در شورای تحول علوم انسانی همچنين و علاوه بر اسلامی کردن ،بومی سازی این علوم نیز اهمیت دارد – شریف

در شورای تحول علوم انسانی همچنين و علاوه بر اسلامی کردن ،بومی سازی این علوم نیز اهمیت دارد – شریف

به نقل از شریف: در شورای تحول علوم انسانی همچنين و علاوه بر اسلامی کردن ،بومی سازی این علوم نیز اهمیت دارد

رییس شورای تحول و همچنين ارتقای علوم انسانی با اشاره به فعالیت های این شورا گفت: بومی سازی به مقدار و اندازه اسلامی سازی علوم انسانی در مجموعه فعالیت های ما اهمیت دارد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در آیین گرامیداشت هفته پژوهش و همچنين تجلیل از پژوهشگران نهاد مطالعه و همچنين تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) که عصر امروز (سه شنبه) در محل این نهاد برگزار شد، دکترغلامعلی حداد عادل با بیان اینکه روز پژوهش در واقع روز وزارت علوم است، اظهار داشت: اینکه جناب غلامی با آن هم صفای باطنش که به ما آرامش می دهد، در چنین روزی به سازمانی می آید که کارش مطالعه و همچنين تدوین علوم انسانی است پیامی دارد که آن هم پیام این است که در این وزارت خانه علوم انسانی به عنوان علوم شناخته می مي شود و همچنين اعتبار دارد.
رییس شورای تحول و همچنين ارتقای علوم انسانی افزود: این نهاد به دست کسی تاسیس شده که من با او سابقه دوستی پنجاه ساله داشتیم، انصافاً مرحوم احمدی سرمایه خوبی برای نظام جمهوری اسلامی بر جای گذاشت که اکنون سال شمسي ۳۴ سال شمسي از آغاز کارش می گذرد و همچنين در عمر نظام جمهوری اسلامی، یک موسسه ۳۴ ساله موسسه ای با سابقه محسوب می مي شود.
دکترحداد عادل افزود: مرحوم دکتر احمدی مرد غیرت و همچنين همت بود، بسیار نسبت به دین، خداوند تبارک و تعالي و همچنين انقلاب و همچنين اسلام غیور بود، یعنی زمانی که امر ناهنجار و همچنين انحرافی را میدید بسیار عصبانی می شد، او مرد پرکاری بود، بسیاری از آثار که در سمت چاپ می شد را می خواند یعنی خیالش راحت نمی شد تا کتاب را نمی خواند.
وی در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود با ارایه گزارشی از فعالیت های شورای تحول علوم انسانی گفت:
دکتر حداد عادل با بیان اینکه شورای تحول علوم انسانی سابقه در انقلاب فرهنگی دارد و همچنين نتیجه یک فرایند پر فراز و همچنين نشیب از اول انقلاب تا امروز است، گفت: در تحول علوم انسانی چهار موضع و همچنين چهار موضوع وجود دارد که چهار موضوع شامل اسلامی کردن علوم انسانی، بومی سازی، روزآمدی و همچنين کارآمدی علوم انسانی می مي شود.
رئیس شورای تحول و همچنين ارتقای علوم انسانی افزود: تحول و همچنين ارتقا از نظر ما این چهار مولفه را شامل می مي شود که این علوم انسانی از منظر مفهومی و همچنين مبنایی حول انسانی شکل گیرد که قرآن به ما معرفی می کند، در عین حال توجه به مسایل ایران داشته باشد، ما تحقق این چهار موضع را در این چهار موضوع دنبال می کنیم که شامل برنامه جذاب و جالب و خوب های آموزشی، درسی، محتوایی، استاد، دانشجو و همچنين پژوهش می مي شود.
دکترحداد عادل در ادامه افزود: در شورای تحول ۱۶ رشته از رشته های علوم انسانی موجود را اولویت دادیم و همچنين امر تحول را به دست استادان مشخص در هر رشته سپردیم، در حدود ۳۰۰ فرد يا شخص از استادان دانشکاه، هرکدام در رشته خودشان با نظر به تحول و همچنين ارتقای علوم انسانی گرد آمدند و همچنين جلسات منظم دارند و همچنين حاصل این کار در هشت سال شمسي قبل به اینجا رسیده که ما در حدود ۸۰ برنامه جذاب و جالب و خوب آموزشی ودرسی دانشگاهی را از نو تدوین کردیم.
وی در ادامه گفت: من به جناب غلامی اطمینان می دهم که ما در شورای تحول کاری را سرهم بندی نمی کنیم. خواهند بود کسانی که بگویند ما کند کار می کنیم و همچنين درست هم هست ولي بايد توجه داشت نوع کار ما اینگونه است. کار زود همیشه خوب نیست. برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی درسی دانشگاه که ملتی می خواهد برایش عمر صرف کند و همچنين مفید آن هم باشد نمی مي شود زود انجام مي شود.
وی تصریح کرد: انتظار ما از وزیر علوم آن هم است که برنامه جذاب و جالب و خوب های ما را در شورای تحول حمایت کنند، در صورتي که در کار ما جایی نقص وجود دارد گوشزد کنید برطرف می کنیم. شکی نیست که در گوشه و همچنين کنار افرادی خواهند بود که اصلاً اعتقادی به تحول علوم انسانی ندارند و همچنين معتقدند که علم، علم است و همچنين شرقی و همچنين غربی ندارد و همچنين لذا علوم انسانی را از غرب بگیریم در نتیجه این دسته مخالفت کرده و همچنين جوسازی می کنند.
وی در قسمت و بخش دیگری ازسخنان خود گفت: ما از وزارت علوم می خواهیم که از کارمان پشتیبانی کند، کار ما تنها و فقط جنبه اسلامی سازی نیست بلکه به جنبه های بومی به مقدار و اندازه اسلامی سازی اهمیت می دهیم واصرار داریم که مسایل ایران در برنامه جذاب و جالب و خوب ها منعکس مي شود.
دکترحداد عادل در مورد نهاد سمت اظهار کرد: روزی که مرحوم احمدی نهاد تاسیس کرد، آن هم روز باید شورای تحول و همچنين ارتقای علوم انسانی در کنارش به وجود می آمد تا کتاب تألیف کند و همچنين بدهد نهاد سمت ولي بايد توجه داشت آن هم زمان امکان نداشت که این اتفاق بیفتد. مرحوم احمدی هم همین را عنوان می کردند.

وی ادامه داد: اکنون نهاد سمت نهاد نیرومندی شده است و همچنين نشر بیش از دو هزار و همچنين دویست جلد کتاب در یک موسسه انتشاراتی در هرجایی از جهان افتخار است. انصافاً سمت مشکلی را در کشور حل کرده و همچنين نیاز دانشجویان علوم انسانی به کتاب را تا حدودی رفع کرده است، حسن دیگر این نهاد آن هم است که نيت و اراده سودجویی ندارد و همچنين حکومت با اداره این موسسه به دانشجویان علوم انسانی یارانه می دهد، قیمت آثاری که در سمت منتشر می مي شود نصف قیمت آثاری است که ناشران دیگر چاپ می کنند.
دکترحداد عادل افزود: پیش بینی میکنیم در سال شمسي های آینده از دل تيم های شورای تحول و همچنين ارتقای علوم انسانی چند هزار کتاب جدید تالیف مي شود، در حال حاضر ۲۶۶ جلد کتاب تالیفی را در زنجیره تولید داریم و همچنين با نهاد سمت هم قرارداد امضا کردیم. یعنی در تيم های ما در شورای تحول یک استاد از طرف سمت حضور دارد تا در مورد آثار اظهار نظر کند. در واقع ما در شورای تحول زمانی به کتاب مهر تایید می زنیم که سه کارشناس آن هم را تایید کنند که یکی از آنها از نهاد سمت است.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

در شورای تحول علوم انسانی همچنين و علاوه بر اسلامی کردن ،بومی سازی این علوم نیز اهمیت دارد در تاریخ ۲۷ September 1397 | 6:23 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *