بررسی راه‌های گسترش همکاری‌های علمی و همچنين فناوری ایران و همچنين سوریه – شریف

بررسی راه‌های گسترش همکاری‌های علمی و همچنين فناوری ایران و همچنين سوریه – شریف

به نقل از شریف: بررسی راه‌های گسترش همکاری‌های علمی و همچنين فناوری ایران و همچنين سوریه

در دیدار دکتر محمدحسین راغب الحسین نایب رئیس تيم دوستی پارلمان سوریه با دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، راه‌های گسترش همکاری‌‌های علمی و همچنين فناوری بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این دیدار با اشاره به ارتباطات و همچنين علایق مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و همچنين جمهوری عربی سوریه، اظهار داشت: امیدواریم این ارتباطات بتواند توسعه سرويس ها و خدمات و همچنين همکاری‌های متقابل را به خصوص در شرایطی که کشور سوریه بعد از درگیری‌ها و همچنين مشکلاتی که گرفتار آن هم بود پیدا کرده، ایجاد کند.
وی با بیان اینکه حکومت جمهوری اسلامی ایران و همچنين مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری ادامه همکاری‌ها و همچنين فعالیت‌های مشترک را همواره مدنظر دارد تصریح کرد: در قبل تفام‌نامه‌هایی بین وزارت علوم دو کشور تنظیم و همچنين اجرایی شده است که امیداوریم در آن هم مسیر و همچنين ادامه همکاری‌ها، بتوانیم فعالیت‌های جدیدی را به ثمر برسانیم.
وزیر علوم افزود: تعداد قابل توجهی از دانشجویان سوری در دانشگاه‌های کشورمان در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنين دکترا پذیرش شده و همچنين مشغول تحصیل خواهند بود و همچنين آمادگی داریم دانشجویان جدیدی که از سوی کشور سوریه معرفی می‌شوند و همچنين شرایط علمی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را برای تحصیل داشته باشند را به صورت مستمر پذیرش کنیم.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه تربیت مدرس که یکی از دانشگاه‌های پهناور و بزرگ کشور ایران محسوب می‌مي شود مسئولیت ایجاد یک واحد دانشگاهی در کشور سوریه را به دست دارد گفت: انتظار داریم شرایط تأسیس این دانشگاه با پیگیری‌های مستمر فراهم مي شود؛ این امر کمک می‌کند تا دانشجویان سوری به خصوص در دوره‌های کارشناسی ارشد و همچنين دکترا در کشور خودشان تحصیل کنند و همچنين همچنین این ارتباطات می‌تواند فعالیت‌های علمی مشترکی بین استادان ایرانی و همچنين سوری شکل دهد.
به گفته دکتر غلامی وزارت علوم آمادگی دارد همکاری‌های علمی و همچنين تحقیقاتی در زمینه‌های متنوع و گوناگون و مختلف با کشور سوریه در قالب یک برنامه جذاب و جالب و خوب مطابق و يکدست و همچنين موافقت‌نامه‌ای برای دوره زمانی مناسب برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين اجرا کند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: هم اکنون در دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی و همچنين تحقیقاتی کشورمان ظرفیت‌های خوبی برای مشارکت در حل مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات پیش روی کشور سوریه وجود دارد.
وی ضمن اعلام آمادگی به اشتراک‌گذاری تجربیات کشورمان در زمینه ایجاد مراکز رشد، پارک‌های علمی و همچنين فناوری و همچنين مراکز تحقیقاتی کاربردی عنوان کرد: این تجربیات می‌تواند در راستای تربیت نیروی انسانی فعال در حوزه بازسازی و همچنين توسعه کشور سوریه مفید واقع مي شود.
دکتر غلامی در خاتمه ضمن آرزوی سلامتی و همچنين عزت برای شهروندان و مردم شهر عزیز سوریه، اظهار امیدواری کرد فعالیت‌های خوبی در حوزه علم و همچنين فناوری در آینده بین دو کشور صورت گیرد.
دکتر محمدحسن راغب الحسین نایب رئیس تيم دوستی پارلمان سوریه نیز در این دیدار با بیان اینکه مشترکات بسیاری بین ایران و همچنين سوریه، دو کشور برادر و همچنين دوست وجود دارد، خواستار فعال کردن گفت‌و همچنين گو و همچنين دیدارهای فرهنگی بین دو کشور شد.
وی همچنین بر ضرورت ایجاد مرکز تحقیقات مشترک بین وزارت علوم دو کشور تأکید کرد.
در این دیدار عدنان محمود سفیر جمهوری عربی سوریه در تهران، اعضای تيم دوستی پارلمان سوریه، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل و همچنين رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، دکتر حسین سیمایی صراف دست يار حقوقی و همچنين مسائل مجلس وزارت علوم و همچنين دکتر عبدالحمید علیزاده مدیرکل مسائل دانشجویان غیر ایرانی نهاد مسائل دانشجویان نیز حضور داشتند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

بررسی راه‌های گسترش همکاری‌های علمی و همچنين فناوری ایران و همچنين سوریه در تاریخ ۲۳ August 1397 | 5:21 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *