دانشگاهی که بر اساس شهریه دانشجو بچرخد قابل دفاع نیست – شریف

دانشگاهی که بر اساس شهریه دانشجو بچرخد قابل دفاع نیست – شریف

به نقل از شریف: دانشگاهی که بر اساس شهریه دانشجو بچرخد قابل دفاع نیست

رئیس دانشگاه شهیدبهشتی با اشاره به اهمیت کاربردی‌شدن پژوهش‌ها در دانشگاه‌ها می‌گوید: «متاسفانه خرید و همچنين فروش مقاله و همچنين پایان‌نامه به دلایل مختلفی زيرا و به درستي که مدرک‌گرایی رخ می‌دهد و همچنين همه می‌خواهند ارشد و همچنين دکترا داشته باشند. همین پيشامد جديد سبب می‌مي شود تا شاهد پایین آمدن سطح کیفیت پژوهش در بین برخی دانشجویان باشیم.»

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل خبرآنلاین، هفته پژوهش شروع شده و همچنين هر سال شمسي در این هفته بحث‌ها در مورد وضعیت پژوهشی کشور داغ است. قسمت و بخش زیادی از پژوهش‌محور بودن آموزش جدا از اینکه درگیر صنعت و همچنين ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری شده است، زیرسایه این مراکز قرار گرفته است و همچنين هنوز نتوانسته در حالت ایده‌آل خود کاربردی مي شود. با این حال سیدحسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» از شروع فرآیندی خبر داده که پژوهش‌ها با نیاز روز جامعه همخوانی داشته باشند. او همچنین در مورد پولی‌سازی آموزش نیز می‌گوید: «معتقدم دانشگاهی که بر اساس شهریه دانشجویان بچرخد، قابل دفاع نیست ولی وزارت علوم هم از این بازار پولی‌سازی آموزش بهره بري و استفاده نکرده است.»

گفت‌وگوی او را با «خبرآنلاین» در ادامه می‌خوانید:

به نظرشما پژوهش‌ها تا چه حد در محیط آکادمیک ایران با نیازهای روز جامعه همخوانی دارد؟

برآیندی به وجود آمده که پژوهش‌ها بتواند با نیازهای روز جامعه همخوانی پیدا کند و همچنين این بستر ایجاد مي شود ولي بايد توجه داشت ما نمی‌توانیم مدعی شویم که پژوهش‌هایمان را در جهت نیاز جامعه هدایت می‌کنیم. با این حال همین که این فرآیند شروع شده و همچنين برای دانشجویان و همچنين اساتید دغدغه ایجاد کرده است، قدم بسیار خوبی است.

پژوهش‌ها در ایران چقدر کاربردی است؟

طبیعتاً پژوهش‌ها در دانشگاه‌های صنعتی و همچنين مهندسی بیشتر کاربردی است و همچنين این میزان در دانشگاه‌های علوم انسانی کم‌تر است. به هر حال نباید نادیده بگیریم که بخشی از صنعت کشور در راهی قدم گذاشته که زیربنای علمی پیدا کند و همچنين مصداق کاربردی بودن پژوهش‌ها در دانشگاه‌ها را می‌توانیم در پارک‌های علم و همچنين فناوری هم به وضوح ببینیم. در حال حاضر حدود ۴۱ پارک علم و همچنين فناوری در کشور وجود دارد که ۳۰ مورد آن هم به شکل فعال فعالیت می‌کنند و همچنين تعدادشان رو به رشد است.

با توجه به اینکه در حال حاضر در دانشگاه‌ها شاهد افت سطح کیفی پژوهش‌ها هستیم و همچنين حتی شاهد خرید و همچنين فروش آن هم برای کسب نمره، این اتفاق چه تبعاتی می‌تواند داشته باشد؟

خرید و همچنين فروش مقاله پيشامد جديد‌ای نسبی است و همچنين نسبت آن هم در دانشگاه‌ها متغاير و متفاوت است؛ به این صورت که این اتفاق در دانشگاه‌های تراز اول بسیار کم است و همچنين عمومیت ندارد ولی متاسفانه خرید و همچنين فروش مقاله و همچنين پایان‌نامه به دلایل مختلفی زيرا و به درستي که مدرک‌گرایی رخ می‌دهد و همچنين همه می‌خواهند ارشد و همچنين دکترا داشته باشند. همین پيشامد جديد سبب می‌مي شود تا شاهد پایین آمدن سطح کیفیت پژوهش در بین برخی دانشجویان باشیم.

با توجه به رشد مراکز رشد و همچنين فناوری در دانشگاه‌ها، آیا می‌قدرت گفت رویکردهای پژوهشی تقریباً زیر سایه این مراکز قرار گرفته‌اند یا مکمل همدیگر خواهند بود؟

رویکردهای پژوهشی و همچنين مراکز رشد و همچنين کارآفرینی در حال هم‌پوشانی با یکدیگر خواهند بود؛ این دو پيشامد جديد نه باید زیر سایه یکدیگر قرار بگیرند نه از هم گسسته باشند. البته معاونت علم و همچنين فناوری ریاست‌جمهوری قول مساعدت به ما داده‌اند؛ زیرا دانشجویان ما دنبال ایده خواهند بود و همچنين نیاز به معرفی فعالیت‌ها و همچنين خلاقیت‌هایشان دارند. همچنين و علاوه بر این دانشگاه‌ها هم به این موضوع حساس شده‌اند و همچنين در حال پیشرفت هستیم. با این حال مهم‌ترین پيشامد جديد هدفمندکردن پایان‌نامه‌هاست تا در تيم پژوهش‌های کاربردی قرار بگیرد.

با توجه به اینکه در حال حاضر شاهد پولی‌سازی آموزش در دانشگاه‌ها هستیم، رویکرد تو چیست؟

هیئت‌امنای دانشگاه‌ها مصوباتی دارند که در آنها مشخص شده کسانی که می‌خواهند خارج از مدار کنکور وارد دانشگاه شوند، وجه و همچنين شهریه پرداخت کنند. وقتی اولویت یک دانشجو، کیفیت نیست، باید هزینه آن هم را بپردازد. هرچند پولی‌سازی آموزش موضوع قابل استقبالی نیست ولی شهریه‌دادن امر معمول و همچنين مرسومی است؛ همانطور که دانشگاه آزاد شهریه می‌گیرد. به‌هرحال تعدادی از دانش‌آموزان زحمت بیشتری می‌کشند، مستعدتر خواهند بود و همچنين حق تحصیل رایگان را هم از طرف حکومت می‌گیرند و همچنين به‌تبع حکومت هم بر این دانشجویان سرمایه‌گذاری می‌کند. از طرفی دیگر گروهی هم خواهند بود که با بدون تلاش و همچنين با کیفیت پایین می‌آیند و همچنين آماده پول‌دادن و همچنين شهریه دادن خواهند بود. در دیگر دانشگاه‌ها هم وضعیت به همین شکل است و همچنين تنها و فقط مختص ایران نیست. با این حال معتقدم دانشگاهی که بر اساس شهریه دانشجویان بچرخد، قابل دفاع نیست ولی وزارت علوم هم از این بازار پولی‌سازی آموزش بهره بري و استفاده نکرده است. حکومت به مقدار و اندازه قدرت اقتصادی به دانشگاه‌ها سرمایه می‌دهد و همچنين بخشی از این نیاز از طریق دانشجویان پرداخت می‌مي شود.

ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

دانشگاهی که بر اساس شهریه دانشجو بچرخد قابل دفاع نیست در تاریخ ۲۶ September 1397 | 8:24 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *