رشد ۴۵ برابری فروش محصولات دانش‌بنیان ایرانی/ حدود ۳ هزار ایده به محصول تبدیل شد – شریف

رشد ۴۵ برابری فروش محصولات دانش‌بنیان ایرانی/ حدود ۳ هزار ایده به محصول تبدیل شد – شریف

به نقل از شریف: رشد ۴۵ برابری فروش محصولات دانش‌بنیان ایرانی/ حدود ۳ هزار ایده به محصول تبدیل شد

مدیر کل دفترسیاست‌گذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی مسائل فناوری وزارت علوم از رشد میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان از ۱۷۱ میلیارد تومان به حدود ۸ هزار میلیارد تومان از سال شمسي ۹۱ تا ۹۶ خبر داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری فارس، علم و همچنين فناوری به عنوان ستون اصلی اقتدار هر کشور از سوی مسئولان بالادستی کشور ما نیز همواره مورد توجه بوده است. بخصوص مقام معظم رهبری بر پیشرفت علم و همچنين فناوری توجه ویژه‌ای دارند و همچنين همیشه نسبت به این موضوع به مسؤولان تأکید و همچنين توصیه فرموده‌اند.
وزارت علوم نیز به عنوان متولی اصلی پژوهش کشور برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی را برای پیشرفت علم و همچنين فناوری مدنظر داشته که این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها در حال اجراست.
در ارتباط و رابطه با چگونگی پیشبرد این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها با دکتر مهدی کشمیری مدیر کل دفترسیاست‌گذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی مسائل فناوری به گفت‌وگو نشستیم.

* وارد شدن نظام‌مند دانشگاه‌ها به بحث تکمیل چرخه علم تا ثروت
فارس: با وجود اینکه وزارت علوم مسؤول اصلی فراهم آوردن اشتغال جوانان نیست و همچنين این وظیفه به دست نهادهای دیگر است، ولي بايد توجه داشت گویا فعالیت‌هایی در این وزارت خانه نیز برای فراهم شدن شرایط اشتغال فارغ‌التحصیلان فراهم شده است.
دکتر کشمیری: در ارتباط با عملکرد حوزه فناوری وزارت علوم و همچنين فراهم شدن شرایط برای اشتغال فارغ‌التحصیلان باید بگویم، وارد شدن نظام‌مند دانشگاه‌ها و همچنين مؤسسات پژوهش و همچنين فناوری کشور به بحث فناوری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی برای کامل کردن چرخه علم تا محصول و همچنين ثروت از مهم‌ترین برنامه جذاب و جالب و خوب‌های وزارت علوم در این دوره است.
وی افزود: توسعه این بستر مهم، اقتصاد دانش بنیان، اشتغال دانش آموختگان و همچنين چرخه مالی فعالیت‌های علمی و همچنين فنی را به دنبال داشته است.

* رشد میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان
فارس: در این زمینه مشخصاً چه اقداماتی در حوزه اجرا داشته‌اید؟
دکتر کشمیری: در این راستا تعداد پارک‌های علم و همچنين فناوری از ۳۳ پارک در سال شمسي ۱۳۹۱ به ۴۳ پارک در سال شمسي ۱۳۹۷ افزایش یافته است. به طوری که همچنين و علاوه بر افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌ها از صفر در سال شمسي ۱۳۹۱ به یک هزار و همچنين ۲۹۷ شرکت تا پایان سال شمسي ۱۳۹۶، شاخص‌های فروش و همچنين اشتغال ایجاد شده به خصوص برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها نیز ارتقای قابل توجهی داشته است.

فارس: آماری از شاخص‌های فروش هم دارید؟
دکتر کشمیری: بر این اساس در مدت مشابه میزان فروش شرکت‌ها از ۱۷۱ میلیارد تومان به ۷ هزار و همچنين ۷۸۳ میلیارد تومان و همچنين میزان صادرات آنان نیز از ۴۲.۲ به ۶۲۵.۲۶۲ میلیون دلار رسیده است.
وی افزود: همچنين و علاوه بر این در این مدت تعداد شاغلان در واحدهای فناور و همچنين شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک های علم وفناوری از ۱۹ هزار فرد يا شخص به ۴۲ هزار و همچنين ۱۰۰ فرد يا شخص افزایش داشته است.
به گفته مدیر کل دفترسیاست‌گذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی مسائل فناوری وزارت علوم، همچنین تعداد ایده‌های تبدیل شده به محصول تجاری از ۵۸۷ به ۲ هزار و همچنين ۸۸۸ ایده و همچنين تعداد فناوری و همچنين محصولات صادر شده از ۳۶ به ۳۷۵ رشد داشته است.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

رشد ۴۵ برابری فروش محصولات دانش‌بنیان ایرانی/ حدود ۳ هزار ایده به محصول تبدیل شد در تاریخ ۲۰ September 1397 | 9:01 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *