هفتمین کمیسیون مشترک همکاری‌های علمی ایران و همچنين بلاروس، اوایل سال شمسي آتی برگزار می‌مي شود – شریف

هفتمین کمیسیون مشترک همکاری‌های علمی ایران و همچنين بلاروس، اوایل سال شمسي آتی برگزار می‌مي شود – شریف

به نقل از شریف: هفتمین کمیسیون مشترک همکاری‌های علمی ایران و همچنين بلاروس، اوایل سال شمسي آتی برگزار می‌مي شود

در دیدار یوری ایوانوویچ لازارچیک سفیر جمهوری بلاروس در ایران با دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری مطرح شد؛ هفتمین کمیسیون مشترک همکاری‌های علمی جمهوری اسلامی ایران و همچنين جمهوری بلاروس، اوایل سال شمسي آتی در ایران برگزار می‌مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این دیدار با بیان اینکه برای کشور بلاروس جایگاه خوبی در روابط بین‌المللی قائل هستیم اظهار داشت: در زمینه‌های بین‌المللی و همچنين مسائل سیاسی منطقه‌ای هماهنگی‌های خوبی همواره داشته‌ایم و همچنين همچنین فعالیت‌های تجاری و همچنين ارتباطات اقتصادی خوبی بین دو کشور بوده؛ هر چند در این قسمت و بخش امکان توسعه وجود دارد.
وی افزود: در روابط بین‌المللی، بخصوص اقتصادی، هدف‌مان آن هم است که در ظرفیت‌های کشورهای دوست بیشتر حضور یابیم و همچنين از تمرکز روابط اقتصادی روی کشورهای خاص پرهیز کنیم.
دکتر غلامی بر توسعه روابط متقابل بین ایران و همچنين بلاروس تأکید کرد و همچنين گفت: در زمینه‌های علم و همچنين فناوری با توجه به جایگاه مطلوب مجموعه‌های علمی جمهوری اسلامی ایران و همچنين همچنین ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی بلاروس، زمینه همکاری‌های بیشتر وجود دارد.
وی هماهنگی‌ها و همچنين تفاهم‌نامه‌های چند سال شمسي اخیر بین ایران و همچنين بلاروس را حرکت‌های خوبی توصیف کرد و همچنين افزود: نیازمند آن هم هستیم که مقداری تحرک در این زمینه اتفاق بیفتد.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: در برنامه جذاب و جالب و خوب‌های جدید از روسای دانشگاه‌های کشور برای همکاری‌های علمی و همچنين فناوری با کشورهای هدف بهره بري و استفاده می‌کنیم.
وی برگزاری کنکور فنی و همچنين علمی مشترک را قسمت و بخش مهمی از همکاری‌های بین دو کشور ایران و همچنين بلاروس دانست و همچنين بر همکاری بین پارک‌های علم و همچنين فناوری تأکید کرد و همچنين گفت: در زمینه مبادله فناوری‌های نوین می‌قدرت قدم‌های مؤثری برداشت.
وزیر علوم افزود: علاقه‌مندیم دانشجویان بلاروس در زمینه‌های مورد علاقه خود در ایران به تحصیل بپردازند؛ بخصوص در زمینه‌های زبان فارسی، ایران‌شناسی و همچنين تاریخ تأکید و همچنين آمادگی همکاری بیشتری وجود دارد.
دکتر غلامی با بیان اینکه در صورتي که می‌خواهیم ارتباطات علمی و همچنين فناوری بین دو کشور محکم و همچنين ادامه‌دار باشد باید استادان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و همچنين دانشگاه‌ها را به کار مشترک برسانیم افزود: هر دو کشور باید کمک کنیم رفت و همچنين آمدها آسان و همچنين سریع انجام مي شود و همچنين همکاری‌های بین مراکز علمی‌مان نیز کاملاً مشخص و همچنين زمان‌بندی شده مورد حمایت قرار گیرد.
دکتر غلامی درخصوص هفتمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های علمی جمهوری اسلامی ایران و همچنين جمهوری بلاروس گفت: نظر دارم هر چه تفاهم و همچنين توافق در نشست‌های قبلی بوده، بررسی مي شود و همچنين در صورت تحقق به عنوان موفقیت قلمداد گردد و همچنين در صورتي که هم مانعی بوده مرتفع مي شود تا در نشست آتی به برنامه جذاب و جالب و خوب‌های جدید بپردازیم.
وی خاطرنشان کرد: خوشحال خواهیم شد که وزیر علوم کشور بلاروس را در این نشست میزبانی کنیم و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مورد نظر را مجدداً برای یک دوره دو ساله تنظیم کنیم.
لازارچیک سفیر جمهوری بلاروس در ایران با اشاره به برگزاری ششمین کمیسیون مشترک همکاری‌های علمی جمهوری اسلامی ایران و همچنين جمهوری بلاروس که در تابستان سال شمسي ۲۰۱۶ برگزار شد، اظهار داشت: تحقق اهداف و همچنين پروتکل‌هایی که در این نشست تدوین شده دارای اهمیت است.
وی افزود: در کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین بلاروس و همچنين ایران، نقشه راهی برای سال شمسي‌های ۲۰۲۰۲۰۱۸ تدوین شده که بر اساس آن هم همکاری‌های متقابل را به منظور تحقق اهداف به پیش ببریم.
لازارچیک عنوان کرد: مطابق توافقات گرفته شده، باید کنکور فنی و همچنين علمی در ایران و همچنين بلاروس برگزار مي شود؛ برای شرکت در این کنکور، بازه زمانی یک ماهه درنظر گرفته شده و همچنين بعد از دریافت درخواست‌ها و همچنين بررسی آنها از سوی هر کشور، می‌قدرت به علاقه‌مندی طرفین و همچنين به رسمیت شناختن اسناد آموزش و همچنين مسائل با اهمیت دست یافت.
وی افزود: بعد از آن هم هر کشور می‌تواند تصمیم بگیرد که چه کنکور و همچنين رقابتی برگزار مي شود و همچنين تصمیمات فی‌مابین نیز می‌تواند در هفتمین کمیسیون مشترک همکاری‌های علمی جمهوری اسلامی ایران و همچنين جمهوری بلاروس اتخاذ مي شود.
سفیر جمهوری بلاروس در ایران همچنین خواستار انعقاد تفاهم‌نامه درخصوص به رسمیت شناختن مدارک و همچنين اسناد تحصیلی و همچنين آموزشی بین دو کشور شد.
دکتر حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل و همچنين رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی نیز در این دیدار اظهار داشت: برای همکاری‌های فی‌مابین ایران و همچنين بلاروس، در سطح نظارت و همچنين سیاست‌گذاری وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين در سطح اجرایی یک دانشگاه در کشورمان تعیین شده و همچنين این ساختار در بلاروس نیز باید شکل گیرد تا بتوان اهداف نقشه راه را پیش ببریم.
وی افزود: محورهای مدنظر کنکور فنی و همچنين علمی در ایران نیز تا چند روز آینده مشخص خواهد شد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

هفتمین کمیسیون مشترک همکاری‌های علمی ایران و همچنين بلاروس، اوایل سال شمسي آتی برگزار می‌مي شود در تاریخ ۷ August 1397 | 4:23 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *