نحوه گسترش مبادلات علمی و همچنين فناوری / راهکارهای انتقال تجربیات آموزش عالی ایران به افغانستان – شریف

نحوه گسترش مبادلات علمی و همچنين فناوری / راهکارهای انتقال تجربیات آموزش عالی ایران به افغانستان – شریف

به نقل از شریف: نحوه گسترش مبادلات علمی و همچنين فناوری / راهکارهای انتقال تجربیات آموزش عالی ایران به افغانستان

در دیدار دکتر منصورغلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين محمد کریم خلیلی، نماینده رئیس جمهور و همچنين رئیس شورای عالی صلح افغانستان، راه‌های گسترش همکاری‌‌های علمی و همچنين فناوری بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

‌‌‌‌‌‌‌به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار که در محل وزارت علوم برگزار شد، دکتر غلامی با ابراز خرسندی از ارتباطات و همچنين تعاملات سازنده و همچنين مطلوب مسئولان ارشد دو کشور، بر استمرار ارتباط دیرینه و همچنين تاریخی میان تهران و همچنين کابل تأکید و همچنين اظهار امیدواری کرد که دستاوردهای مفیدی از همکاری‌های علمی و همچنين فرهنگی بین مجموعه دانشگاهی و همچنين محققان دو کشور به دست آید.
وی با اشاره به نزدیکی آداب و همچنين رسوم شهروندان و مردم شهر ایران و همچنين افغانستان در قبل و همچنين بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: زبان مشترک، فرصت مغتنمی ایجاد کرده که برادران و همچنين خواهرانی که از کشور دوست و همچنين مسلمان در کشورمان زندگی می‌کنند با این زبان مشترک بتوانند در آموزش‌ها به‌خصوص آموزش عالی که پایه توسعه در کشور است، همکاری نزدیکی داشته باشند.
دکتر غلامی افزود: بنا بر تاکید مقام معظم رهبری تمام مهاجران افغانی که ساکن ایران خواهند بود می توانند دردانشگاه های کشور مثل هموطنان خودمان تحصیل کنند که بعضاً رتبه های بالایی هم درآزمون های سراسری کسب کرده اند.البته در اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان منطقه نیز دانشجویان افغانی را بیبشتر بهره مند کرده ایم.
وزیر علوم با بیان اینکه در دانشگاه‌های ایران بر ارتباط با کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه همکاری‌های تحقیقاتی مشترک توصیه شده است، خاطرنشان کرد: لزوم این همکاری‌ها با کشورهای دوست و همچنين همسایه دو چندان است.
دکتر غلامی به جایگاه علمی دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی‌های جهانی اشاره کرد و همچنين افزود: دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی ایران دارای ظرفیت‌های بالای خواهند بود و همچنين این امر می‌تواند فرصت خوبی برای آموزش به دانشجویان و همچنين داوطلبان تحصیل افغانی باشد.
وی افزود: آرزوی ما این است که صلح کامل در افغانستان برقرار مي شود؛ زیرا در سایه صلح و همچنين آرامش است که رشد و همچنين توسعه اتفاق می افتد.
در ادامه این دیدار، محمد کریم خلیلی، نماینده رئیس جمهور و همچنين رئیس شورای عالی صلح افغانستان، با بیان اینکه اشتراکات و همچنين وجوهات فرهنگی بسیاری بین دو کشور ایران و همچنين افغانستان وجود دارد، اظهار داشت: از نظر فرهنگی و همچنين علمی کشور ایران سابقه طولانی‌تری در مقایسه با افغانستان دارد.
وی، امنیت در کشور افغانستان را مهم توصیف کرد و همچنين افزود: افغانستان شاهد ۴۰ سال شمسي جنگ است و همچنين با توجه به چالش‌های موجود در این کشور در قسمت و بخش پیش برد علم، فناوری و همچنين تحقیقات فعالیت‌های بسیاری گرفته شده است.
محمد کریم خلیلی خاطرنشان کرد: هم اکنون در افغانستان دانش آموخته‌ها و همچنين استادان خوبی مشغول تدریس خواهند بود که همه آنان تحصیلات خود را در دانشگاه‌های کشور ایران گذرانده‌اند.
وی با بیان اینکه تمرکز وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان بر روی امر ارتقای کیفیت است، اظهار امیدواری کرد که این مهم با کمک کشورهای دوست بخصوص ایران که اشتراکات فرهنگی بسیاری با افغانستان دارد، میسر مي شود.
رئیس شورای عالی صلح افغانستان، همچنین با اعلام راه اندازی بنیاد امام و پيشوا حسین (ع) در افغانستان گفت: از طریق این بنیاد و همچنين از راه کسب نذورات شهادت اباعبدالله به دانشجویان بی بضاعت کمک می کنیم.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

نحوه گسترش مبادلات علمی و همچنين فناوری / راهکارهای انتقال تجربیات آموزش عالی ایران به افغانستان در تاریخ ۱۳ August 1397 | 9:21 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *