نقش دانشگاه‌ها در حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه، محوری است/ دانشگاه‌ها به عنوان مرجع اجتماعی، در ارائه تفسیر واقعی به جامعه مسئولند – شریف

نقش دانشگاه‌ها در حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه، محوری است/ دانشگاه‌ها به عنوان مرجع اجتماعی، در ارائه تفسیر واقعی به جامعه مسئولند – شریف

به نقل از شریف: نقش دانشگاه‌ها در حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه، محوری است/ دانشگاه‌ها به عنوان مرجع اجتماعی، در ارائه تفسیر واقعی به جامعه مسئولند

رئیس جمهور، رسالت و همچنين نقش دانشگاه‌ها، استادان و همچنين دانشجویان را در روند زدودن سریع‌تر معظلات و مسائل و مشکلات جامعه، محوری و همچنين بسیار مهم برشمرد و همچنين تاکید کرد: گاهی واقعیت‌ها با تفسیر و همچنين احساس شهروندان و مردم شهر متغاير و متفاوت است و همچنين استادان دانشگاه‌ها به عنوان مرجع اجتماعی، در ارائه تفسیر واقعی به جامعه، مسوولند و همچنين باید در این فرایند، مشارکت فعالتر داشته باشند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و همچنين المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه ای با حضور جمعی از محققان علوم اجتماعی و همچنين استادان جامعه‌شناسی دانشگاه‌های کشور، با بیان اینکه باید نشاط را در جامعه امروز ایران بیش از پیش تقویت کنیم، گفت: گاهی با تفسیرهایی از واقعیت‌های جامعه مواجه ایم که گاهی این تفاسیر با واقعیت‌ها منطبق نبوده و همچنين حتی فاصله زیادی دارد.
رئیس جمهور با بیان اینکه “تفسیری که گاهی در جامعه از وضع و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات امروز و همچنين فردا وجود دارد، بالاتر از واقعیت‌ها است”، اظهارداشت: ما باید تلاش کنیم تا از این فاصله کاسته مي شود و همچنين البته این بدان معنا نیست که ما برای گسترش امید، خلاف واقع گفته و همچنين یا صرفاً شعار بدهیم بلکه باید واقعیت‌ها و همچنين مشکل را در آن هم حدی که هست و همچنين نه بیشتر، بیان کنیم.
دکتر روحانی، بیان راه حل‌ها همزمان با طرح معظلات و مسائل و مشکلات را ضروری خواند و همچنين تصریح کرد: امروز باید سرمایه اجتماعی را با تقویت اعتماد عمومی بیش از پیش افزایش دهیم چرا که کاهش سرمایه اجتماعی می‌تواند بزرگترین معضل جامعه باشد که البته آن هم هم، از کاهش اعتماد نشات می‌گیرد.
رئیس جمهور اظهارداشت: دانشگاه باید مستقل عمل کرده و همچنين به هر نتیجه ای که در تحقیقات و همچنين پژوهش‌های علمی رسید، اعلام کند ولي بايد توجه داشت اساتید دانشگاه نباید خود را از حکومت جدا بدانند و همچنين همه ما بار مسوولیت سنگینی را به دست گرفته ایم.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه ” همانطور که علم دستوری نمی‌مي شود انتقاد هم نمی‌تواند دستوری باشد”، گفت: ما استقلال دانشگاه و همچنين بررسی‌های علمی و همچنين پژوهشی را می‌پذیریم ولي بايد توجه داشت اینکه تو کناری بایستید و همچنين بدون ارائه راهکارهای عملی، صرفاً انتقاد کنید و همچنين بگویید حکومت این کار را بکند یا انجام ندهد، قابل پذیرش نیست. همه بار مسوولیت سنگینی را مشترکاً بردوش داریم و همچنين باید برای انجام بهینه این مسوولیت سنگین، نهایت تلاش خود را بکار بگیریم.
رئیس جمهور با بیان اینکه باید موفقیت‌ها و همچنين دستاوردها را تبلیغ و همچنين ناکامی‌ها را هم به آن هم مقدار و اندازه واقعی آنها بیان کنیم، افزود: حکومت معصوم نیست و همچنين ممکن است در برخی موارد نیز در کنار موفقیت‌ها و همچنين دستاوردهای گسترده ای که داشته، خطاهایی هم داشته باشد که ضروری است آن هم خطاها را با راه حل بیان کنید. به عبارتی همه باید به دنبال راه حل برویم و همچنين وارد میدان شده و همچنين مسایل را تبیین کنیم.
دکتر روحانی تصریح کرد: ما کشور نیرومندی هستیم و همچنين نباید اجازه داد برخی‌ها آینده را برای شهروندان و مردم شهر سیاه ترسیم کرده و همچنين آنان را نگران سازند. جامعه ما نباید نگران فردا باشد؛ جامعه ای که بیش از امروز، نگران فردا باشد باعث می‌مي شود همین نگرانی از فردا، امروز آن هم را نیز برهم بزند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما باید معطوف به تقویت انسجام و همچنين سرمایه اجتماعی و همچنين اعتماد عمومی مي شود، اظهارداشت: حکومت ما بر مبنای شهروندان و مردم شهر‌سالاری است ولي بايد توجه داشت الزامات آن هم گاهی اوقات رعایت نمی‌مي شود به گونه ای که در مواردی شاهدیم بعد از انتخابات، جديد و تو و تازه دوره انتقام گیری رقبا شروع شده و همچنين حتی به قیمت لطمه زدن به شهروندان و مردم شهر و همچنين کشور، مشکلاتی را برای حکومت و همچنين جامعه ایجاد می‌کند.
دکتر روحانی دستاوردها و همچنين اقدامات حکومت در قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف شامل زنان، جوانان، اقلیت‌های قومی، آزادی‌ها، عمران روستاها، کاهش تورم، توسعه خطوط ریلی و همچنين جاده ای و همچنين بهره گیری از منابع مشترک انرژی با همسایگان را کم‌سابقه ذکر کرد ولي بايد توجه داشت تأکید نمود که این به معنای نبود معظلات و مسائل و مشکلات در کشور نیست.
رئیس جمهور در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط پیچیده منطقه ای و همچنين جهانی گفت: محیط پیرامونی ایران با شرایط ویژه ای مواجه است و همچنين عکس العمل و همچنين اقدامات ما در عمده حوزه‌های منطقه ای درست، بجا و همچنين حساب شده بوده است.
دکتر روحانی تصریح کرد: حکومتی که در آمریکا به اقتدار و قدرت رسیده در دشمنی با ایران و همچنين ایرانی، کم سابقه است ولي بايد توجه داشت به رغم همه تلاش‌هایش، در رسیدن به اهداف ناکام خواهد ماند همانطور که به تا حال موفق نبوده است.

رئیس جمهور با برشمردن برخی از موفقیت‌های حقوقی ایران در مجامع بین المللی علیه زیاده خواهی‌های واشنگتن گفت: آمریکا در زمینه برجام شکست خورده تاریخ است و همچنين شکست ترامپ در جلسه شورای امنیت و همچنين در جریان مجمع عمومی سالانه نهاد ملل متحد، نشان داد که سیاست خارجی ما از تدبیر، انسجام و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی دقیق برخوردار است.
دکتر روحانی تاکید کرد: با اتحاد و همچنين تقویت انسجام ملی از مشکلاتی که آمریکایی‌ها در این چند ماهه ایجاد کرده اند، بسیار سریع و همچنين به خوبی عبور خواهیم کرد و همچنين آنان نمی‌توانند به روندی که پی گرفته اند، ادامه دهند.
در ابتدای این جلسه نیز که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید، جمعی از استادان و همچنين محققان علوم اجتماعی در فضایی صمیمی با رئیس جمهور، به طرح دیدگاه‌ها و همچنين نظرات خود برای برون رفت از معظلات و مسائل و مشکلات کشور پرداختند.
ضرورت تفاهم بر سر چگونگی تقویت همبستگی اجتماعی جامعه ایران به عنوان یک مساله محوری، ضرورت بهره بري و استفاده بیشتر از ظرفیت‌های علمی جامعه در عرصه اجرایی، تاکید بر تمرکز بر روی جوانان تحصیلکرده و همچنين بهره گیری بهتر ازاین فرصت جمعیتی کشور، پیگیری توسعه عدالتگرا، توجه بیشتر به موضوع دعوت به نظام کارشناسی، اعتماد به جامعه علمی به عنوان میانجی حاکمیت با شهروندان و مردم شهر، توجه ویژه به جایگاه زنان، تاکید بر اهمیت این جلسات تخصصی به عنوان نماد شنیدن سخن جامعه و همچنين ضرورت ارتباط قوی تر حکومت با مجموعه نخبگان کشور، شامل مباحث و همچنين موضوعاتی بودند که استادان و همچنين صاحبنظران اجتماعی شرکت کننده در این نشست پیرامون آنها، دیدگاه‌های خود را با رئیس جمهور در میان گذاشتند.
تقویت جامعه مدنی و همچنين گسترش حوزه عمومی، نهادینه شدن حوزه عمومی سیاستگذاری، ضرورت تقویت راهکارهای اعتماد بیشتر شهروندان و مردم شهر به حکومت، ارتباط بیشتر حکومت با رسانه‌ها و همچنين ضرورت سنجش مداوم وضعیت آسیب‌های اجتماعی و همچنين حراست حکومت از جامعه در برابر آن هم آسیب‌ها، از دیگر موضوعاتی مطروحه در این جلسه بود.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

نقش دانشگاه‌ها در حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه، محوری است/ دانشگاه‌ها به عنوان مرجع اجتماعی، در ارائه تفسیر واقعی به جامعه مسئولند در تاریخ ۱ August 1397 | 4:19 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *