از ظرفیت خیرین آموزش عالی در تشکیل صندوق های پژوهش و همچنين فناوری بهره بري و استفاده مي شود – شریف

از ظرفیت خیرین آموزش عالی در تشکیل صندوق های پژوهش و همچنين فناوری بهره بري و استفاده مي شود – شریف

به نقل از شریف: از ظرفیت خیرین آموزش عالی در تشکیل صندوق های پژوهش و همچنين فناوری بهره بري و استفاده مي شود

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری براستفاده از سرمایه گذاری خیرین آموزش عالی در صندوق های پژوهش و همچنين فناوری در استان ها، بهره بري و استفاده از کمک های دانش آموختگان هر دانشگاه در ستاد خیرین آن هم دانشگاه و همچنين بهره گیری از ایرانیان مقیم خارج از کشوردر کمک به دانشگاه ها تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی صبح امروز (سه شنبه) در نشست شورای ستاد خیرین وزارت علوم گفت: ستاد خیرین با هماهنگی صندوق نوآوری و همچنين شکوفایی و همچنين بررسی ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف موضوع، به فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری خیرین آموزش عالی در صندوق های پژوهش و همچنين فناوری در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان و همچنين اشتغال فارغ التحصیلان در این شرکت ها اقدام کند.

وزیر علوم جلب مشارکت دانش آموختگان دارای سرمایه، اعتبار و همچنين شناخته شدن و شهرت دانشگاه ها در بنیادهای خیرین دانشگاه ها را یک ضرورت دانست و همچنين گفت: علاقه مندان زیادی در بین فارغ التحصیلان دانشگاه ها در راستای مشارکت در رشد دانشگاه محل تحصیل خود وجود دارد و همچنين باید مسئولان زمینه را فراهم کرده و همچنين اشخاص موثر را شناسایی و همچنين دعوت کنند.

دکتر غلامی گفت: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور علاقه مند به مشارکت در توسعه آموزش عالی خواهند بود که در این زمینه نیز باید ستاد خیرین وزارت علوم فعالیت جدی را برای شناسایی این هموطنان و همچنين ارائه راهکارهای مناسب برای به کار گیری سرمایه های آنها را در دانشگاه ها فراهم کند.

وی تاکید کرد: باید با اطلاع رسانی فعالیت های دانشگاه ها در زمینه حل معظلات و مسائل و مشکلات روز جامعه، اعتماد شهروندان و مردم شهر را به مراکز آموزش عالی افزایش دهیم که در این صورت، عموم شهروندان و مردم شهر به حضور در ستادهای خیرین و همچنين کمک به دانشگاه ها راغب خواهند بود.

وزیر علوم گفت: ستاد خیرین وزارت علوم به هیچ عنوان به دنبال تمرکز و همچنين قیمومیت بر کمیته ها و همچنين بنیادهای خیرین در دانشگاه های سراسر کشور و همچنين کمک های داوطلبانه شهروندان و مردم شهر نیست و همچنين صرفاً هماهنگی و همچنين توزیع درست کمک ها را برای رشد همه جانبه آموزش عالی دنبال می کند.

در ادامه این نشست، دکتر حسین عسکریان ابیانه، مشاور وزیر علوم و همچنين دبیر ستاد خیرین وزارت علوم گفت: تشکیل بنیادهای خیرین در دانشگاه های فاقد این بنیاد، ارائه اساسنامه الگو به بنیادهای جديد و تو و تازه تاسیس، کمک به رفع موانع قانونی خیرین آموزش عالی در موضوع معافیت مالیاتی، طرح های در دست اجرا در دانشگاه ها و همچنين ارتباط با ایرانیان مقیم خارج برای جلب کمک به دانشگاه ها ازبرنامه های راهبردی این ستاد است.

وی افزود: ستاد خیرین وزارت علوم تلاش می کند تا کمک های خیرین آموزش عالی به سمت مسائل پژوهش و همچنين فناوری، بورسیه کردن دانشجویان مستعد، حمایت از پایان نامه های تحصیلی و همچنين تاسیس شرکت های دانش بنیان هدایت مي شود.

دکتر مجتبی صدیقی رئیس نهاد مسائل دانشجویان نیز در این نشست گفت: باید کمک های خیرین از شکل سنتی تاسیس خوابگاه را فراتر برده و همچنين به سمت کار آفرینی دانش آموختگان جهت دهی کنیم.

وی افزود: برخی از شیوه های کمک خبرین به دانشگاه ها نیازمند پشتوانه حقوقی و همچنين قانونی خواهند بود تا تداوم یابند مانند آنچه هم اکنون در موضوع حمایت های مالیاتی و همچنين کمک های ۵۰ قسمت و بخش از ساخت خوابگاه ها موجود است و همچنين باید اینگونه حمایت ها را به موضوعات دیگر نیز تسری دهیم.

در این نشست، دکتر مصلی نژاد عضو شورای ستاد خیرین بر افزایش سرمایه اجتماعی دانشگاه ها در میان شهروندان و مردم شهر در قالب یک طرح کارشناسی، مهندس جمیلی، عضو شورای ستاد خیرین بر افزایش قدرت اجرایی ستاد خیرین با بهره بري و استفاده از دانشجویان و همچنين مهندس سعیدی، عضو شورای ستاد خیرین بر ضرورت بهره بري و استفاده از قدرت دانشگاه ها برای بومی سازی وافزایش تولیدات داخلی در شرایط تحریم تاکید کردند.

در پایان این جلسه، حکم انتصاب اعضای ستاد خیرین وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، توسط وزیر علوم، به اعضای حاضر در جلسه، تقدیم شد.

‌‌‌‌‌م. ع ۶۰/‏ ر. ب‬ ۴۵

از ظرفیت خیرین آموزش عالی در تشکیل صندوق های پژوهش و همچنين فناوری بهره بري و استفاده مي شود در تاریخ ۲۷ September 1397 | 1:58 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *