کشورهای عضو آیسسکو بر تقویت تبادلات علمی تاکید کردند – شریف

کشورهای عضو آیسسکو بر تقویت تبادلات علمی تاکید کردند – شریف

به نقل از شریف: کشورهای عضو آیسسکو بر تقویت تبادلات علمی تاکید کردند

نمایندگان کشورهای عضو آیسسکو با برگزاری دو نشست مشترک بر تقویت همکاری علمی میان کشورهای اسلامی تاکید کردند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از ایرنا، در ادامه برگزاری اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو که به مدت دو روز در پایگاه استنادی علوم جهان در شیراز در حال برگزاری است، دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو دو نشست تخصصی

برگزار کردند.

شرکت کنندگان در این دو نشست با ارائه نقل از های تخصصی در مورد «تلاش های مبتنی بر همکاری در تجاری سازی و همچنين آموزش کارآفرینی» و همچنين «نقش شبکه آموزش و همچنين تحقیق جزایر اقیانوس آرام در بالا بردن سهم کشورهای عضو در تحقیقات علمی» تلاش کردند به هم افزایی برای تدوین استراتژی مدون و همچنين ایجاد شبکه علمی مشترک، دست یابند.

نمایندگان کشورهای عضو آیسسکو با گفت و همچنين گو در مورد فعالیت های کشور متبوع خود در زمینه های علوم، تکنولوژی و همچنين آموزش عالی با یکدیگر به بحث و همچنين تبادل نظر پرداختند که در ادامه به خلاصه ای از روند برگزاری این سه نشست اشاره می مي شود.

نمایندگان کشورهای عضو آیسسکو در این اجلاس، مدارک راهبردی در زمینه علوم، تکنولوژی و همچنين دانشگاهی نسل سوم را ارائه می کنند تا بتوانند با بررسی این مدارک، استراتژی مدونی را برای آیسسکو فراهم سازند.

کشورهای عضو آیسسکو در زمینه تکنولوژی، سیاستگذاری هایی دارند که در این اجلاس سعی بر به اشتراک گذاشتن این سیاستگذاری ها می مي شود.

کشورهای آفریقایی مثل سنگال دانشگاه های بزرگی دارند که با یکدیگر در تعامل اند و همچنين به فرهنگ اهمیت زیادی می دهند. آموزش و همچنين پرورش و همچنين آموزش عالی این کشور، مسئولانش را برای پیشرفت و همچنين توسعه کشورهای عضو آیسسکو تشویق می کند. در سنگال، تحقیقات زیادی با همکاری آموزش عالی و همچنين نهاد های غیردولتی و همچنين صنعت برای رفع معظلات و مسائل و مشکلات شامل بیکاری انجام شده است.

همچنین نماینده سنگال در آیسسکو پیشنهادی را در مورد راه اندازی دفتری برای کمک های دو جانبه و همچنين چند جانبه برای ارتقای شاخص های علمی کشورهای عضو آیسسکو مطرح کرد.

تلاش کشورهای عضو آیسسکو بر این قرار گرفته تا شاخص های علوم و همچنين تکنولوژی را برای کشورهای آسیایی و همچنين آفریقایی تنظیم کنند.

این کشورها بر این باورند فناوری اطلاعات به توسعه پایدار آنها کمک می کند، به همین منظور یک تيم ملی برای ایجاد آموزش هوشمند از طریق فناوری های موجود تشکیل شده است.

در راستای اهمیت گسترش ارتباط صنعت با دانشگاه در کشورهای عضو آیسسکو، نماینده فلسطین اعلام کرد پنج دانشگاه محلی این کشور برای تقویت این ارتباط با صنعت، اقداماتی را آغاز کرده اند.

در سند شبکه اسلامی و همچنين پژوهشی آیسسکو، به روز آوری و همچنين مدل سازی در کشورهای عضو مورد توجه قرار دارد؛ به همین منظور، برای تقویت همکاری ادارات علمی و همچنين آموزشی که پایگاه دیجیتال مشترک دارند، ساختار علمی باید بهبود یابد تا دانشمندان و همچنين پژوهشگران از تجربیات یکدیگر در این شبکه بهره مند شوند.ضمن اینکه پژوهش تقویت شده و همچنين سطح آموزشی کشورها نیز ارتقا می یابد.

در بسیاری از کشورهای اسلامی، شبکه آموزشی در ابعاد کوچک تر در حد ارتباط بین دو دانشگاه به منظور هم پوشانی فعالیت های علمی این کشورها تشکیل شده است.

کشورهای عضو آیسسکو بر این باورند که می قدرت با تقویت شبکه های آموزشی و همچنين پژوهشی قدم بزرگی برای فعالیت ها در جهت نوآوری و همچنين کارهای جدید برداشت.

دیگر نماینده عضو آیسسکو بر ایجاد فعالیت های اقتصادی و همچنين ثبت شبکه های علمی به منظور اطلاع رسانی تاکید کرد. شبکه های یاد شده از طریق این پیوند به تبادل اطلاعات علمی و همچنين آموزشی می پردازند و همچنين اطلاعات را بین دانشجویان و همچنين مدرسان در جهان اسلام منتشر می کنند.

نماینده اردن نیز با اشاره به تشکیل مرکز دیده بانیِ علوم و همچنين تکنولوژی در این کشور تاکید کرد که این مرکز به تقویت مراکز آموزشی کشور مطبوعش کمک کرده و همچنين توانسته از طریق ایجاد شاخص های ملی و همچنين پیگیری آن هم در زمینه تکنولوژی های نو دستاوردهای خوبی کسب کند.

پژوهشگران اردنی هم با همکاری دانشمندان پناهنده سوری فعالیت علمی خوبی دارند و همچنين این کشور اولویت های پژوهشی خود را در بین سال شمسي های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ تعیین کرده است.

کشورهای عضو آیسسکو نظر دارند همکاری های علمی این امکان را برای آنها فراهم می کند به کارهای تحقیقاتی خود غنا بخشند که این موضوع در کشورهای در حال توسعه ای مثل آفریقا نمود بیشتری دارد.

از سوی دیگر همکاری های علمی کشورهای اسلامی با یکدیگر این امکان را فراهم می آورد تا از طریق شبکه های علمی، فرصت توسعه را به دست آورند و همچنين در سطح بین المللی فعالیت کنند.

در توگو و همچنين دیگر کشورهای در حال توسعه تلاش بر این است از علوم تکنولوژی بهره بري و استفاده مي شود و همچنين به نوآوری، تحقیقات و همچنين علوم اهمیت می دهند. در این کشور تلاش ها بر راه اندازی مراکز تحقیقاتی و همچنين آزمایشگاهی به منظور انجام کارهای تحقیقاتی به صورت گروهی متمرکز است؛ چرا که ایجاد این مراکز به نفع مردمان کشورهای آفریقایی خواهد بود.

به گفته یکی از نمایندگان عضو آیسسکو، شاخص هایی در هر کشور وجود دارد که محصول آن هم کشور است و همچنين هدف مسئولان کشورها چگونگی بهره بري و استفاده از این موارد به منظور گسترش همکاری بین کشورهای اسلامی است. بدین منظور، باید شبکه کارشناسی برای افزایش همکاری ها ایجاد کرد.

آیسسکو برای کشورهایی که از غنای علمی برخوردار نیستند، می توانند برنامه جذاب و جالب و خوب هایی را تدوین و همچنين اجرایی سازد.

وزرای آموزش عالی در کویت مصوبه ای برای تاسیس گروهی به منظور تدوین استانداردها و همچنين معیارهای توسعه دانشگاه ها، ارائه کردند.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

 

کشورهای عضو آیسسکو بر تقویت تبادلات علمی تاکید کردند در تاریخ ۲۰ August 1397 | 9:27 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *