توانمند سازی نشریات علمی کشور و همچنين ارزیابی انتشارات علمی جهت وارد شدن به نمایه های بین المللی – شریف

توانمند سازی نشریات علمی کشور و همچنين ارزیابی انتشارات علمی جهت وارد شدن به نمایه های بین المللی – شریف

به نقل از شریف: توانمند سازی نشریات علمی کشور و همچنين ارزیابی انتشارات علمی جهت وارد شدن به نمایه های بین المللی

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی پژوهشی وزارت علوم در نشست خبری معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری به مناسبت هفته ملی پژوهش و همچنين فناوری، از ارزیابی و همچنين توانمند سازی نشریات علمی برای حضوری موفق در سطح بین المللی خبر داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شریفی با اشاره به بحث تولید علم در کشور گفت: در بحث تولید علم در اسکوپوس سال شمسي قبل ما ۵۵ هزار مقاله داشتیم و همچنين در سال شمسي ۲۰۱۸ هم خوشبختانه ۵۵ هزار مقاله بررسي کننده و پروهشگر شده و همچنين آمار سال شمسي ۲۰۱۸ نشان از تفاوت قابل توجهی با آمار سال شمسي ۲۰۱۷ دارد.
وی در ادامه افزود: ما توانسته ایم با ارائه مقالات علمی جایگاه خوبی در جهان پیدا کنیم و همچنين در این زمینه در حال رشد هم هستیم و همچنين آمار و همچنين جایگاه مان بالای ۹۴/۱ قسمت و بخش سهم از تولیدات علمی دنیا را نشان می دهد که آمار رضایت بخشی است.
دکتر شریفی به انتشارات علمی در سطح کشور اشاره کرد و همچنين گفت: بالغ بر ۱۲۰۰ نشریه در وزارت علوم و همچنين انجمن های علمی و همچنين موسسات آموزشی و همچنين پژوهشی داریم که در دو سال شمسي قبل برنامه جذاب و جالب و خوب ای در این خصوص با دو محور آغاز شده که یکی از محور ها ایجاد شاخص هایی برای ارزیابی نشریات علمی است که نشریات خوب وارد شدن به سطح بین اللملی داشته باشند و همچنين دومین محور شناسایی و همچنين تشویق نشریاتی است که در نمایه های بین المللی وارد شدن کرده اند.
وی افزود: در سال شمسي ۲۰۱۴ تعداد ۲۲ نشریه مرتبط به وزارت علوم در نمایه های بین المللی حضور داشتند و همچنين امروز این تعداد به ۵۸ نشریه افزایش پیدا کرده که نشان از ظرفیت بالای ما دارد به گونه ای که در صورتي که ما ۱۰۰ نشریه قوی در سطح بین المللی داشته باشیم می توانیم مقالات خوب دنیا را جذب کنیم و همچنين امسال در پی آن هم هستیم که مجلات علمی را تشویق کنیم که کارهای کاربردی را هم چاپ کنند و همچنين در حال حاظر در این زمینه دارای ۱۲۰ مجله علمی ترویجی هستیم که بحث های کاربردی را پوشش می دهند.
س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵

توانمند سازی نشریات علمی کشور و همچنين ارزیابی انتشارات علمی جهت وارد شدن به نمایه های بین المللی در تاریخ ۲۰ September 1397 | 5:11 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *