ضرورت حفظ و همچنين ارائه میراث ایران پهناور و بزرگ در بین کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف منطقه به صورت اشتراکی – شریف

ضرورت حفظ و همچنين ارائه میراث ایران پهناور و بزرگ در بین کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف منطقه به صورت اشتراکی – شریف

به نقل از شریف: ضرورت حفظ و همچنين ارائه میراث ایران پهناور و بزرگ در بین کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف منطقه به صورت اشتراکی

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری صبح امروز (دوشنبه) در نشست با دبیر کل، معاونان و همچنين مدیران کمیسیون ملی یونسکو – ایران بر ضرورت حفظ و همچنين ارائه میراث ایران پهناور و بزرگ در بین کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف منطقه به صورت اشتراکی تأکید کرد و همچنين گفت: دعوا، جنگ سبب می‌مي شود، میان ملت‌ها و همچنين اقوام که ریشه تاریخی مشترک دارند دیوار کشیده مي شود؛ باید فارغ از کشمکش‌ها و همچنين به صورت مطابق و يکدست، همکاری‌های بین‌المللی در منطقه ایجاد کنیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این نشست از تلاش‌های دست‌اندرکاران کمیسیون ملی یونسکو – ایران که در حوزه فرهنگ و همچنين دانش در یک فضای بین‌المللی فعالیت دارند قدردانی کرد و همچنين گفت: معرفی کشور عزیزمان که غنای فرهنگی بسیار والایی دارد و همچنين قسمت و بخش‌هایی از آن هم مغفول مانده، بخصوص در ایامی که ملت‌ها و همچنين کشورهای نوظهور تلاش می‌کنند برای خود شناسنامه‌سازی کنند؛ در حالی که کشورمان این میراث را از قبل داشته و همچنين دارد، امری ضروری است.
وزیر علوم با بیان اینکه در حوزه آموزش عالی ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد، بر بهره‌مندی از ظرفیت‌های معاونان وزارت خانه با توجه به زمینه‌های فعالیت هر معاونت در راستای پشتیبانی و همچنين همکاری‌های مشترک برای توسعه و همچنين تقویت فعالیت‌های کمیسیون ملی یونسکو – ایران تأکید کرد.
وی پیشنهاد ارتباط منظم کمیسیون ملی یونسکو – ایران با دانشگاه‌ها را مطرح کرد و همچنين گفت: در صورتي که بتوان در هر دانشگاه رابطی برای کمیسیون ملی ایران در یونسکو بیابیم، کمک می‌کند که از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و همچنين همچنین ظرفیت‌های محلی و همچنين منطقه‌ای بهره‌مند شویم. هر چه قدر متمرکز بر شهرستان تهران نباشیم و همچنين از ظرفیت‌های ملی بهره‌مند شویم قطعاً دستاوردهای بهتری کسب خواهد شد.
دکتر غلامی ادامه داد: با توجه به توسعه‌ای که در مجموعه دانشگاه‌های کشور ایجاد شده است، یکی از اتفاقات خوبی که گرفته شده، جذب اعضای هیئت علمی جوون و همچنين علاقه‌مند است، که می‌قدرت از ظرفیت جوانان که میراث‌داران آینده کشور خواهند بود، بهره بري و استفاده کرد.
وی افزود: کرسی‌های یونسکو باید نشست‌های سالانه با دانشگاه‌ها و همچنين همچنین شهرداری‌ها برگزار کنند.
وزیر علوم بر حفظ و همچنين ارائه میراث ایران پهناور و بزرگ در بین کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف منطقه به صورت اشتراکی تأکید کرد و همچنين گفت: دعوا، جنگ سبب می‌مي شود، میان ملت‌ها و همچنين اقوام که ریشه تاریخی مشترک دارند دیوار کشیده مي شود؛ باید فارغ از کشمکش‌ها و همچنين به صورت مطابق و يکدست، همکاری‌های بین‌المللی در منطقه ایجاد کنیم.
وی با اشاره به ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت زبان فارسی خاطرنشان کرد: با توجه به بحث توسعه خط فارسی و همچنين اثر خوشنویسی، در صورتي که بتوانیم کمک کنیم که ترک‌ها، ازبک‌ها و همچنين تاجیک‌ها بتوانند زبان فارسی را بخوانند و همچنين بنویسند، آن هم اشتراک در تاریخ و همچنين فرهنگ به عنوان نخ تسبیح عمل مي کند.
دکتر غلامی افزود: در مجموعه نهادهای دولتی، ارتباط بین وزارت خانه‌ها و همچنين نهاد‌های اجرایی ضروری است؛ زیرا از موازی کاری‌ها جلوگیری مي کند.
وی تصریح کرد: تلاش‌ها، برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين سرمایه‌هایی که از قبل در مجموعه کمیسیون ملی یونسکو – ایران بوده در آینده نیز به عنوان یکی از گنجینه‌ها در توسعه فرهنگی و همچنين حفظ جایگاه کشورمان به کار گرفته خواهد شد و همچنين مثمر ثمر خواهد بود.
دکتر حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو – ایران بر بهره بري و استفاده از ظرفیت‌های موجود در یونسکو تأکید کرد و همچنين گفت: ایجاد سلسله ظرفیت‌های جدید شامل جلسه هماهنگی کرسی‌ها، ایجاد شورایی از اهالی این کرسی‌ها به منظور تبادل تجربیات و همچنين وجود کمیته‌های ملی، ظرفیت‌های پهناور و بزرگ و همچنين استثنایی برای کمیسیون ملی یونسکو محسوب می‌شوند.
دکتر ایوبی با بیان اینکه ایران به دلیل جایگاهی که در زمینه علم، فرهنگ و همچنين آموزش دارد می‌تواند در برخی مسائل مرجعیت داشته باشد تصریح کرد: کشور چین به عنوان مرجعیت راه ابریشم در جهان شناخته شده است، تلاش می‌کنیم که ایران نیز در کنار این مرجعیت قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: باید در زمینه میراث مشترک که مطالبه نهاد میراث فرهنگی نیز است مرجع باشیم؛ در این راستا کمیته میراث مشترک را نیز ایجاد کرده‌ایم. همین روش در عرصه دیداری و همچنين شنیداری، ما پهناور و بزرگ‌ترین سینمای منطقه هستیم و همچنين کمیته تخصصی نیز در این راستا شکل گرفته است.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو – ایران اظهار داشت: در زمینه شهرستان هوشمند که جزو اولویت‌های یونسکو نیز می‌باشد، می‌توانیم در منطقه خودمان، مرجع باشیم.

وی با اشاره به اینکه در عرصه فرهنگ، پرچم‌دار هنر کتاب و همچنين خوشنویسی هستیم افزود: به زودی جشنواره خوشنویسی راه ابریشم را با عنوان «صلح نوشته‌های ابریشم» برگزار خواهیم کرد؛ چرا که ایران تنها کشوری است که خط در آن هم هنر تلقی می‌مي شود.
دکتر ایوبی بر حرکت به سمت تمرکززدایی تأکید کرد و همچنين گفت: راه‌اندازی پایگاه‌های استانی را آغاز کرده‌ایم؛ هم‌اکنون در یزد «یونسکوی کوچک» به عنوان پایگاه استانی آغاز شده و همچنين در صورت موفقیت، این تجربه در چند استان مهم کشور نیز اجرا خواهد شد.
وی بر بهره بري و استفاده از ظرفیت باشگاه‌های یونسکو تأکید کرد و همچنين افزود: باشگاه‌های یونسکو نهادهای مدنی و همچنين مردمی خواهند بود که تأسیس می‌شوند و همچنين اساسنامه آن هم بومی شده و همچنين مقرر گردیده انجمن‌هایی که در کشور ثبت ملی شده‌اند و همچنين در چارچوب اهداف یونسکو فعالیت می‌کنند، تبدیل به باشگاه‌های یونسکو شوند.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو – ایران بهره‌مندی از ظرفیت فرهنگ و همچنين هنر را ضروری دانست و همچنين خاطرنشان کرد: ایران، کشوری فرهنگی – هنری است و همچنين می‌توانیم در کلیه برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی که در زمینه‌های متنوع و گوناگون و مختلف شامل آموزش، صرفه‌جویی آب، تفکیک زباله و همچنين… از ظرفیت‌های هنر بهره بري و استفاده مطلوب کنیم.
وی همچنین خواستار تغییر نام کمیسیون ملی یونسکو در ایران شد و همچنين گفت: با توجه به اینکه این کمیسیون پیگیر منافع ایران در یونسکو می‌باشد، بهتر است نام آن هم به کمیسیون ملی ایران در یونسکو تغییر یابد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

ضرورت حفظ و همچنين ارائه میراث ایران پهناور و بزرگ در بین کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف منطقه به صورت اشتراکی در تاریخ ۲۱ August 1397 | 5:56 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *