دانشگاه کارآفرین باید در توسعه و همچنين پیشرفت اقتصاد و همچنين صنعت کشور مشارکت جدی داشته باشد – شریف

دانشگاه کارآفرین باید در توسعه و همچنين پیشرفت اقتصاد و همچنين صنعت کشور مشارکت جدی داشته باشد – شریف

به نقل از شریف: دانشگاه کارآفرین باید در توسعه و همچنين پیشرفت اقتصاد و همچنين صنعت کشور مشارکت جدی داشته باشد

دکتر محمد سعید سیف،مدیرکل ارتباط با صنعت در وزارت علوم تحقیقات و همچنين فناوری درنشست هم افزایی دانشگاه و همچنين صنعت در استان قزوین گفت: دانشگاه کارآفرین مسئولیت های اجتماعی هم دارد و همچنين باید در توسعه و همچنين پیشرفت اقتصاد و همچنين صنعت مشارکت جدی داشته باشد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که با حضور مدیران صنایع استان قزوین، رئیس دانشگاه امام و پيشوا خمینی (ره) و همچنين رئیس پارک علم و همچنين فناوری استان قزوین، برگزار شد، دکتر سیف، با بیان اینکه ارتباط صنعت با دانشگاه آنگونه که باید مورد پیگیری جدی قرار نگرفته است، اظهار داشت: وزارت علوم با تمام قدرت خود در زمینه های متنوع و گوناگون و مختلف سرمایه گذاری های زیادی کرده و همچنين با وجود اینکه دستاوردهای علمی زیادی شکل گرفته، ولي بايد توجه داشت منجر به توسعه اشتغال نشده است.
وی افزود: هم اکنون حدود سه هزار واحد دانش بنیان در کشور فعال است و همچنين مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است دانش آموختگان بتوانند از ظرفیت های این واحدها بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه تنها راه حل موجود برای اشتغال و همچنين کارآفرینی در تقویت صنعت است، گفت: ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه ساده نیست و همچنين بسیاری از مسائل فرهنگی و همچنين اجتماعی در آن هم دخیل است که می قدرت به پایان نامه ها، نظام پذیرش دانشجو، قوانین و همچنين مسائل حقوقی، مراکز پژوهشی، انجمن های علمی، پارک های علم و همچنين فناوری، کارآموزی و همچنين کارورزی اشاره کرد.
دکتر سیف در خصوص طرح رصد اشتغال به منظور بررسی تعداد دانش آموختگان شاغل دانشگاه ها گفت: در سال شمسي جاری ۸۰ دانشگاه کشور نتایج رصد اشتغال دانش آموختگان خود را ارسال کردند که در این میان رشته مکانیک پر تعدادترین شاغلان و همچنين الهیات کم تعداد ترین آنها را شامل می مي شود که البته شاید بسیاری از دانش آموختگان در نهادهای غیر رسمی مشغول کار باشند.
وی افزود: این رصد اشتغال می تواند هم به وزارت علوم در آمایش و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی رشته ها کمک کند و همچنين هم دانشگاه ها را در تدوین برنامه جذاب و جالب و خوب ها و همچنين حل نیازهای استان ها یاری دهد.
دکتر سیف با اشاره به تفاهم نامه های متنوع و گوناگون و مختلف وزارت علوم در جهت توسعه تجربه و مهارت بالا ها و همچنين اشتغال گفت: یکی از این تفاهم نامه ها بین وزارت علوم و همچنين ستاد کل نیروهای مسلح است که در قالب آن هم ۷۰۰ دانش آموخته دانشگاهی که دوره های تجربه و مهارت بالا شغلی را طی کرده باشند بخشی از خدمت سربازی را در آزمایشگاه ها و همچنين شرکت های دانش بنیان می گذرانند.
وی همچنین به آیین نامه جدید وزارت علوم در جذب اعضای هیات علمی اشاره کرد و همچنين افزود: بر این اساس استادان جوون در بدو استخدام به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه ها باید حداقل در ۲ مقطع سه ماهه در صنایع حضور یافته و همچنين هزینه های آن هم هم از سوی وزارت علوم به صنایع پرداخت مي شود.
دکترسیف در خصوص سیر تحول دانشگاه ها از ابتدای انقلاب اسلامی به تا حال گفت: در دهه ۶۰ دانشگاه ها محدود به دوره های کارشناسی و همچنين حداکثر تلاش ها در جهت ارایه دروس بود و همچنين اصلاً تامین استاد برای دانشگاه دشوار بود.
وی افزود: دهه ۷۰ تقریباً دانشگاه ها جایگاه خود را پیدا کردند و همچنين به تدریج تحصیلات تکمیلی مورد توجه قرار گرفت و همچنين در دهه ۸۰ هم پژوهش اهمیت بیشتری پیدا کرد.
دکتر سیف گفت: در دهه اخیر موضوع این است که تمام فعالیت های پژوهشی به صورت هدفمند و همچنين در راستای اشتغال و همچنين کارآفرینی باشد.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس در اوایل دهه ۹۰ دانشگاه ها باید به سمت نسل سوم یعنی کارآفرین تبدیل شده و همچنين فعالیت های تحقیقاتی را به محصول برسانند.
مدیرکل دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه وزارت علوم افزود: در عصر حاضر در کنار مسایل طرح شده در خصوص دانشگاه کارآفرین، بحث دانشگاه نسل چهارم نیز مطرح شده به این شکل که دانشگاه به عنوان اتاق فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن تصمیم گیری ها در جهت تشخیص وضعیت فعلی کشور و همچنين اینکه چه وضعیتی باید داشته باشد، نقش آفرینی کند.
دکترسیف افزود: مواردی زيرا و به درستي که رتبه اول مالکیت نفت و همچنين گاز دنیا، دارا بودن پنج هزار و همچنين ۸۰۰ کیلومتر ساحل، وجود ذخایر معدنی متنوع وگسترده و همچنين جمعیت دانشجویی بالا همگی از مزیت های نسبی ایران است که باید از آن هم در جهت کارآفرینی بهره برد.
دکتر سید ابوالحسن نایینی، رئیس دانشگاه بین المللی امام و پيشوا خمینی (ره) قزوین با بیان اینکه امروزه دیگر پیشرفت و همچنين توسعه بدون پژوهش جایگاهی ندارد و همچنين باید تجربه با علم و همچنين دانش توام با یکدیگر به پیش روند، گفت: این یکی از ماموریت های مهم دانشگاه است که با فعالیت های علمی و همچنين تحقیقاتی خود به نیازهای صنایع پاسخ دهد و همچنين در صورتي که مساله ای در واحدهای تولیدی وجود دارد از ظرفیت های خود برای حل آن هم بهره بري و استفاده کند.
وی افزود: شاید هنوز اعتماد صنعت به دانشگاه آنچنان که باید باشد کاملاً شکل نگرفته است چرا که شاهد بهره بري و استفاده مناسبی از ظرفیت این مراکز علمی برای حل معظلات و مسائل و مشکلات صنایع نیستیم.
رییس دانشگاه بین المللی امام و پيشوا خمینی (ره) گفت: این دانشگاه در تخصص های متنوع و گوناگون و مختلف آمادگی بررسی و همچنين ارایه راهکار به دست اندرکاران قسمت و بخش صنعت را دارد.
دکتر نایینی خاطرنشان کرد: قوانین وزارت علوم در ایجاد فرصت مطالعاتی اساتید در قسمت و بخش صنایع نیز از اهمیت ویژه ای در تقویت ارتباط بین دانشگاه صنعت برخوردار است.
وی افزود: موضوع ارتباط دانشگاه با صنعت تنها جزیی از فرایند بهره گیری از ظرفیت های دانشگاه ها را در بر می گیرد و همچنين فراتر از این، دانشگاه می تواند با تمام قسمت و بخش های استان ارتباط برقرار کند.
وی با تاکید بر ضرورت برگزاری نشست های مستمر ارتباط صنعت با دانشگاه، گفت: باید در این نشست ها بحث ها به سمت کاربردی شدن و همچنين کمک به حل مسایل استان پیش برده مي شود و همچنين وظایف هر کدام از قسمت و بخش ها مشخص مي شود تا در مدت زمانی معین به نتایج موثری دست یافت.
در ادامه مدیران صنایع استان قزوین پیشنهادات خود را در خصوص راه کارهای تقویت ارتباط دانشگاه و همچنين صنعت و همچنين مشکلاتی که در این ارتباط و رابطه وجود دارد ارائه کردند.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

دانشگاه کارآفرین باید در توسعه و همچنين پیشرفت اقتصاد و همچنين صنعت کشور مشارکت جدی داشته باشد در تاریخ ۲۱ August 1397 | 3:21 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *