اکنون نیازمند اصلاح نگرش در حوزه تولید علم و همچنين رسانه هستیم – شریف

اکنون نیازمند اصلاح نگرش در حوزه تولید علم و همچنين رسانه هستیم – شریف

به نقل از شریف: اکنون نیازمند اصلاح نگرش در حوزه تولید علم و همچنين رسانه هستیم

رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه اکنون نیازمند اصلاح نگرش در حوزه تولید علم و همچنين رسانه هستیم، گفت: در کشور ما علیرغم اینکه ۱۶۰ سال شمسي است که از آغاز نشر نشریه علمی می‌گذرد ولي بايد توجه داشت گفتمان در این حوزه هنوز جدید است و همچنين مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا مورد بحث قرار گرفته و همچنين کاربردی مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرقانی رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در نشست علمی و همچنين تخصصی ” پژوهش، فناوری و همچنين رسانه‌ها؛ نقش رسانه‌ها در معرفی، تبیین و همچنين تشریح دستاوردهای علمی، فناورانه دانشگاهی” با ابراز خرسندی نسبت به پیوند حوزه علم و همچنين رسانه اظهار داشت: امیدوارم با بحث، گفت‌وگو و همچنين هم‌اندیشی کمک کنیم تا هم‌گرایی‌های جديد و تو و تازه‌ای بین حوزه علم و همچنين فعالیت‌های پژوهشی با رسانه‌ها شکل گیرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر رسانه‌ها در تار و همچنين پود زندگی اشخاص رسوخ نموده اند، افزود: بنده به عنوان کسی که ۴۷ سال شمسي درحوزه رسانه فعالیت داشته‌ام، گاهی از رسانه‌ها گریز می‌کنم ولي بايد توجه داشت حقیقت این است که راه فراری وجود ندارد و همچنين باید راه هم‌زیستی با آنها را بیابیم.
رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه اکنون نیازمند اصلاح نگرش در حوزه تولید علم و همچنين رسانه هستیم، تصریح کرد: در قبل تصور بر آن هم بود که در صورتي که حوزه علم رسانه‌ای مي شود، مبتذل خواهد بود ولي بايد توجه داشت در سال شمسي‌های اخیر تحولات مهمی در هر دو عرصه اتفاق افتاده است.
دکتر فرقانی ادامه داد: در کشور ما علیرغم اینکه ۱۶۰ سال شمسي است که از آغاز نشر نشریه علمی می‌گذرد ولي بايد توجه داشت گفتمان در این حوزه هنوز جدید است و همچنين مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا مورد بحث قرار گیرد و همچنين کاربردی مي شود.
وی تاکید کرد: نگاه جدید به عرضه جهانی‌شدن علم باید به گونه‌ای باشد که در صورتي که بخواهد به جامعه وارد شدن پیدا کند، به فرهنگ تبدیل مي شود و همچنين کاربرد عمومی پیدا کند ولي بايد توجه داشت باید توجه داشت که این کاربردی‌شدن بدون کمک رسانه‌ها ممکن نیست.
رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: امروز به جای نفی یا ناديده گرفتن رسانه‌ها، باید به یک پیوست رسانه‌ای در حوزه خود بیاندیشیم زیرا اکنون زندگی بدون رسانه غیرممکن است.
وی با بیان اینکه متاسفانه در حوزه رسانه از داشتن روزنامه‌نگاران علم و همچنين روزنامه‌نگارانی که وظیفه داشته باشند در زمینه رویدادهای علمی و همچنين پژوهشی تولید محتوا داشته باشند، با اقلیت مواجه هستیم، گفت: جذابیت مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای تولیدات علمی به‌گونه‌ای که مخاطب به آن هم علاقه پیدا کند، تخصص روزنامه‌نگاران علمی است لذا این اشخاص باید تلاش کنند مسائل علمی را متناسب با زبان شهروندان و مردم شهر ترجمه کنند.
دکتر فرقانی بیان کرد: امروز برنامه جذاب و جالب و خوب‌های علمی، مخاطبان بسیاری دارند و همچنين این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها با بهره‌گرفتن از جذابیت‌های بصری موفق به جذب مخاطبان شده‌اند.
وی افزود: برای بررسي کننده و پروهشگر‌شدن تولیدات دوست داشتني و جذاب برای مخاطبان، نیاز به اندیشیدن جامعه علمی به این موضوع است که چگونه می‌قدرت دستاوردها را رسانه‌ای کنیم که نه به دستاوردها خدشه‌ای وارد مي شود و همچنين نه مخاطب از دیدن و همچنين شنیدن آن هم خسته مي شود.
رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی گفت: شاید مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري باشد رسانه‌ها از ابتدای برنامه جذاب و جالب و خوب‌های علمی در تیم‌های تحقیقاتی حضور داشته باشند و همچنين از ابتدا در جریان مسائل قرار بگیرند و همچنين در انتها بتوانند محتوایی را تولید کنند.
فرقانی ادامه داد: باید از منظر رسانه‌ای به رویدادهای علمی نگاه کنیم و همچنين ارزش‌های خبری را در رویدادهای پژوهشی بگنجانیم.
دکتر فرقانی با تاکید بر اینکه هر رویدادی برای رسانه‌ها ارزش ندارد، اظهار داشت: امروزه این رسانه‌ها خواهند بود که با توجه به شناخت انظار و افکار عمومی خبرهاي جديد خود را منتشر می‌کنند. بر همین اساس ما نیازمند تربیت خبرنگاران علمی هستیم.
رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: باید به این نقطه توجه داشت که روزنامه نويس و خبرنگار حوزه علوم انسانی نمی‌تواند در حوزه هنری وارد شدن پیدا کند و همچنين باید تنها بصورت تخصصی حوزه خود را پیگیری کند.
وی در ادامه گفت: شهروندان و مردم شهر زمانی از محتوای رسانه‌ای استقبال می‌کنند که احساس کنند در زندگی آن هم‌ها تغییر مثبتی ایجاد مي کند بنابراین مقالات تولید شده در حوزه علم باید آثار خود را در زندگی شهروندان و مردم شهر نشان دهند و همچنين اثر وجودی پیدا کنند.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷

اکنون نیازمند اصلاح نگرش در حوزه تولید علم و همچنين رسانه هستیم در تاریخ ۲۵ September 1397 | 6:22 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *