نشست شورای سیاست‌گذاری و همچنين کمیته علمی "همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی" برگزار شد – شریف

نشست شورای سیاست‌گذاری و همچنين کمیته علمی "همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی" برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: نشست شورای سیاست‌گذاری و همچنين کمیته علمی "همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی" برگزار شد

نشست شورای سیاست‌گذاری و همچنين کمیته علمی “همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی: ضرورت، مبانی و همچنين راهکارها” با هدف نهایی‌سازی محورها، ساختار و همچنين پنل‌های مورد بحث این همایش در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، در این نشست، دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و همچنين رئیس مرکز، دکتر حسین ابراهیم‌آبادی، رئیس مرکز نشر دانشگاهی، دکتر کیوان الستی، مدیرگروه پژوهشی اخلاق علم و همچنين فناوری مرکز، دکتر حجت‌اله حاجی حسینی، رئیس پژوهشکده فناوری‌های نوین نهاد پژوهش‌های علمی و همچنين صنعتی ایران، دکتر محمدجواد دهقانی، رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و همچنين فناوری و همچنين سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد رسایی، مشاور رئیس مرکز هیأت‌های امنا و همچنين هیأت‌های ممیزه وزارت علوم، دکتر علیرضا عبداللهی‌نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی، دکتر اکرم قدیمی، مدیر تيم پژوهشی ترویج علم مرکز، دکتر سیده سوسن مرندی، مشاور قائم‌مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل در دیپلماسی علم، و همچنين دکتر نسرین نورشاهی، رئیس مؤسسه پژوهش و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی آموزش عالی حضور داشتند.

دکتر احمدی در ابتدا با اشاره به هدف برگزاری این همایش، به دغدغه‌های موجود در این ارتباط و رابطه پرداخت و همچنين گفت: انجام رسالت تأثیرگذاری دانشگاه در فضای اجتماعی، شامل همه لایه‌های مرتبط با فضای مجازی و همچنين طبقات متنوع و گوناگون و مختلف فضای واقعی ضرورت دارد. برای انجام این رسالت نیاز است مباحثی همچون حوزه‌هایی که می‌توانیم وارد شدن پیدا کنیم، خلاهای موجود، افق راه و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب آینده و همچنين چگونگی انتخاب ابزار، مکانیزم و همچنين ساختار بررسی مي شود.

دکتر احمدی با اشاره به ظرفیت بالای نظام دانشگاهی کشور بیان داشت: با وجود آنکه دانشگاه‌ها دستاوردهای قابل توجهی داشته‌اند، ولي بايد توجه داشت هنوز با آنچه مطلوب جامعه است فاصله داریم.

وی از پروژه طراحی الگوی ترویج علم در ایران با همکاری نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه و همچنين مأموریت ابلاغ شده از طرف وزارت علوم به مرکز در جهت طراحی مدلی مؤثر برای معرفی و همچنين ترویج دستاوردها و همچنين توانمندی‌های دانشگاه نام برد و همچنين توضیح داد: در همایش تعامل نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی، ارتباط دانشگاه و همچنين جامعه و همچنين نحوه برخورد با چالش‌های موجود در این ارتباط و رابطه، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دکتر احمدی با بیان اینکه امروزه مطالعات ملی و همچنين بین‌المللی مفیدی در این راستا گرفته شده، تصریح کرد: در جهت پیشرفت بیشتر باید وضعیت خود را با کشورهای هم‌تراز و همچنين نه وضعیت ۴۰ سال شمسي قبل مقایسه کنیم و همچنين در داخل کشور پیوندهای مورد نیاز را در جامعه و همچنين فضای مجازی شکل دهیم.

دکتر قدیمی در ادامه این نشست به معرفی طرح اولیه این همایش پرداخت و همچنين گفت: هدف از برگزاری همایش “مبانی و همچنين راهکارهای برقراری پیوند میان نظام دانشگاهی و همچنين جامعه”، بررسی ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف نظری و همچنين عملی فضای اجتماعی واسط میان نهادهای تولیدکننده دانش و همچنين عموم شهروندان و همچنين نقش آن هم در کارآمد کردن پژوهش‌ها و همچنين دستاوردهای دانشگاهی است.

وی با بیان اینکه نظام دانشگاهی باید از طریق فضای اجتماعی و همچنين گفتمان عمومی از مسائل و همچنين نیازهای جامعه خبردار مي شود، این تعامل را شامل جلب اعتماد عمومی در این فضای اجتماعی، عرضه دستاوردهای علمی به جامعه و همچنين دریافت بازخورد از شهروندان در مورد دستاوردها و همچنين میزان کارآمدی آن هم‌ها عنوان کرد.

به گفته مدیر تيم ترویج علم مرکز، محورهای اولیه این همایش چیستی و همچنين انواع فضای اجتماعی و همچنين عوامل تأثیرگذار بر شکل‌گیری و همچنين تقویت آن هم، رویکردهای نظری گوناگون به تعامل نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی، شاخص‌های ارزیابی میزان پیوند نظام دانشگاهی و همچنين جامعه، بررسی و همچنين تحلیل وضعیت فعلی پیوند میان نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی در ایران، بررسی و همچنين تحلیل نمونه‌های موفق بین‌المللی در برقراری پیوند میان نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی و همچنين الگویابی و همچنين ارائه سازوکارهای تقویت ارتباط میان نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی در ایران است.

وی در ادامه گفت: موضوع پنل‌ها را نیز می‌قدرت در چهار موضوع رویکردهای نظری به تعامل نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی، سازوکارهای تقویت ارتباط میان نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی، شاخص‌های ارزیابی میزان پیوند نظام دانشگاهی و همچنين جامعه و همچنين ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه در نظر گرفت.

رئیس انجمن ترویج علم ایران در انتها به معرفی نهاد‌ها و همچنين نهادهای حامی و همچنين اعضای شورای همایش درسیاست‌گذاری و همچنين کمیته علمی پرداخت.

در ادامه این نشست حاضران در جلسه به ارائه نظرات و همچنين دیدگاه‌های خود در جهت نهایی‌سازی محورها، ساختار و همچنين پنل‌های مورد بحث این همایش پرداختند.

دکتر قبادی ضمن ابراز قدردانی از مرکز برای اهتمام به این موضوع، ضعیف بودن ارتباط با جامعه و همچنين پایین بودن سطح اثربخشی پژوهش‌ها را از معضلات همه نهاد‌های پژوهشی در ایران بیان کرد و همچنين در ارتباط و رابطه با نحوه برگزاری همایش گفت: برای آنکه این رویداد اثربخشی خود را نشان دهد بهتر است با عنوان “سلسله نشست‌ها” برگزار مي شود، زیرا بررسی این موضوع نیازمند زمان بیشتر، ارتباطات گسترده‌تر و همچنين تعاملات فراگیرتر است.

وی افزود: با تداوم این نشست‌ها بهتر است که به ملاحظات برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه نیز توجه کرد و همچنين به محتوای آن هم وفادار بود. به عبارت دیگر، بهتر است بررسی ظرفیت‌های برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه در جهت تاثیرگذاری مراکز علمی در اجتماع و همچنين تقویت تعامل این دو را در این همایش مدنظر داشت.

در ادامه دکتر نورشاهی به ارائه پیشنهاداتی برای محورها و همچنين پنل‌های همایش پرداخت و همچنين گفت: امروزه نقش گفت‌وگوی اجتماعی به عنوان تکنیکی برای رسیدن به توافق‎های اجتماعی و همچنين افزایش سطح اجماع در جامعه مورد بهره بري و استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین یکی دیگر از محورهای این همایش می‌تواند ” نقش گفت‌وگوی اجتماعی در ارتقا سرمایه اجتماعی نظام‌های دانشگاهی” باشد. همچنین، در حال حاضر نهادهای مدنی یا سمن‌ها، که جامعه به آنها اعتماد و همچنين اقبال دارد، یکی از نقش‌آفرینان و همچنين ذینفعان اصلی فضای مجازی خواهند بود، پس بهتر است از نمایندگان آنها برای شرکت در پنل‎های این همایش دعوت مي شود؛ یکی از پنل‌های پیشنهادی می‌تواند ” پنل ارتباط نهادهای مدنی و همچنين دانشگاه” باشد.

پرهیز از داشتن نگاه یک‌طرفه به دانشگاه‌ها بدون در نظر گرفتن آنچه در اختیار آنها به عنوان امکانات و همچنين بودجه قرار دارد، موضوعی بود که در ادامه این نشست دکتر فتوحی عنوان کرد.

وی گفت: ما باید انتظار خود از دانشگاه را مشخص کنیم، در این ارتباط و رابطه نباید در حق دانشگاه‌ها و همچنين آنچه تا به امروز خروجی آنها بوده است بی‌انصافی کرد. بررسی موضوعاتی همچون اقتصاد آموزش عالی، که در حال حاضر به یکی از معظلات و مسائل و مشکلات جدی دانشگا‌ه‌ها تبدیل شده، سرمایه اجتماعی و همچنين میزان اعتماد جامعه به دانشگاه و همچنين استقلال عملیاتی دانشگاه‌ها مواردی خواهند بود که به نظر من در این همایش باید مورد توجه قرار گیرند.

دکتر ابراهیم‌آبادی با دفاع از دانشگاه ایرانی و همچنين مقوله دانشگاه انبوه، معظلات و مسائل و مشکلات موجود را در نحوه تدوین سیاست‎ها دانست و همچنين بررسی هر دو موضوع بازده اجتماعی و همچنين کیفیت دانشگاه را خواستار شد.

وی با تأکید بر وجود وجه انضمامی و همچنين معطوف به عمل درهمایش تعامل نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی، گفت: محورهای پیشنهادی بنده “اجتماع علمی و همچنين اجتماع ملی”، “تعامل میان نهاد‌های آموزش” مانند نهاد مدرسه و همچنين در نظر گرفتن مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها از ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف است. برای پنل‌های این همایش نیز بررسی ارتباط دانشگاه با عرصه عمومی، سیاست، حاکمیت و همچنين اقتدار و قدرت، اقتصاد و همچنين نهادهای قانون‌گذار و همچنين سیاست‌گذار می‌تواند مدنظر قرار گیرد. همچنین با جمع‌آوری تک‌نگاشت‌های شرکت‌کنندگان در سلسله نشست‌های پیشنهاد شده، می‌قدرت گزارشی مکتوب در آخرین نشست ارائه کرد؛ این کار جدید، به شکل‌دهی ساختار مطالعات منسجم در کشور کمک مي کند.

وی بیان داشت: دانشگاه یک سرمایه نمادین اجتماعی است و همچنين باید مرجعیت آن هم حفظ مي شود. به عبارت دیگر، دانشگاه کارکرد و همچنين هویت خود را دارد و همچنين باید با توجه به آن هم تعامل با جامعه شکل بگیرد.

دکتر علیرضا عبداللهی‌نژاد به عنوان سخنران بعدی نیز رویکرد انتقادیِ محض به دانشگاه را اشتباه دانست و همچنين بر بررسی پیشینه تاریخی و همچنين رویکرد جریان‌سازی دانشگاه‌ها در جهت افزایش امید به دستاورد دانشگاه‌ها تأکید کرد.

وی گفت: در این خصوص می‌قدرت محور “رویکرد تاریخی به مقوله ارتباطات و همچنين تعاملات نظام دانشگاهی و همچنين جامعه و همچنين تبیین دستاوردهای آن هم” و همچنين در راستای آن هم محور “نقش رسانه‌ها و همچنين شبکه‌های اجتماعی مجازی در تقویت ارتباط و همچنين تعامل نظام دانشگاهی و همچنين جامعه” را در همایش در نظر گرفت. برگزاری پنلی با عنوان “تعامل رسانه‌ها و همچنين دانشگاه‌ها؛ زمینه‌ها و همچنين چالش‌ها” نیز مفید خواهد بود.

در ادامه، تعیین نقش‌آفرینان و همچنين جایگاه نخبگان در این تعامل و همچنين معرفی الگوهای موفق موجود به عنوان موضوعات مورد بحث در پنل‌های همایش، شامل مواردی خواهند بود که دکتر دهقانی مطرح کرد.

وی سپس بیان داشت: همچنين و علاوه بر نتایج مورد نظر از این همایش، فرهنگ‌سازی و همچنين گفتمان‌سازی این مقوله نیز خروجی قابل توجهی است.

دکتر رسایی نیز در ارتباط و رابطه با زمان برگزاری این همایش، هفته پژوهش در آذر ماه را پیشنهاد داد و همچنين تصریح کرد: به نظر من مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به عنوان مسئول اصلی و همچنين دانشگاه‌ها نیز به عنوان برگزارکنندگان این رویداد در نظر گرفته شوند، طوری‌که در نهایت نقل از‌های دانشگاه‌ها به مرکز ارائه و همچنين در آنجا پردازش مي شود، سپس به صورت یک سند در سطح وزارت خانه مطرح مي شود و همچنين مورد بهره بري و استفاده قرار گیرد. به این صورت این موضوع به “گفتمان عمومی” در سطح کشور تبدیل خواهد شد.

سپس دکتر حاجی‌حسینی با اشاره به اینکه وظیفه اصلی تولید علم بر عهده دانشگاه‌هاست، کارکرد آن هم را شامل تولید مقالات علمی، اختراعات، تولید نمونه‌های مهندسی، محصولات و همچنين سرويس ها و خدمات، ایجاد دانش فنی، تخصصی و همچنين مهارتی، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنين به‌وجودآورن تجربه و مهارت بالا‌های حرفه‌ای برای شهروندان و مردم شهر عنوان کرد و همچنين گفت: با وجود این کارکردها، امروز دانشگاه‌ها با جامعه گفت‌وگو می‌کنند و همچنين تعامل مورد نظر شکل گرفته، بنابراین پيشامد جديد اصلی مورد بررسی، بالا بردن کیفیت این سرويس ها و خدمات است که به سیاست‌های حاکمیت و همچنين حکومت باز می‌گردد. همچنين و علاوه بر در نظر داشتن این مسائل، طبقه‌بندی دانشگاه‌ها، بررسی خروجی و همچنين تعیین مخاطبان دانشگاه بر اساس کارکرد آن هم، موضوعاتی خواهند بود که می‌قدرت در این همایش بررسی کرد.

دکتر الستی نیز در ادامه در مورد اهمیت پنل ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه بیان داشت: به لحاظ مفهومی، مواردی زيرا و به درستي که گفت‌وگوی اجتماعی، مسئولیت اجتماعی، اعتماد اجتماعی و همچنين مشارکت اجتماعی در کنار هم قرار می‌گیرند و همچنين نزدیک به هم خواهند بود. ولي بايد توجه داشت پيشامد جديد صنعت با استناد به آن هم دلایل قانع‌کننده‌ای که اقتصاد را از جامعه‌شناسی جدا می‌کنیم، مقوله‌ای کاملاً جداست. بنابراین هردوی مفاهیم ارتباط دانشگاه با عامه و همچنين ارتباط دانشگاه با صنعت اهمیت دارد و همچنين بهتر است هم در محورها و همچنين هم در پنل‌ها گنجانده مي شود.

در انتهای این نشست دکتر مرندی با اشاره به اینکه به مقوله علوم انسانی در نظام آموزشی کم‌توجهی شده است، در ارتباط و رابطه با ارتباط دانشگاه با صنعت و همچنين جامعه گفت: نوع ساختار دانشگاه‌ها گاهی در این ارتباط محدودیت ایجاد می‌کند. نقطه دیگر این است که این محدودیت در ارتباط میان دانشگاه‌ها با یکدیگر نیز به چشم می‌خورد و همچنين بیشتر حس رقابت بین آنها وجود دارد. بنابراین مهم است که این نوع تعامل و همچنين ایجاد هم‌افزایی میان دانشگاه‌ها نیز در همایش مورد بررسی قرار گیرد.

ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

نشست شورای سیاست‌گذاری و همچنين کمیته علمی "همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی و همچنين فضای اجتماعی" برگزار شد در تاریخ ۲ August 1397 | 10:09 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *