش و همچنين پذیرش دانشجویان با همکاری وزارت علوم/ برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر دانشجویی در بهمن‌ماه امسال

دستیار وزیر علوم در مسائل حقوق شهروندی از تصویب الحاق یک تبصره به قانون سنجش و همچنين پذیرش دانشجویان با همکاری وزارت علوم با هدف بهره‌مندی همه اقشار و همچنين اشخاص جامعه از حق آموزش خبر داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فریدون جعفری، دستیار وزیر علوم در مسائل حقوق شهروندی در سومین نشست سراسری «دستیاران ویژه حقوق شهروندی دستگاه‌های اجرایی و همچنين اولین نشست رابطین مسائل حقوقی شهروندی دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌ها» که امروز (سه‌شنبه) در محل وزارت علوم برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر رعایت حقوق شهروندی به عنوان شاخص اساسی در ارزیابی توسعه و همچنين پیشرفت کشورها محسوب می‌مي شود، گفت: امروزه در صورتي که بخواهند پیشرفت در یک کشور را مورد بررسی قرار دهند تنها به فناوری و همچنين پیشرفت‌های علمی توجه نمی‌کنند زیرا اکنون یکی از مهمترین شاخص‌ها توجه به شأن و همچنين کرامت انسانی است لذا ضروری است تا نگاه ویژه‌ای به رعایت حقوق شهروندی در کشور داشته باشیم.
وی با اشاره به اهمیت رعایت حقوق شهروندی افزود: این اهمیت برای ریاست جمهوری نیز برجسته بوده که از اولین دوره تشکیل حکومت بحث تصویب و همچنين ابلاغ منشور حقوق شهروندی به عنوان یکی از شعارهای اصلی مطرح شد و همچنين در حال حاضر نیز اجرای حقوق شهروندی در حال انجام است.
دکتر جعفری ادامه داد: در ابلاغی که از سوی ریاست جمهوری به وزرا صورت گرفت تکلیف شد تا وزرا در کنار فعالیت‌های روزمره‌ای که در چارچوب قانون انجام می‌دهند پیوست و همچنين رعایت حقوق شهروندی را نیز در دستور کسب و کار خود قرار دهند.
دستیار وزیر علوم در مسائل حقوق شهروندی به سابقه نشست دستیاران حقوق شهروندی اشاره کرد و همچنين اظهار داشت: به تا حال این نشست‌ها در ۳ مرحله با دستگاه‌های اجرایی و همچنين وزارت خانه‌ها انجام شده ولي بايد توجه داشت نشست امروز نخسین جلسه با دانشگاه‌ها در این حوزه است که امیدواریم این نشست‌ها با کمک اساتید و همچنين پژوهشگران تداوم پیدا کند تا یک فرهنگ سازمانی جهت ارتقای حقوق شهروندی در دانشگاه‌‌ها ایجاد مي شود.
وی با اشاره به اهمیت حقوق شهروندی بیان کرد: اهمیت این موضوع به حدی است که در نشستی که روسای دانشگاه‌های سطح یک کشور با دکتر جهانگیری دست يار اول رییس جمهور داشتند، ۱۳ چالش مهم کشور شناسایی و همچنين به دانشگاه‌ها واگذار شد و همچنين مقرر شد آن هم‌ها حول محور این موارد کار کنند و همچنين نتایج حاصل شده را به حوزه معاونت و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی ریاست جمهوری اعلام کنند که در آن هم جلسه یکی از چالش‌های نامبرده، بحث حقوق شهروندی بود و همچنين در حال حاضر تکلیف آن هم به دانشگاه شهید بهشتی به عنوان دبیرخانه سپرده شده است و همچنين دکتر ناصری و همچنين دکتر یاوری مسئولیت پیگیری آن هم را به دست دارند.

 

* تلاش برای تدوین سرفصل دو واحد درس عمومی با عنوان آشنایی با حقوق شهروندی برای تمامی رشته‌ها

دکتر جعفری در ارتباط و رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه حقوق شهروندی گفت: یکی از اقدامات مهمی که برای اجرای آن هم در تلاش هستیم، تعیین سرفصل دو واحد درس عمومی تحت عنوان آشنایی با حقوق شهروندی برای تمامی رشته‌ها در دانشگاه‌ها است که کلیات این کارویژه مورد تصویب قرار گرفته و همچنين فعالیت‌های مرتبط با تدوین و همچنين تصویب آن هم انجام شده است.
دستیار وزیر علوم در مسائل حقوق شهروندی به ارائه سرفصل‌های حقوق شهروندی پرداخت و همچنين افزود: به منظور انجام این موضوع با دکتر مولاوردی نامه‌نگاری‌هایی انجام شد و همچنين اکنون نیز نامه‌های ایشان برای حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف ارسال شده است تا سرفصل‌هایی تدوین شده، توسط دستگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف دیده مي شود.
دکتر جعفری با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی ۲۲ فصل دارد، ادامه داد: بعضاً تصور می‌مي شود که تنها مهندسين و متخصصين حقوقی می‌توانند با آن هم‌ها آشنایی داشته باشند در حالی که چنین تصوری صحیح نیست زیرا این منشور به دلیل گستردگی سرفصل‌ها قابل بهره بري و استفاده برای حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف است.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر سرفصل‌های حقوق شهروندی نهایی و همچنين به دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی آموزش عالی ارسال شده است، تصریح کرد: امیدواریم به زودی این سر فصل‌ها بعد از بازبینی و همچنين تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ مي شود و همچنين به درس‌های عمومی و همچنين اجباری دانشجویان وارد مي شود.

 

* بازتعریف منشور حقوقی دانشجویان در دستور کار وزارت علوم

دستیار وزیر علوم در مسائل حقوق شهروندی در ادامه، بازتعریف منشور حقوقی دانشجویان را به عنوان یکی دیگر از سرفصل‌های منشور حقوق شهروندی نام برد و همچنين گفت: در سال شمسي ۱۳۹۶ معاونت فرهنگی وزارت علوم این منشور را تعریف کرده و همچنين در قالب یک کتابچه در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده است.
دکتر احمدی افزود: با توجه به رونمایی از منشور حقوقی دانشجویان در سال شمسي ۹۵ و همچنين تغییرات و همچنين تحولاتی که در این حوزه گرفته شده، تیم متخصص و همچنين برجسته‌ای در حال حاضر به دنبال بازتعریف این منشور با رعایت برخی از ضوابط و همچنين حقوقی خواهند بود که در منشور ابلاغی ریاست جمهوری برای دانشگاه‌ها تکلیف شده است.
وی ادامه داد: همچنین باتوجه به اینکه سازوکارهای اجرایی منشور حقوق شهروندی از ۴ وزارت خانه شامل علوم، آموزش و همچنين پرورش و همچنين بهداشت نامبرده شده، اکنون بازبینی منشور حقوقی دانشجویان در دستور کار قرار گرفته است و همچنين بعد از مشخص شدن نتایج نهایی آن هم، منشور نهایی با دستور دکتر غلامی به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

 

* تلاش وزارت علوم جهت ایجاد میز خدمت در دانشگاه‌ها

دستیار وزیر علوم در مسائل حقوق شهروندی اظهار داشت: یکی از تأکیدات مهم ریاست جمهوری که در قالب قسمت و بخش‌نامه‌های متنوع و گوناگون و مختلف نیز به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده، بحث میز خدمت با هدف ارتقای حقوق مراجعین به ادارات و همچنين حذف رفت و آمد و مراجعه مستقیم ارباب رجوعان به ادارات بوده است تا اشخاص بتوانند در یک میز مشخص و همچنين مطلوب، پاسخ خود را در مهلت متعارفی دریافت کنند.
دکتر جعفری با بیان اینکه در حال حاضر با شاخص‌ها و همچنين پارامترهای مشخصی نسبت به ایجاد میز خدمت اقدام و همچنين بخشنامه‌های آن هم نیز به دانشگاه‌ها ارسال شده است، تصریح کرد: امیدواریم با رعایت دستورالعمل‌ها و همچنين تکالیفی که در این بخشنامه آمده است نسبت به ایجاد میز خدمت در دانشگاه‌ها اقدام و همچنين نقل از آن هم نیز توسط رابطین دانشگاه‌ها به حوزه دستیاری ارائه مي شود.

 

* برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر دانشجویی در حوزه حقوق شهروندی

وی در ادامه جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر دانشجویی در حوزه حقوق شهروندی را به عنوان سرفصل دیگری مطرح کرد و همچنين گفت: براساس مصوبه‌ای که وزیر علوم در جلسه شورای معاونین تکلیف کردند، درصدد برگزاری جشنواره ملی در قالب انتخاب پایان‌نامه برتر دانشجویی در حوزه حقوق شهروندی هستیم که اقدامات اولیه آن هم از ۴ ماه پیش آغاز و همچنين نامه‌های مرتبط با آن هم نیز به دانشگاه‌ها ارسال شده است که بر همین اساس از دانشگاه‌ها خواسته شده تا چکیده پایان‌نامه‌هایی که طی ۵ سال شمسي اخیر در مقاطع دکتری و همچنين کارشناسی ارشد با موضوع حقوق شهروندی انجام شده است را به وزارت علوم ارسال کنند.
دستیار وزیر علوم در مسائل حقوق شهروندی با اعلام اینکه در حال حاضر حدود ۲۱۰ پایان‌نامه از سوی دانشگاه‌ها به دبیرخانه وزارت علوم فرستاده شده است، افزود: بعد از جمع‌آوری پایان‌نامه‌ها و همچنين داوری آن هم‌ها، در جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر دانشجویی که در بهمن‌ماه امسال مصادف با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد، از پایان‌نامه‌های برتر تجلیل می‌مي شود.

 

*ایجاد بانک اطلاعاتی اساتید فعال در حوزه حقوق شهروندی

دکتر جعفری به سرفصل دیگری از منشور حقوق شهروندی اشاره کرد و همچنين ادامه داد: موضوع دیگر، ایجاد بانک اطلاعاتی اساتید فعال در حوزه حقوق شهروندی به منظور آگاهی و همچنين دسترسی از متخصصین و همچنين اساتید فعال در حقوق شهروندی و همچنين بهره‌مندی از ظرفیت‌های آنها است که در این خصوص نیز نامه‌های مختلفی به دانشگاه‌ها ارسال شده است.

 

* انتصاب رابطین حقوق شهروندی در دانشگاه‌ها

وی در ارائه سر فصل دیگری از منشور حقوق شهروندی عنوان کرد: یکی از مهمترین مباحث مطرح شده بحث انتصاب رابطین حقوق شهروندی است که هدف از آن هم نظارت، پایش و همچنين اجرای حقوق شهروندی در سطح دانشگاه‌ها است زیرا از آن هم ابتدا تکلیف ما اجرای مفاد منشور ابلاغی ریاست جمهوری در وزارت خانه و همچنين زیر مجموعه‌های آن هم است.
دستیار وزیر علوم در مسائل حقوق شهروندی گفت: طبق هماهنگی‌ای که با مقام عالی وزارت علوم صورت گرفت، مقرر شد با انتخاب ریاست دانشگاه‌ها، یکی از معاونین به عنوان رابط حقوق شهروندی مشخص مي شود تا از این طریق رعایت حقوق شهروندی در دانشگاه‌ها مورد توجه قرار داشته باشد.

 

* اعلام پیوست حقوق شهروندی از سوی وزیر علوم به همه حوزه‌ها

دکتر جعفری گفت: موضوع دیگری که اخیراً مطرح شده بحث اعلام پیوست حقوق شهروندی از سوی وزیر علوم به همه حوزه‌ها مبنی بر افزودن پیوست حقوق شهروندی در تمامی همایش‌ها، انتخاب آثار، فراخوان‌های مقالات است.

 

* الحاق یک تبصره به قانون سنجش و همچنين پذیرش دانشجویان با همکاری وزارت علوم

وی افزود: همکاری در پیشنهاد و همچنين تصویب لوایح و همچنين طرح‌های مرتبط با حقوق شهروندی و همچنين الحاق یک تبصره به قانون سنجش و همچنين پذیرش دانشجویان با همکاری وزارت علوم محور مهم دیگری است که ۱۸ شهریورماه سال شمسي جاری به تصویب رسید و همچنين در حال حاضر با هدف بهره‌مندی همه اقشار و همچنين اشخاص جامعه از حق آموزش در دستور کار قرار دارد.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷

الحاق یک تبصره به قانون سنجش و همچنين پذیرش دانشجویان با همکاری وزارت علوم/ برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر دانشجویی در بهمن‌ماه امسال در تاریخ ۲۲ August 1397 | 2:09 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *