حجم صادرات محصولات دانش بنیان در سال شمسي ۹۶ به ۲۶۰ میلیون دلار رسید – شریف

حجم صادرات محصولات دانش بنیان در سال شمسي ۹۶ به ۲۶۰ میلیون دلار رسید – شریف

به نقل از شریف: حجم صادرات محصولات دانش بنیان در سال شمسي ۹۶ به ۲۶۰ میلیون دلار رسید

دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين رئیس ستاد ملی پژوهش و همچنين فناوری کشور، برنامه جذاب و جالب و خوب های هفته ملی پژوهش و همچنين فناوری سال شمسي ۱۳۹۷ را تشریح کرد و همچنين گفت:‌ یکی از تفاوت های برنامه جذاب و جالب و خوب های امسال که از روز شنبه ۲۴ آذرماه آغاز می مي شود، اعلام تقاضاها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات دستگاه های اجرایی برای جلب مشارکت دانشگاه ها و همچنين محققان است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اعلام کرد: براساس آمارهای موجود میزان صادرات محصولات دانش بنیان از ۲۳۰ میلیون دلار در سال شمسي ۹۶ به ۲۶۰ میلیون دلار در سال شمسي ۹۷ رسیده است.
وی در تشریح برنامه جذاب و جالب و خوب های هفته پژوهش و همچنين فناوری تصریح کرد: از دیگر تفاوت های برنامه جذاب و جالب و خوب های امسال، برگزاری نمایشگاه به صورت مشترک با معاونت علمی و همچنين فناوری ریاست جمهوری و همچنين همزمان با نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل در راستای هم افزایی و همچنين بهره بري و استفاده از توانایی های یکدیگر است که این نمایشگاه از ۳ تا ۶ دی ماه برگزار خواهد شد.
رئیس ستاد ملی پژوهش و همچنين فناوری گفت: در اولین روز هفته پژوهش و همچنين فناوری، زنگ نمادین پژوهش در یکی از دبیرستان های منطقه هفت تهران نواخته می مي شود و همچنين از ۲۱ دانش آموز برگزیده در زمینه پژوهش تجلیل می مي شود. همچنین دانش آموزان می توانند از دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی بازدید و همچنين با محیط آکادمیک آشنا شوند.
وی برنامه جذاب و جالب و خوب محوری روز یکشنبه ۲۵ آذرماه را «تجلیل از پژوهشگران و همچنين فناوران کشور» اعلام کرد و همچنين گفت: در این آیین از استانداران حامی پژوهش در کشور تجلیل و همچنين نشست معاونان پژوهشی دانشگاه ها و همچنين پژوهشگاه های کشور با موضوع بودجه سال شمسي ۱۳۹۸ و همچنين تعامل با صندوق نوآوری و همچنين شکوفایی در محل اجلاس سران برگزار می مي شود.
دست يار پژوهش‌وفناوری وزیر علوم روز دوشنبه ۲۶ آذرماه را “روز پژوهش، فناوری و همچنين چالش‌های ملی” ذکر کرد و همچنين گفت: در سومین روز هفته ملی پژوهش و همچنين فناوری هر یک از دستگاه‌های اجرایی نشستی با محوریت پژوهش و همچنين فناوری به منظور حل مشکل موجود در آن هم دستگاه برگزار می‌کنند.
وی همچنین برگزاری “جشنواره هنری پژوهش” را از دیگر برنامه جذاب و جالب و خوب‌های این روز نام برد و همچنين افزود: از سوی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و همچنين فناوری جشنواره هنری پژوهش در قسمت و بخش‌های دانش‌آموزی و همچنين دانشجویی برگزار شد که از میان ۲۴۵۰ اثر ارسال شده، روز دوشنبه برگزیدگان آن هم معرفی خواهند شد.
دکتر برومند با بیان اینکه روز سه‌شنبه، ۲۷ آذرماه “روز پژوهش، فناوری، علوم انسانی و همچنين هنر” نام‌گذاری شده است، اظهار کرد: در این روز نشست هایی در زمینه پژوهش‌های علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی و همچنين پژوهش در هنر در دانشگاه هنر اصفهان برگزار می‌مي شود.
به گفته وی، آخرین روز از هفته ملی پژوهش در روز چهارشنبه، ۲۸ آذر ماه برگزار می‌مي شود که با نام “پژوهش، فناوری و همچنين مسئولیت های اجتماعی” نامگذاری شده است و همچنين در این روز نشستی با مدیران روابط بین‌الملل دانشگاه‌ها با موضوع روند اجرایی طرح‌های مشترک با دانشگاه های خارج در دانشگاه کاشان برگزار می‌مي شود.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم در پاسخ به خبرنگاران، با اشاره به وضعیت بودجه‌های حوزه پژوهشی در لایجه بودجه سال شمسي ۹۸ با بیان اینکه در این زمینه هماهنگی های خوبی با نهاد بودجه و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب گرفته شده است، گفت: این هماهنگی موجب اتفاق های خوبی شده است به گونه‌ای که امیدواریم در بودجه سال شمسي ۹۸ بودجه پارک‌های علم وفناوری تا ۷۳ قسمت و بخش رشد داشته باشد که این میزان بالاترین میزان رشد بودجه پارک‌ها به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه در لایحه پیشنهادی حکومت که باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد در حوزه پژوهشی رشد ۱۷ درصدی اعتبارات داریم، خاطر نشان کرد: در این لایحه بودجه دانشگاه با ۱۴ قسمت و بخش رشد نسبت به سال شمسي قبل در نظر گرفته شده است.
دکتر برومند با اشاره به میزان بودجه های اختصاص یافته در قانون بودجه سال شمسي ۹۷، افزود: بودجه پژوهشی سال شمسي ۹۷ به تا حال به میزان ۷۲ قسمت و بخش اختصاص یافته است و همچنين با جلسات متعددی که با نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه داشتیم قول مساعد دریافت کردیم که تا پایان سال شمسي جاری ۱۰۰ قسمت و بخش اعتبارات قسمت و بخش پژوهش بررسي کننده و پروهشگر مي شود.
وی با بیان اینکه ما به صداقت نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه در این زمینه نظر داریم، یادآور شد: در سال شمسي قبل ۱۰۰ قسمت و بخش اعتبارات دانشگاه ها بررسي کننده و پروهشگر شد ولی ۱۰۰ قسمت و بخش اعتبارات پارک‌ها اختصاص داده نشد.
دبیر کل شورای عالی عتف گفت: تجاری کردن دانش، کاربردی کردن علوم و همچنين تولید ثروت از مقاله های علم و همچنين پژوهشی نیازمند سرمایه گذاری مالی است تا بتوانیم از مزایای رشد علمی در منطقه که از اهداف کلان نظام است در قسمت و بخش اقتصادی نیز بهره مند شویم.

دست يار وزیرعلوم از حمایت ۱۳ میلیارد تومانی از شرکت های دانش بنیان در سال شمسي ۹۲ خبر داد و همچنين گفت: در سال شمسي جاری این میزان به ۴۳ میلیارد تومان رسیده است.
وی همچنین میزان فروش محصولات دانش بنیان در پارک‌های علم وفناوی را ۸ هزار میلیارد تومان ذکر کرد وافزود: تعداد شرکت‌های زایشی از ۱۰۸ شرکت در سال شمسي ۹۵ به ۱۶۱ شرکت در سال شمسي جاری افزایش یافته است.
دکتر برومند با بیان اینکه یک سوم شرکت‌های دانش بنیان در پارک‌ها مستقر شده اند، اضافه کرد: براساس آمارهای موجود میزان صادرات محصولات دانش بنیان از ۲۳۰ میلیون دلار در سال شمسي ۹۵ به ۲۶۰ میلیون دلار در سال شمسي ۹۶ رسیده است.
وی همچنین از اعطای گرنت فناوری به محققان و همچنين شرکت های دانش بنیان در سال شمسي ۹۸ خبر داد و همچنين گفت: در این طرح پارک‌های علم و همچنين فناوری با همکاری دانشگاه‌ها، مقالاتی را که قابلیت تبدیل شدن به فناوری دارند، انتخاب و همچنين برای تبدیل ایده علمی به محصول سرمایه گذاری می گنند.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم با اشاره به عملکرد دستگاه ها در زمینه اختصاص یک قسمت و بخش اعتبارات پژوهشی گفت: از این محل ۸۵ میلیارد تومان به امر پژوهش اختصاص یافته که در این زمینه وزارت نفت و همچنين بهداشت بیشترین عملکرد را داشته اند.
م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵

حجم صادرات محصولات دانش بنیان در سال شمسي ۹۶ به ۲۶۰ میلیون دلار رسید در تاریخ ۲۰ September 1397 | 4:38 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *