بیستمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر کشور برگزار شد – شریف

بیستمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر کشور برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: بیستمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر کشور برگزار شد

بیستمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر کشور امروزپنجشنبه هشتم آذرماه به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی در مجتمع آموزشی و همچنين رفاهی وزارت نفت در محمود آباد استان مازندران، آغاز به کار کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید بهشتی، در این اجلاس دکتر سید حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه به حول و همچنين قوه الهی، فرهنگ اقتصاد دانش بنیان به تدریج در حال مطرح شدن و همچنين نهادینه شدن در کشور است، اظهار داشت: پيشامد جديد چالش های اقتصادی در کشور و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه بر وضعیت دانشگاه های کشورنیز اثرگذار بوده است.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی در ادامه سخنان به ارتباط دانشگاه با جامعه و همچنين صنعت پرداخت و همچنين گفت: این امر، گفتمانی است که در کشورهای توسعه یافته نیز جاری است و همچنين آنها به دنبال بهبود وضعیت خود خواهند بود به عنوان نمونه کشور انگلستان برای دانشگاه های خود نقش ناحیه ای قائل شده که بر این اساس دانشگاه ها به ۹ ناحیه تقسیم و همچنين یکی از وظایف مهم آنها تعامل با مسئولان عمرانی این نواحی است.

وی افزود: در این ساختار، دانشگاه ها بخشی از نیروی تصمیم گیرنده در مسائل آمایشی این نواحی و همچنين سرزمین ها خواهند بود و همچنين آنها در حقیقت اقتصاد دانش بنیان را عملاً به این شکل دنبال می کنند و همچنين امید است دانشگاه ها ی ما هم بتوانند امکانات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را در زمینه فعالیت در حوزه اقتصاد دانش بنیان در اختیار داشته باشند و همچنين در این راه بیش از پیش بکوشند.

*در حال حاضر پيشامد جديد اساسی برای دانشگاه ها، موضوع اعتبارات و همچنين تخصیص است

دکتر صدوق گفت: در حال حاضر پيشامد جديد اساسی برای دانشگاه ها، موضوع اعتبارات و همچنين تخصیص است که دغدغه همه دانشگاهیان محسوب می مي شود. بنابراین به نظر می رسد که دانشگاه ها خود باید ابتکارات و همچنين نوآوری هایی داشته باشند که این چالش ها و همچنين مسائل را حل نموده و همچنين مسیر مناسب خود را طی کنند.

*یکی از ظرفیت های کشور این است که شهروندان و مردم شهر ما علاقه مند خواهند بود فرزندان خود را به دانشگاه ها بفرستند

رئیس دانشگاه شهید بهشتی در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود گفت: در کشور ظرفیت هایی وجود دارد که باید از آنها بهتر بهره برداری کرد. یکی از این ظرفیت ها این است که شهروندان و مردم شهر ما علاقه مند خواهند بود فرزندان خود را به دانشگاه های با کیفیت بفرستند و همچنين ادامه مسیر زندگی خود را در محور تحصیلات عالی دنبال نمایند. باید از این موقعیت و همچنين ظرفیت موجود در کشور بهتر بهره بري و استفاده نمود.

وی افزود: به این ترتیب برای ما این وظیفه ایجاد می مي شود که با ارائه راهکارهای قانونی و همچنين مناسب، نسبت به جذب دانشجویان و همچنين آموزش کیفی به آنها به خصوص در دوره کارشناسی اقدام نماییم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: یکی از چالش های بزرگی که ما در دوره کارشناسی ارشد با آن هم مواجه هستیم، این است که گاهی دانشجویانی جذب این مقطع می شوند که شناخت و همچنين مسلط بودن و تسلط داشتن چندانی راجع به این حوزه دارند.

وی با تأکید بر این نقطه که می قدرت پایان نامه های دوره های تحصیلات تکمیلی را در جهت رفع نقیصه ارتباط اندک دانشگاه ها با جامعه و همچنين صنعت هدایت و همچنين راهنمایی نمود، گفت: در صورتي که حتی قسمت و بخش اندکی از پایان نامه هایی که در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام می شوند، به مسائل اساسی و همچنين مبتلابه جامعه و همچنين کشور بپردازند، این امر می تواند مفید و همچنين سودمند باشد.

*در صورتي که پایان نامه ها محتوای بهتری پیدا کنند و همچنين بر مسائل جامعه و همچنين کشور تمرکز نمایند، به خلاء ارتباط دانشگاه با صنعت پاسخ داده خواهد شد

دکتر صدوق ادامه داد: باید در جستجوی مسیرهایی بود که بار دروس تکلیفی دوره های تحصیلات تکمیلی کاهش یابد و همچنين پایان نامه ها دارای وزن محتوایی و همچنين کارآیی بیشتری شوند. در واقع، پایان نامه و همچنين رساله ها باید شناسنامه علمی هر دانش آموخته باشند. در کشورهای توسعه یافته نیز وضعیت همین گونه است و همچنين اساساً طولانی شدن دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور، چالش ساز خواهد شد. در صورتي که پایان نامه ها محتوای غنی تری پیدا کنند و همچنين بر مسائل جامعه و همچنين کشور تمرکز نمایند، به خلاء ارتباط دانشگاه با جامعه و همچنين صنعت پاسخ داده خواهد شد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری افزود: اخیراً مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی های خود، بیان داشتند که امیدواریم هر رساله و همچنين پایان نامه دارای حامی از قسمت و بخش های دولتی یا خصوصی باشد. این امر میسر نمی مي شود مگر اینکه پایان نامه ها و همچنين رساله ها محتوای غنی تری داشته باشند.

دکتر صدوق افزود: کاهش روز افزون کیفیت پایان نامه های مقاطع تحصیلات تکمیلی باعث شده است که بازار کاذب و همچنين جعلی به اسم پایان نامه نویسی ایجاد مي شود. باید این مشکل را جدی گرفت و همچنين به نظر می رسد چاره کار در این باشد که تعداد دروس رسمی که در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می مي شود، کاهش یابد و همچنين به بار محتوایی پایان نامه افزوده مي شود. در شرایط فعلی، این کار می تواند وضعیت پایان نامه ها را بهبود بخشد. با انجام این کار در کشورهای توسعه یافته بسیاری از چالش ها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات حل شده است.

در این نشست، دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی، دکتر نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر نادگران رئیس دانشگاه شیراز، دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر طالبی رئیس دانشگاه اصفهان، دکتر احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس، دکتر ذاکری رئیس دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران، دکتر مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان و همچنين دکتر سید احمد خضری مدیر حوزه ریاست دانشگاه تهران و همچنين دبیر این اجلاس حضور داشتند.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

بیستمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر کشور برگزار شد در تاریخ ۸ September 1397 | 7:08 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *