تحقق عملی ارتباط دانشگاهها با صنعت منوط به بهره بري و استفاده از علوم انسانی است – شریف

تحقق عملی ارتباط دانشگاهها با صنعت منوط  به بهره بري و استفاده از علوم انسانی است – شریف

به نقل از شریف: تحقق عملی ارتباط دانشگاهها با صنعت منوط به بهره بري و استفاده از علوم انسانی است

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی اظهار داشت: در صورتي که بخواهیم دانشگاه را با صنعت پیوندی کارآمد بدهیم، باید از دانش‌های علوم انسانی و همچنين از منظرهای گوناگون جامعه‌شناسی، روانشناسی، اقتصاد، تاریخ، و همچنين فرهنگ بهره بري و استفاده کنیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسینعلی قبادی در نشست گفت‌وگوی علوم انسانی و همچنين صنعت که به عنوان پیش‌نشست اولین همایش ملی علوم انسانی، تولید و همچنين صنعت در پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی برگزار شد اظهار داشت: در صورتي که اندکی به تاریخ اروپای جدید نگاه کنیم و همچنين به تاریخ تمدن‌های پرشور قبل چه در ایران و همچنين چه در دیگر سرزمین‌ها، روشن می‌مي شود راه توسعه ابتدا از تحول در فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن انسان‌ها و همچنين در علوم انسانی رخ داده است.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی افزود: در صورتي که کانت و همچنين دکارت و همچنين امثالهم نبودند قطعاً صنعتی وجود نداشت. در تمدن اسلامی می‌بینید لحظه‌هایی از تمدن ما باشکوه است که علوم انسانی پا به پای علوم تجربی حرکت کرده است، بلکه علوم انسانی ابتدا مسیر را گشوده و همچنين جلو رفته است و همچنين بعد از آن هم علوم دیگر دچار تحول شده‌اند و همچنين علم را به پیشرفت دعوت کرده است.

دکتر قبادی تصریح کرد: در ایران ولي بايد توجه داشت علی‌رغم همه زحمت‌هایی که کشیده شده است، یک مقدار اشتباه گرفته شده است. ما دارالفنون را برای انتقال علم، تکنولوژی و همچنين علوم جدید داریم ولی در ان اثری از علوم انسانی نیست! همینطور دانشگاه‌ها را هم در صورتي که دقت کنیم همینطور است.

 

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی با تاکید بر اینکه دلیل جدایی علوم از همدیگر و همچنين دانشگاه با صنعت، عدم توجه به دستاوردها، توصیه‌ها و همچنين ذات کارکردگرایانه علوم انسانی است گفت: بی‌اخلاقی که ما در حوزه محیط زیست داریم محصول نادیده انگاشتن فرهنگ و همچنين محصول بی‌توجهی به بنیان‌های علوم انسانی است.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما ارتباط و رابطه میان دانشگاه با صنعت و همچنين صنعت با جامعه خوب، جامع و همچنين کامل تعریف نشده است گفت: در حقیقت ارتباط و رابطه میان دانشگاه و همچنين صنعت ارتباط و رابطه میان صنعت و همچنين دانش‌داران صنعتی یعنی مهندسان تعریف شده است.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی افزود: این ظرفیت با ۵۲ سال شمسي سابقه در پژوهشگاه شکل گرفته است و همچنين در این مسیر می‌خواهیم با ارتباط بین دانشگاه و همچنين به ویژه علوم انسانی با صنعت، به کشور و همچنين به شهروندان و مردم شهر خدمت کنیم و همچنين از این طریق هم اندکی از کم‌اعتمادی به صنعت ملی بکاهیم و همچنين آنجایی که صنعت هم موفق بوده، آن هم را گوشزد کنیم.

دکتر قبادی تاکید کرد: پژوهشگاه علوم انسانی با شبکه نخبگانی ۲۲۰۰ نفره خود در سراسر کشور همه همت خود را برای شکل‌گیری ارتباطی درست با صنعت به کار می‌گیرد و همچنين امیدواریم دست به دست هم بدهیم و همچنين با یک هم‌افزایی بتوانیم به اهدافی صحیح دست پیدا کنیم.

در ادامه این نشست دبیر شورای سیاست‌گذاری اولین همایش ملی ارتباط علوم انسانی، تولید و همچنين صنعت گزارشی از نحوه برگزاری این همایش ارائه کرد و همچنين گفت: ضرورت برگزاری این همایش طبق راهبردهایی زيرا و به درستي که توسعه پژوهش، توسعه مناسبات فراگیر و همچنين شبکه‌سازی علوم انسانی و همچنين نیز تاثیرگذاری بر سیاست‌ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های کلان ملی احساس شد.

دکتر مهرنوش هدایتی ادامه داد: این همایش اهدافی شامل گشایش عرصه وسیعتر تبادل نظر و همچنين تعمیق تعامل میان مجامع علمی علوم انسانی، تولیدگران و همچنين فعالان حوزه صنعت، شناسایی مسائل و همچنين موانع روبه‌رو و همچنين ارائه را‌ه‌حل برای فعالیت مشترک در حوزه‌های علوم انسانی و همچنين تولید ملی و همچنين صنعت، مشارکت برای هم‌افزایی دانش علوم انسانی و همچنين تجربه صنعتی، ترویج الگوهای موفق در حوزه‌های علوم انسانی و همچنين صنعت و همچنين نیز شناسایی و همچنين ترغیب ایده‌های پيشامد جديد‌مند علوم انسانی قابل تبدیل به محصولات فناورانه را دنبال می‌کند.

وی از برگزاری همایش ملی ارتباط علوم انسانی، تولید و همچنين صنعت در روزهای پنجم و همچنين ششم اسنفدماه امسال مصادف با روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی در محل مرکز اسناد و همچنين کتابخانه ملی خبر داد و همچنين گفت: به تا حال دو پیش‌نشست برگزار شده است و همچنين به ترتیب در ماه‌های آبان، آذر و همچنين دی‌ماه نشست‌هایی با موضوعات ظرفیت‌سنجی مطالعات علم اخلاق در ارتباط با صنایع، حقوق و همچنين علوم سیاسی در ارتباط با صنایع و همچنين مدیریت و همچنين اقتصاد در ارتباط با صنایع برگزار می‌مي شود.

هدایتی همچنین از برگزاری پنل‌های علمی تخصصی، معرفی محققان و همچنين طرح‌های پژوهشی، برپایی غرفه‌های با هدف معرفی صنایع موفق و همچنين بهره‌مند از مطالعات علوم انسانی و همچنين برپایی کارگروه‌هایی برای طرح ایده‌های مشترک بین دو حوزه علوم انسانی و همچنين صنعت به صورت استارت‌آپ در حاشیه این همایش خبر داد. دبیر شورای سیاست‌گذاری این همایش گفت: این همایش از چهار کارگروه علوم اجتماعی، تولید و همچنين صنعت؛ مدیریت، اقتصاد و همچنين تولید و همچنين صنعت؛ تاریخ، سیاست، حقوق و همچنين تولید و همچنين صنعت؛ و همچنين روانشناسی، اخلاق، علوم تربیتی و همچنين تولید و همچنين صنعت تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: البته این همایش دارای دو جایزه هم هست، جایزه تعالی علوم انسانی به نام دکتر عظیمی آرانی برای پژوهشگرانی که به موضوعات روز صنعت و همچنين نهاد‌ها اهمیت می‌دهند و همچنين نیز جایزه ملی علوم انسانی و همچنين صنعت برای نهاد‌ها و همچنين صنایعی که به تحقیقات در حوزه علوم انسانی و همچنين اجتماعی و همچنين پیامدهای انسانی و همچنين اخلاقی و همچنين بهره‌مندی از این تحقیقات اهمیت می‌دهند.

مهرنوش هدایتی تاکید کرد: تاسیس انجمن علی پژوهشی علوم انسانی و همچنين صنعت، تشکیل دبیرخانه دائمی، مستندسازی پیش‌نشست‌های تخصصی و همچنين سخنرانی‌ها و همچنين صورت‌بندی طرح‌های پژوهشی و همچنين تالیف مقالات ارزنده علمی حوزه علوم انسانی کاربردی با سفارش و همچنين حمایت صنایع و همچنين نهاد‌ها، چشم‌اندازی آتی مدنظر ما است.

همچنین در ادامه این نشست، روح‌الله کریمی، دبیر اجرایی اولین همایش ملی ارتباط علوم انسانی، تولید و همچنين صنعت خبر داد که در حاشیه این همایش در کتابخانه ملی، نمایشگاهی در یک فضای ۲۵۰ متری برگزار می‌مي شود تا اصحاب علوم انسانی و همچنين صنعت بتوانند ارتباطات موردنیاز را برقرار کنند.

گفتنی است اولین همایش ملی ارتباط علوم انسانی، تولید و همچنين صنعت در زمینه‌های حقوق، اقتصاد، تاریخ، علوم سیاسی، فرهنگ، مدیریت، روانشناسی، علوم اخلاقی، اخلاق و همچنين علوم اجتماعی و همچنين با همکاری انجمن ایرانی اخلاق در علوم و همچنين فناوری، پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی، موسسه پژوهش و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی آموزش عالی، انجمن روانشناسی ایران، انجمن جامعه‌شناسی ایران، نهاد گسترش و همچنين نوسازی صنایع ایران و همچنين معاونت علمی و همچنين فناوری ریاست‌جمهوری در روزهای پنجم و همچنين ششم اسفند امسال برگزار می‌مي شود.

علاقه‌مندان برای شرکت در این همایش می‌توانند تا ۱ اسفند به سایت همایش به نشانی hiconf.ihcs.ac.ir رفت و آمد و مراجعه کنند. همچنین کسانی که نيت و اراده ارائه مقاله به این همایش را دارند تا ۱۵ آذر می‌توانند مقالات خود را در سایت همایش آپلود کنند.

م.ع ۱۳۶۰/ ر.ب ۱۳۴۵

تحقق عملی ارتباط دانشگاهها با صنعت منوط به بهره بري و استفاده از علوم انسانی است در تاریخ ۵ August 1397 | 4:40 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *