کسب مقام نخست دانشگاه‌های ایران توسط دانشگاه تهران – شریف

کسب مقام نخست دانشگاه‌های ایران توسط دانشگاه تهران – شریف

به نقل از شریف: کسب مقام نخست دانشگاه‌های ایران توسط دانشگاه تهران

براساس نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در نظام رتبه‌بندی «یو اس نیوز» دانشگاه تهران با کسب امتیاز ۴۸/۶ مقام نخست دانشگاه‌های ایران را کسب کرد و همچنين دانشگاه صنعتی شریف نیز با امتیاز ۴۷/۷ به عنوان برترین دانشگاه صنعتی کشور معرفی شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، «یو اس نیوز» در جدیدترین رتبه‌بندی خود بیش از ۱۸۰۰ دانشگاه جهان را براساس ۱۳ شاخص منحصر به فرد مقدار و اندازه‌گیری و همچنين اعلام کرده است که براساس آن هم دانشگاه تهران با کسب امتیاز ۶/‏۴۸ و همچنين رتبه جهانی ۴۳۸ مقام نخست دانشگاه‌های ایران را کسب کرد و همچنين دانشگاه صنعتی شریف نیز با کسب امتیاز ۷/‏۴۴ برترین دانشگاه صنعتی کشور معرفی شد.
در رتبه‌بندی سال شمسي ۲۰۱۹ تعداد ۲۷ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران لحاظ شده ولي بايد توجه داشت در مجموع رتبه ۲۱ دانشگاه کشور اعلام شده است.
رتبه دوم با کل امتیاز ۴۷/۷ و همچنين رتبه جهانی ۴۶۰ مرتبط به دانشگاه آزاد اسلامی ایران است و همچنين دانشگاه صنعتی شریف سومین دانشگاه برتر کشور در رتبه‌بندی یو اس نیوز با امتیاز ۷/‏۴۷ موفق به کسب رتبه جهانی ۵۵۰ شده است.
همچنین دانشگاه‌های تربیت مدرس با امتیاز ۹/‏۳۵و رتبه ۸۰۵ و همچنين علم و همچنين صنعت ایران با امتیاز ۷/‏۳۴ و همچنين رتبه ۸۳۷ به ترتیب رتبه‌های هفتم و همچنين هشتم را کسب کردند.
دانشگاه فردوسی مشهد و همچنين دانشگاه تبریز نیز هر کدام با امتیاز ۵/‏۳۳ و همچنين رتبه مشترک جهانی ۸۷۲ در جایگاه نهم قرار دارند. همچنین رتبه دانشگاه نوشیروانی بابل ۱۱ و همچنين رتبه جهانی آن هم ۹۰۲ اعلام شده است.
بر این اساس؛ رتبه‌های دوازدهم تا پانزدهم به دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی شهید بهشتی، اصفهان و همچنين علوم پزشکی ایران به ترتیب با رتبه‌های جهانی ۹۳۸، ۱۰۶۶، ۱۱۲۷ و همچنين ۱۱۷۹ تعلق دارد.
دانشگاه کاشان رتبه ۱۶ را در بین دانشگاه‌های برتر ایران کسب کرده و همچنين رتبه جهانی این دانشگاه ۱۱۸۲ است.
دانشگاه رازی دارای رتبه ۱۷، علوم پزشکی اصفهان دارای رتبه ۱۸، گیلان رتبه ۱۸، علوم پزشکی تبریز ۲۰، و همچنين شهید باهنر کرمان ۲۱ است که این دانشگاه‌ها در جمع دانشگاه‌های برتر جهان به ترتیب موفق ذبه کسب رتبه‌های ۱۱۹۰، ۱۱۹۶، ۱۲۱۶، ۱۲۲۵ و همچنين ۱۲۳۷ شده‌اند.
«یو اس نیوز» در رتبه‌بندی حاضر رتبه بیش از ۱۸۰۰ دانشگاه جهان را براساس ۱۳ شاخص منحصر به فرد مقدار و اندازه‌گیری و همچنين اعلام کرده است. در بین شاخص‌های مورد بهره بري و استفاده این رتبه‌بندی شاخص‌های تعداد مقالات ۱ قسمت و بخش برتر، قسمت و بخش مقالات ۱ قسمت و بخش برتر، مقالات بین‌المللی، مقالات پراستناد نسبت به شاخص‌های مورد بهره بري و استفاده سایر نظام‌های رتبه‌بندی متغاير و متفاوت است البته یو اس نیوز از عملکرد پژوهشی و همچنين اعتبار جهانی و همچنين منطقه‌ای دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی خود بهره بري و استفاده می‌کند.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷

کسب مقام نخست دانشگاه‌های ایران توسط دانشگاه تهران در تاریخ ۹ August 1397 | 2:16 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *