همایش بررسی نحوه همکاری با «سرن» فردا به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌مي شود – شریف

همایش بررسی نحوه همکاری با «سرن» فردا به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌مي شود – شریف

به نقل از شریف: همایش بررسی نحوه همکاری با «سرن» فردا به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌مي شود

همایش بررسی نحوه همکاری با سرن (نهاد اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای)، با حضور دکتر مسعود برومند دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، دکتر Martin Gastal دست يار سرن در مسائل کشورهای خاورمیانه، مدیران حوزه پژوهشی وزارت علوم و همچنين مدیران پژوهشی برخی از دانشگاه‌های کشور، پنجشنبه یکم آذرماه به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نیسی مدیرکل دفتر حمایت و همچنين پشتیبانی مسائل پژوهش و همچنين فناوری در این خصوص اظهار داشت: در این همایش یک روزه به بررسی نتایج همکاری‌های قبل و همچنين حال بین ایران و همچنين سرن، چشم‌انداز همکاری‌های آینده و همچنين همچنین نحوه مشارکت دانشگاه‌های کشور پرداخته خواهد شد.
وی درخصوص مشارکت کشور ایران با نهاد اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای گفت: بعد از حدود ۱۰ سال شمسي تلاش و همچنين مذاکره وزارت علوم، سرانجام در سال شمسي ۲۰۰۰ میلادی مشارکت کشور ایران در سرن میسر شد و همچنين تفاهم نامه‌ای بین وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين سرن به امضاء رسید و همچنين اجرای آن هم نیز به عهده پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گذاشته شد.
دکتر نیسی تصریح کرد: این همکاری به دو صورت مشارکت در طراحی، ساخت قسمت‌هایی از آشکارساز پهناور و بزرگ CMS و همچنين شتابگرهای فعلی و همچنين آینده سرن و همچنين همچنین همکاری‌های علمی گرفته شده که تحقیقات آن هم منجر به رساله‌های دکتری توسط ده‌ها دانشجو با همکاری اساتید راهنمای ایرانی و همچنين دانشمندان مستقر در سرن شده است.
مدیرکل دفتر حمایت و همچنين پشتیبانی مسائل پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم با اشاره به تاریخچه این نهاد گفت: سرن آزمایشگاه تحقیقات هسته ای اروپا است که در سال شمسي ۱۹۵۴ تاسیس شد و همچنين وظیفه اصلی آن هم یافتن و همچنين مطالعه ساختار ماده در کوچکترین ابعاد قابل دسترس است.
وی فعالیت اصلی سرن را این‌گونه توصیف کرد: درحال حاضر آزمایشگاه نهاد تحقیقات هسته‌ای اروپا از نظر انرژی و همچنين تکنولوژی‌های طراحی و همچنين ابداع شده در آن هم، قادر به بررسی ماده در ابعاد بسیار ریز و همچنين اجزای سازنده هسته‌ها، دستیابی به شرایط اولیه تکوین جهان هستی در مقیاس قابل کنترل آزمایشگاه و همچنين بخصوص نوع جدیدی از ماده هسته‌ای است که امید می‌رود در آینده منجر به فناوری‌های بسیار بدیع مي شود.
دکتر نیسی با بیان اینکه سرن از حالت تنها و فقط اروپایی خارج شده و همچنين به یک آزمایشگاه جهانی که حدود ۱۰ هزار فرد يا شخص از تقریباً ۴۰ کشور جهان در آن هم کار می کنند در آمده است، خاطرنشان کرد: به دلیل نیاز فنی فوق پیشرفته سرن که در مرز قدرت تکنولوژی بشر است، این آزمایشگاه مبدأ بسیاری از فن‌آوری‌های نوین است که سال شمسي‌ها بعد به بازار مصرف و همچنين زندگی متعارف راه پیدا می‌کند.
به گفته وی شتابگرهای تصویربرداری پزشکی و همچنين صنعتی و همچنين اینترنت از فناوری‌های ابداع شده در سرن خواهند بود و همچنين در سال شمسي های اخیر این نهاد در توسعه تکنولوژی‌های جدیدی همچون ابر رساناها، سیستم‌های محاسباتی برای محاسبات بسیار سنگین، آشکارسازها و همچنين حس‌گرهای فوق سریع و همچنين سیستم‌های خلاء بسیار قوی، تحقیقات و همچنين مطالعات بسیاری انجام داده است.
دکتر نیسی افزود: با توجه به اهمیت و همچنين سابقه سرن، این نهاد به محلی برای تجمع دانشمندان و همچنين مطرح کردن آخرین پیشرفت‌های علمی در زمینه هسته‌ای و همچنين ذرات و همچنين تکنولوژی‌های اطراف آن هم تبدیل شده است.
گفتنی است خانم Archana Sharma از آشکار ساز CMS سرن، دکتر مجتبی محمدی و همچنين دکتر محسن خاکزاد از پژوهشگاه دانش های بنیادی، دکتر مجید هاشمی از دانشگاه شیراز، از سخنرانان این همایش یک روزه خواهند بود.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

همایش بررسی نحوه همکاری با «سرن» فردا به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌مي شود در تاریخ ۳۰ August 1397 | 1:41 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *