کنوانسیون تأئید و همچنين به رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی درکره جنوبی – شریف

کنوانسیون تأئید و همچنين به رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی درکره جنوبی – شریف

به نقل از شریف: کنوانسیون تأئید و همچنين به رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی درکره جنوبی

دکترمجتبی شریعتی‌نیاسر، دست يار آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فنّاوری به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون جهانی صلاحیت‌های آموزش عالی که زیر نظر نهاد آموزشی، علمی و همچنين فرهنگی ملل متحد (UNESCO) در کشور کره جنوبی برگزار شد، شرکت کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، این کنوانسیون بعد از کنوانسیون توکیو، اولین نشست منطقه ای آسیا و همچنين اقیانوسیه در خصوص به رسمیت شناختن مدارک آموزش عالی بود که به میزبانی وزارت آموزش عالی کره جنوبی و همچنين با حضورنمایندگان ۳۱ کشور برگزار شد.
هدف ازاین کنوانسیون جهانی، تائید و همچنين به رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی، ایجاد یک چارچوب جهانی از مفاهیم، تعاریف و همچنين شیوه‌های اجرایی برای تائید و همچنين به رسمیت شناختن مدارک و همچنين صلاحیت‌های تحصیلی آموزش عالی است.
بسیاری از کشورهای عضو این کنوانسیون در زمینه به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی آموزش عالی، ما بین خود قراردادهای دوجانبه و همچنين یا زیر منطقه ای منعقد کرده اند و همچنين اعضا موظف خواهند بود اقداماتی را اتخاذ کنند تا از اجرای مفاد این کنوانسیون در قلمرو خود اطمینان حاصل کنند تا این تلاش ها از طریق گسترش همکاری در منطقه آسیا و همچنين اقیانوسیه توسط این کنوانسیون تقویت مي شود.
این کنوانسیون در خصوص فرایند‌های تأیید و همچنين به رسمیت شناختن صلاحیت‌های تحصیلی و همچنين تضمین کیفیت این فرایند‌ها در سطح جهانی هر سال شمسي به میزبانی یکی از کشورهای عضو برگزار می‌مي شود.
کشورهای عضو یونسکو در سی و همچنين نهمین کنفرانس عمومی یونسکو که در نوامبر ۲۰۱۷ در پاریس برگزار شد، از روند تدوین کنوانسیون یونسکو در زمینه تحرک دانشگاهی (کنوانسیون جهانی تائید و همچنين به‌رسمیت شناختن صلاحیت‌های تحصیلی) حمایت و همچنين توصیه کردند یونسکو فرایند مشورت‌های منطقه‌ای و همچنين بین‌المللی را برای نهایی‌سازی کنوانسیون، طی دو سال شمسي آینده تداوم بخشد.
پیش از این یونسکو چندین کنوانسیون منطقه‌ای در زمینه تائید و همچنين به رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی در منطقه ها و مناطق گوناگون (آفریقا، کشورهای عربی، آسیا و همچنين اقیانوسیه، آمریکای لاتین و همچنين کارائیب و همچنين منطقه مدیترانه) تصویب کرده است و همچنين به تا حال سه کنوانسیون منطقه‌ای شامل کنوانسیون اروپا، آسیا و همچنين اقیانوسیه و همچنين آفریقا به‌روز رسانی شده‌اند و همچنين دو کنوانسیون منطقه‌ای دیگر یعنی کنوانسیون آمریکای لاتین و همچنين کارائیب، و همچنين کنوانسیون کشورهای عربی تحت بازنگری خواهند بود که پیش‌بینی می‌مي شود در سال شمسي ۲۰۱۹ تصویب شوند.
کنوانسیون جهانی در مقایسه با کنوانسیون‌های منطقه‌ای تائید و همچنين به‌رسمیت شناختن صلاحیت‌های تحصیلی، نقش مکمل خواهد داشت و همچنين حتی تحرک دانشگاهی در سطح بین منطقه‌ای را نیز پوشش می‌دهد. این کنوانسیون در عین حال اینکه معیارهایی در ارتباط با تضمین کیفیت نظام های آموزش عالی ایجاد می‌کند که برای تمامی منطقه ها و مناطق کاربرد دارد، با انعطاف کامل، تنوع و همچنين گوناگونی نظام‌های آموزشی در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف را نیز مد نظر قرار می‌دهد.
در واقع، کنوانسیون مذکور گامی به سوی تحقق حقوق دانشجویان است تا صلاحیت‌ها و همچنين مدارک تحصیلی آنان توسط کشورهای دیگر در فضایی عادلانه، شفاف و همچنين بدون تبعیض ارزیابی مي شود. این امر همچنین باعث تقویت همکاری در حوزه آموزش عالی و همچنين ارتقای اعتماد به نظام‌های آموزش عالی با نگاهی به تضمین کیفیت آموزش و همچنين در راستای دستیابی به کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل شرافتمندانه و همچنين پایدار برای جوانان و همچنين فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خواهد بود.
جمهوری اسلامی ایران نیز عضو کمیته نگارش کنوانسیون جهانی تائید و همچنين به‌رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی بوده است.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

کنوانسیون تأئید و همچنين به رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی درکره جنوبی در تاریخ ۱ August 1397 | 4:11 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *