حمایت از دانشگاه‌های غیرانتفاعی براساس اصل ۴۴ قانون اساسی است/ نظارت مستمر بر دانشگاه‌های غیردولتی – شریف

حمایت از دانشگاه‌های غیرانتفاعی براساس اصل ۴۴ قانون اساسی است/ نظارت مستمر بر دانشگاه‌های غیردولتی – شریف

به نقل از شریف: حمایت از دانشگاه‌های غیرانتفاعی براساس اصل ۴۴ قانون اساسی است/ نظارت مستمر بر دانشگاه‌های غیردولتی

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری که صبح امروز با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای پاسخ به سوال محمد فیضی نماینده شهروندان و مردم شهر اردبیل حاضر شده بود، با تأکید بر حمایت از دانشگاه‌های غیردولتی و همچنين غیرانتفاعی آن هم را براساس تکلیف قانونی اصل ۴۴ قانون اساسی دانست و همچنين گفت: از این دانشگاه‌ها حمایت می‌کنیم تا به اهداف تعیین شده برسیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری فارس، وی ضمن قدردانی از حسن توجه نمایندگان مجلس به آموزش عالی، با بیان اینکه سوال نماینده اردبیل درخصوص وضعیت دانشگاه‌های غیردولتی و همچنين غیر انتفاعی در آموزش عالی و همچنين تکلیف آنها چیست، افزود: براساس اصل ۴۴ قانون اساسی باید در جهت حمایت از قسمت و بخش دولتی و همچنين برای ایفای نقش آنها و همچنين وظیفه‌شان طبق قانون حمایت از آنها را در دستور کار قرارداده و همچنين شرایط آنها را رعایت کنیم.
وی تأکید کرد: حضور قسمت و بخش غیر دولتی در بین مجموعه‌های آموزش عالی کشور براساس اصل ۴۴ قانون اساسی بوده و همچنين از آن هم حمایت می‌کنیم تا به اهداف تعیین شده برسیم.
وزیر علوم، تصریح کرد: در بازه زمانی خاصی توسعه آموزش عالی به لحاظ کمی در کشورمان حضور داشت و همچنين منجر به تعدد مراکز آموزش عالی در قسمت و بخش دولتی و همچنين غیر دولتی و همچنين در برخی زیرنظام‌ها شده و همچنين تعداد آنها افزایش پیدا کرده بود که البته در شرایط فعلی و همچنين با کاهش جمعیت به داوطلبان وارد شدن به دانشگاه باید طبق شرایط جدید برنامه جذاب و جالب و خوب خود را تنظیم کنیم.
وی تصریح کرد: دانشگاه‌های غیردولتی تحت نظارت و همچنين بازرسی مستمر وزارت علوم قرار داشته و همچنين دارند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: شاخص‌های کیفی دانشگاه‌های غیر دولتی را همواره مورد ارزیابی قرار داده‌ایم.
وی تصریح کرد: از ۳۵۳ مؤسسه غیرانتفاعی که تا قسمتهاي آخر سال شمسي ۱۳۹۱ در کشورمان راه‌اندازی شده بودند به ۳۰۰ مؤسسه فعال در حال حاضر رسیده‌ایم که فعالیت اغلب آنها با بررسی‌های انجام شده به دلیل عدم تأمین شاخص‌ها، متوقف و همچنين برخی از آنها منحل شده‌اند.
دکتر غلامی افزود: در نیمسال قبل ۲ بخشنامه به مؤسسات و همچنين دانشگاه‌های غیر انتفاعی ارسال شده و همچنين به آنها گوشزد کرده‌ایم که در صورت عدم تطبیق آن هم مرکز با ضوابط تعیین شده برای سال شمسي تحصیلی آینده با مشکل پذیرش دانشجو و همچنين فعالیت مواجه خواهند شد ولي بايد توجه داشت امیدواریم در سال شمسي تحصیلی آینده بتوانیم قسمت و بخش قابل توجهی از نظارت‌ها را در عمل به آنها تعمیم دهیم.

وی در قسمت و بخش دوم زمان پاسخ به سوال نماینده اردبیل تصریح کرد: سوال آقای فیضی از دغدغه‌های آموزش عالی کشور محسوب می‌مي شود ضمن اینکه دانشگاه‌های غیر دولتی به روش جدی در حال رصد و همچنين پیگیری قرار گرفته و همچنين دارند و همچنين برای اینکه برخورد و همچنين آسیب زننده‌ای در این حوزه وجود نداشته باشد تلاش کرده‌ایم به مراکزی که اصول و همچنين شاخص‌های اولیه را رعایت نمی‌کنند تذکر دهیم.
دکتر غلامی تصریح کرد: در طول ۱.۵ سال شمسي قبل بیش از ۵۰ مؤسسه با توقف فعالیت و همچنين یا انحلال مواجه شده‌اند همچنین ساماندهی آموزش عالی در قسمت و بخش غیردولتی ادامه خواهد داشت و همچنين می‌کوشیم برای سال شمسي تحصیلی آینده این کارها را ادامه دهیم و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات را برطرف کنیم.
وزیر علوم در مورد سوال فیضی نماینده اردبیل در خصوص اقدامات غیرقانونی گرفته شده در دانشگاه پیام‌نور تصریح کرد: بعد از اینکه داوطلبان استخدام در دانشگاه پیام نور جذب شدند کمی فرایند بررسی این کار طولانی شد و همچنين احکامی مانند پیمانی مشروط و همچنين موقت برای آنها صادر شد ولي بايد توجه داشت در ۲ سال شمسي قبل تمام تلاش خود را برای ساماندهی این موضوع به کار بسته‌ایم.
وی گفت: در سال شمسي ۹۱ دانشگاه پیام نور در مجموع یک میلیون و همچنين ۲۰۰ هزار دانشجو داشت این در حالیست که در سال شمسي ۹۶ این تعداد به ۴۰۰ هزار دانشجو کاهش یافت ضمن اینکه این دانشگاه ۳ هزار هیأت علمی از قبل داشته که در پی فراخوان‌های جدید ۹۰۰ هیأت علمی جذب به این دانشگاه افزوده شدند.
دکتر غلامی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور از باب شاخص‌های دانشجو و همچنين هیأت علمی به استانداردهای آموزش عالی رسیده است، گفت: در برخی واحدهای دانشگاه پیام نور تعداد تناسب دانشجو و همچنين هیأت علمی وجود ندارد ولي بايد توجه داشت باید این موضوع ساماندهی مي شود.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: افرادی که از ابتدای سال شمسي ۹۲ در این دانشگاه جذب شده‌اند شخصاً و همچنين در طول یکسال قبل به دنبال رفع مشکل جذب آنها بوده‌اند.
وی با بیان اینکه از ۹۰۰ هیئت علمی جذب شده جدید در دانشگاه پیام نور و همچنين بعد از بررسی‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري، ۳۰ فرد يا شخص واجد شرایط نبودند و همچنين ۲۴ فرد يا شخص از اعضای هیأت علمی انصراف دادند، گفت: در این بین ۲۷۵ فرد يا شخص به صورت قطعی ساماندهی و همچنين حکم برای آنها صادر شده است البته برای ۳۶۲ عضو هیئت علمی این دانشگاه هم از سوی هیأت امنا مجوزهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري صادر شده است ولي بايد توجه داشت امیدوارم تا پایان سال شمسي این موضوع در دانشگاه پیام نور سر و همچنين سامان قانونی پیدا کند و همچنين نگرانی‌ها را کاهش دهیم.
دکتر غلامی خاطرنشان کرد: ما وارث پدیده‌ای به عنوان کثرت مراکز آموزش عالی و همچنين وارد شدن پرحجمی از تأسیس دانشگاه و همچنين جذب هیأت علمی در دانشگاه پیام نور بدون ابزارهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري بوده‌ایم ولي بايد توجه داشت در حال حاضر می‌کوشیم با ساماندهی و همچنين نظارت بیشتر این موضوع را کنترل کنیم.

وزیر علوم تصریح کرد: در ساماندهی دانشگاه‌ها به دنبال ساماندهی زیرنظام‌های آموزش عالی شامل دانشگاه پیام نور بوده و همچنين خواهیم بود ضمن اینکه آموزش عالی کشور باید براساس ضوابط و همچنين شاخص‌های علمی بوده و همچنين ادامه فعالیت آنها هم بر همین مسیر باشد.
وی تأکید کرد: دانشگاه پیام نور جزو دانشگاه‌های مهم کشور محسوب می‌مي شود و همچنين در زیرنظام‌های غیر دولتی شامل دانشگاه پیام نور به روش جد در مقابل اقدامات خلاف قانون ایستادگی کرده و همچنين می‌کوشیم مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات را حل کنیم.
دکتر غلامی در پایان با بیان اینکه مسائل و همچنين مشکلاتی که از بازه زمانی نسبتاً دور قبل به شرایط حال رسیده است تلاش داریم براساس وظایف خود این معظلات و مسائل و مشکلات را حل کنیم، افزود: در یکسال قبل تمرکز وزارت علوم به ساماندهی زیرنظام‌ها و همچنين حق و همچنين حقوق قانونی اشخاص و همچنين اجرای وظایف خود و همچنين مراکز دانشگاهی بوده است.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

حمایت از دانشگاه‌های غیرانتفاعی براساس اصل ۴۴ قانون اساسی است/ نظارت مستمر بر دانشگاه‌های غیردولتی در تاریخ ۶ September 1397 | 1:21 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *