رویکرد هفته پژوهش امسال، تمرکز و همچنين شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه با هدف حل چالش‌های کشور است – شریف

رویکرد هفته پژوهش امسال، تمرکز و همچنين شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه با هدف حل چالش‌های کشور است – شریف

به نقل از شریف: رویکرد هفته پژوهش امسال، تمرکز و همچنين شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه با هدف حل چالش‌های کشور است

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری رویکرد هفته پژوهش امسال را تمرکز و همچنين شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه به منظور حل معظلات و مسائل و مشکلات کشور و همچنين ارزش‌آفرینی به سمت حل چالش‌های موحود اعلام کرد.

دکتر غلامی در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و همچنين فناوران برگزیده کشور؛

رویکرد هفته پژوهش امسال، تمرکز و همچنين شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه با هدف حل چالش‌های کشور است

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری رویکرد هفته پژوهش امسال را تمرکز و همچنين شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه به منظور حل معظلات و مسائل و مشکلات کشور و همچنين ارزش‌آفرینی به سمت حل چالش‌های موحود اعلام کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و همچنين فناوران برگزیده کشور که امروز (یکشنبه ۲۵ آذرماه) در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه خوشبختانه امسال رویکرد بسیار مطلوبی از سوی مسئولان وزارت علوم و همچنين معاونت علمی ریاست جمهوری در برگزاری هفته پژوهش وجود دارد، گفت: رویکرد این هفته تمرکز و همچنين شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه است که به سمت حل معظلات و مسائل و مشکلات کشور و همچنين ارزش‌آفرینی به سمت حل چالش‌ها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات کشور جهت‌گیری نموده اند.
وی با تاکید بر لزوم بازدید از نمایشگاه دستاورهای دانشگاه‌ها در کنار برگزاری مراسم‌ها در هفته پژوهش، به پارک‌های علم و همچنين فناوری به عنوان یکی از بسترهای مهم و همچنين تأثیرگذار توسعه علم و همچنين فناوری کشور اشاره کرد و همچنين افزود: این پارک‌ها به دلیل نقشی که در گسترش حوزه علمی کشور دارند، سال شمسي‌هاست که بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.
دکتر غلامی در ارتباط و رابطه با تعداد شرکت‌های دانش بنیان بیان کرد: درحال حاضر ۱۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان را در پارک‌ها و همچنين مراکز رشد حوزه علمی وزارت علوم داریم که مجموعه کل شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از ۴۲ هزار اشتغال پایدار را در کشور ایجاد نموده اند.
وزیر علوم با بیان اینکه در استان‌ها نیز حمایت مسئولین استانی برای اسقرار و همچنين ادامه کار پارک‌های علم و همچنين فناوری بسیار تأثیرگذار بوده و همچنين خواهد بود، ادامه داد: ما در هدایت فعالیت‌های این پارک‌ها به سمت فعالیت‌های مشکل‌گشا جهت رفع چالش‌های ملی هدف‌گذاری کرده‌ایم که در همین راستا تعدادی از دانشگاه‌های پهناور و بزرگ کشور بصورت یک جمع کنسرسیومی فعالیت خود را در حل مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات محیط زیستی آغاز نموده اند که قطعاً این فعالیت‌ها منجر به رفع چالش‌های ملی و همچنين فراملی خواهد شد.
دکتر غلامی با اشاره به رویکرد دانشگاه‌ها در حوزه صنعت گفت: رویکرد دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی در این حوزه نیز حل چالش‌های موجود است که خوشبختانه در حال حاضر برای محققین در حوزه تأمین قطعات و همچنين مواد اولیه در قسمت و بخش صنعت فرصت مناسبی فراهم شده است تا بتوان از آن هم به‌عنوان یک حرکت جدی در رسیدن به خودکفایی بهره بري و استفاده کنیم.
وزیر علوم افزود: در همین راستا در نمایشگاه امسال، نمایشگاه عرضه و همچنين تقاضای مباحث فناوری مطرح شده است و همچنين برای اولین بار از قسمت و بخش‌های خصوصی و همچنين صنعتی خواسته شده تا نیازهای خود را به محققان عرضه کنند تا از این طریق هم‌افزایی و همچنين مشارکت بین پژوهشگران و همچنين مراکز صنعتی شکل گیرد.
دکتر غلامی در ادامه به پایان‌نامه‌های تحصیلی نیز اشاره کرد و همچنين اظهار داشت: در حال حاضر پایان‌نامه‌ها به سمت پروژه‌های کاربردی در حوزه آموزش عالی هدایت می‌کنیم که این موضوع در دو وجه مورد توجه قرار گرفته است. در آئین‌نامه ارتقا تغییراتی صورت گرفته و همچنين جهت تصویب نهایی در هیئت‌های امنا به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که امیدواریم قبل از پایان امسال تصویب و همچنين در هئیت‌های ممیزه اجرا مي شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر برای پایان‌نامه‌های کاربردی و همچنين تحقیقاتی که اساتید ایجاد می‌کنند وزن قابل توجهی از امتیازات را در رتبه‌بندی‌ها قائل شده‌ایم، عنوان کرد: همچنین برای پایان‌نامه‌هایی که بتواند معظلات و مسائل و مشکلات موجود کشور را به سمت حل‌شدن سوق دهد، منابع مالی جداگانه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

وزیر علوم در ارتباط و رابطه با حمایت از پارک‌های علم و همچنين فناوری گفت: علی رغم محدودیت‌هایی که امسال در بودجه ۹۸ ديدن می‌شد، با حمایت نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه اعتبارات این پارک‌ها افزایش یافته است که امیدواریم تأثیر این موضوع را در سال شمسي آینده و همچنين در بودجه‌های آتی پارک‌های علم و همچنين فناوری ملاحظه کنیم.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه در پارک‌های علم و همچنين فناوری حمایت از ایده‌های جدید و همچنين شرکت‌های جوون مورد توجه بیشتری قرار دارد، افزود: صندوق نوآوری و همچنين شکوفایی شامل حامیان این شرکت‌ها خواهند بود که اکنون فعالیت خود را با یک بازنگری در اهداف آغاز کرده است و همچنين امیدواریم در سال شمسي آینده شاهد تأثیرگذاری بیشتر این صندوق باشیم.
وی با اشاره به شعبه‌های متنوع و گوناگون و مختلف صندوق نوآوری و همچنين شکوفایی در دانشگاه‌ها و همچنين لزوم افزایش آنها، در خصوص تأثیرگذاری تحصیلات دانشگاهی اظهار داشت: در راستای اشتغال‌زایی دانشجویان، طرح تجربه و مهارت بالا‌افزایی از سال شمسي قبل در دانشگاه‌ها آغاز شد تا دانشجویان تجربه و مهارت بالا‌های مختلفی را فراگیرند و همچنين از این طریق در کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل مورد علاقه خود مشغول به کار شوند.
وی در ادامه همچنین رصد دانش‌آموختگان دانشگاهی را به عنوان اقدام دیگر وزارت علم مطرح کرد و همچنين اظهار داشت: وزارت علوم از سال شمسي قبل طرحی را به منظور فهم اینکه چقدر دانشجویان به هدف و همچنين مقصد مورد نظر از نظر دانش‌آموختگی رسیده‌اند آغاز کرده است که بر همین اساس دانشگاه‌ها با کمک معونت اموزشی و همچنين معاونت پژوهشی وزارت علوم، دانش‌آموختگان خود را رصد کردند و همچنين آمار بسیار خوبی را در این راستا بدست آوردند که این بررسی‌ها امسال نیز با هدف بازنگری در رشته‌های تحصیلی و همچنين تطبیق آنها با نیازهای جامعه، کاهش یا حذف برخی از رشته‌های تحصیلی که دانش‌اموختگان آنها به مقدار و اندازه کافی به سمت اشتغال مورد نظر خود انتقال پیدا نکرده‌اند، ادامه پیدا مي کند.
دکتر غلامی گفت: اکنون در برنامه جذاب و جالب و خوب‌های آمایش سرزمینی نیاز داریم که قسمت و بخش برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی کشور به دانشگاه‌ها نیازهای نیروی انسانی متخصص را اعلام کند تا از این طریق تعداد تقویت نیروی متخصص ارتقا پیدا کند.
وی در ادامه به انتخاب ۱۰ استان از سوی وزارت علوم اشاره کرد و همچنين کفت: در حال حاضر هر یک از این استان‌ها با یک دانشگاه پهناور و بزرگ مطابق و يکدست شده‌اند و همچنين در این استان‌ها برنامه جذاب و جالب و خوب امایش پژوهش و همچنين فناوری را با همکاری نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه را اجرا کنند لذا این طرح عملاً به تأمین نیازهای هر استان و همچنين رفع چالش‌های موجود اشاره دارد که این طرح می‌تواند الگوی مناسبی برای توسعه علم و همچنين فناوری در استان‌های دیگر قرار گیرد.
وزیر علوم در پایان مطرح کرد: قطعاً اقدامات انجام شده بخصوص همت عالی محققین و همچنين حمایت‌ای نهاد‌های اجرایی و همچنين هیئت حکومت از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های علم و همچنين فناوری دارند آینده بسیار مطلوبی را پیش روی جوانان ما قرار داده است.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷

رویکرد هفته پژوهش امسال، تمرکز و همچنين شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه با هدف حل چالش‌های کشور است در تاریخ ۲۵ September 1397 | 12:19 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *