زبان هنر موثرترین عامل رسیدن به صلح و همچنين حمایت از شهروندان و مردم شهر فلسطین است – شریف

زبان هنر موثرترین عامل رسیدن به صلح و همچنين حمایت از شهروندان و مردم شهر فلسطین است – شریف

به نقل از شریف: زبان هنر موثرترین عامل رسیدن به صلح و همچنين حمایت از شهروندان و مردم شهر فلسطین است

دکتر حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در آیین گرامیداشت «روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین»، زبان هنر را موثرترین عامل رسیدن به صلح و همچنين حمایت از شهروندان و مردم شهر فلسطین دانست.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از کمیسیون ملی یونسکو- ایران، دکتر ایوبی در این آیین که به میزبانی فرهنگستان هنر برپا شد، اظهار داشت: بعد از گذشت ۴۱ سال شمسي از تصویب قطعنامه‌ای در مجمع عمومی نهاد ملل مبنی بر نامگذاری ۲۹ نوامبر به عنوان «روز همبستگی با ملت فلسطین»، این نخستین بار است که کمیسیون ملی یونسکو- ایران با مشارکت فرهنگستان هنر، گرامیداشت این روز را برگزار می‌کند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، خاطرنشان کرد: همواره در کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف برنامه جذاب و جالب و خوب‌های گوناگونی برای حمایت و همچنين همدلی از ملت مظلوم فلسطین برگزار می‌مي شود که جمهوری اسلامی ایران با برپایی هر چه با شکوه تر روز قدس در این میان سرآمد و همچنين الگوی دیگر کشورهاست. ولي بايد توجه داشت باید توجه داشت که این اولین باری است که به مناسبت ۲۹ نوامبر برابر با ۸ آذر، بزرگداشتی در اعلام همبستگی با شهروندان و مردم شهر فلسطین در کشور برگزار می‌مي شود.
وی با اشاره به این موضوع که با وارد شدن به قرن ۲۱ ام جهان با توحش، تجاوز و همچنين جنایات بی سابقه‌ای مواجه شده است، گفت: متأسفانه همه اینها محصول بی خردی و همچنين نیاندیشدن است که جهان امروز را از صلح، گفتگو و همچنين آرامش دور کرده و همچنين شاهد اتفاقات وحشتناکی در اقصی نقاط آن هم هستیم. ایوبی ادامه داد: مطالعه تاریخ جهان حکایت از جنگ‌هایی دارد که بشر همواره با آن هم درگیر بوده است و همچنين شاید همه اینها بشر را به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن واداشت که ریشه جنگ در روح و همچنين روان انسان هاست و همچنين خلجان جنگ از خلجان فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين دل آغاز می‌مي شود، و همچنين همین اندیشه بعد از جنگ جهانی دوم علت تأسیس نهاد آموزشی، علمی و همچنين فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سال شمسي ۱۹۴۷ شد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، توسعه خرد و همچنين خردورزی و همچنين بهره گیری از هنر را شاهراه مقابله با جنگ و همچنين نیل به صلح دانست و همچنين بیان کرد: این موضوع که ریشه جنگ در بی خردی است در قرآن، احادیث و همچنين ادبیات ما نیز به روش مکرر بدان اشاره شده است. از این رو به قطعیت می‌قدرت گفت که زبان فرهنگ و همچنين هنر مؤثرترین عامل تحول در اندیشه و همچنين فکر کردن و انديشيدن ضدجنگ است. برای همین ما امروز با مشارکت فرهنگستان هنر و همچنين وزارت فرهنگ و همچنين ارشاد اسلامی و همچنين با همکاری مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، مجمع جهانی صلح اسلامی و همچنين جمعیت دفاع از ملت فلسطین در ایران، برآن شدیم تا با زبان هنر و همچنين ابزار شایسته آن هم، گرامیداشت روز همبستگی با ملت فلسطین و همچنين افتتاح نمایشگاه عکس فلسطین در آئینه خیال هنرمندان را برگزار کنیم.
وی زبان هنر را زبانی برنده و همچنين راهی میان بُر برای رسیدن به سرمنزل خردورزی و همچنين صلح و همچنين آرامش دانست و همچنين اظهار داشت: خوشبختانه ما در ایران آثار هنری بسیاری در حوزه مقاومت، به ویژه در حمایت از ملت مظلوم فلسطین خلق و همچنين تولید کردیم که از آن هم جمله می‌قدرت به فیلم‌ها و همچنين مستندهای فاخری در این زمینه و همچنين بالاخص به آثار سینماگران ایرانی در سینمای مقاومت اشاره کرد که امروز در این مراسم از برخی از این بزرگواران به نمایندگی از این جامعه فرهیخته و همچنين اندیشمند تقدیر می‌مي شود.
دکتر ایوبی هنر را ملهم از رنگ‌ها دانست و همچنين گفت: هنر رنگ است و همچنين رنگ با جنگ سازگار نیست؛ چراکه دستی که در رنگ است هرگز در جنگ نخواهد بود و همچنين هنرمند یعنی درگیر با رنگ‌ها و همچنين طیف‌های گوناگون و همچنين پذیرای همه اقوام و همچنين به دور از سیاهی مطلق جنگ. ولي بايد توجه داشت علی رغم اینها هنرمند ما زمانی که مرز و همچنين بوم خود را در خطر حمله و همچنين تجاوز ببیند، قلم و همچنين ابزار هنر را بر زمین می‌گذارد و همچنين به دفاع جانانه از میهن و همچنين مبارزه با تجاوز و همچنين جنایت و همچنين دفاع مقدس می‌پردازد.
وی با یادآوری سالروز شهادت شهید شهریاری از دانشمندان بنام هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، در این روز، این گونه حملات و همچنين ترورهای وحشیانه را نشأت گرفته از خوی پلید و همچنين دوری مطلق از خرد و همچنين اندیشه دانست و همچنين افزود: من و همچنين همکارانم در کمیسیون ملی یونسکو- ایران با تمام قدرت تلاش می‌کنیم تا هر ساله در گرامیداشت این روز، برنامه جذاب و جالب و خوب درخور و همچنين باشکوهی را در حمایت از شهروندان و مردم شهر فلسطین برگزار کنیم. وی در پایان از تلاش بی وقفه بهمن نامور مطلق، دست يار مطالعاتی و همچنين مدیر فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران در برپایی این گرامیداشت، قدردانی کرد.

در ادامه علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر نیز این روز را فرصت مغتنمی برای یادآوری مسئولیت تاریخی جامعه جهانی در برابر مساله فلسطین و همچنين قدس شریف دانست و همچنين بیان کرد: خوشبختانه در ایران اسلامی شهروندان و مردم شهر فهمیم ما با تاسی از امام و پيشوا خمینی که فرمودند “فلسطین پاره تن اسلام است” و همچنين همچنین رهبر انقلاب، که فرمودند “مساله فلسطین، امروز مساله اول جهان اسلام است”، همواره همبستگی خود را با ملت مظلوم فلسطین اعلام داشته و همچنين در سخت‌ترین شرایط نسبت به شهروندان و مردم شهر فلسطین و همچنين آرمان‌هایشان ادای دین کردند.
وی دفاع آگاهانه و همچنين مقتدرانه شهروندان و مردم شهر ایران از شهروندان و مردم شهر فلسطین و همچنين محکوم کردن اشغال این سرزمین مقدس را جز مؤلفه‌های همیشگی انقلاب اسلامی برشمرد و همچنين خاطرنشان کرد: فرهنگستان هنر در حوزه نمایشگاهی، برنامه جذاب و جالب و خوب‌های متعددی در دفاع از هنر مقاومت و همچنين حمایت از ملت فلسطین، هم در زمینه عکس و همچنين هم در زمینه پوستر و همچنين کاریکاتور برگزار کرده است. ولي بايد توجه داشت در اوایل دهه ۸۰، فرهنگستان با نظر و همچنين کمک دفتر مقام معظم رهبری، مجموعه ارزشمندی از آثار نقاشان فلسطینی را خریداری کرد؛ این مجموعه دارای نمادهای شاخص فرهنگی و همچنين هنری فلسطین و همچنين نزدیک به ۱۰۰ اثر است که بیشتر آنها متعلق به هنرمندانی در خارج از فلسطین و همچنين در اردوگاه‌های سوریه، لبنان و همچنين اردن است که فریاد مظلومیت و همچنين دادخواهی شهروندان و مردم شهر فلسطین از این آثار به گوش می‌رسد. سرپرست فرهنگستان هنر همچنین تاکید کرد که نخستین بار است که از این نمایشگاه در موزه فلسطین فرهنگستان هنر رونمایی می‌مي شود.
حجت الاسلام و همچنين المسلمین احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یونسکو به عنوان نهادی فرهنگی و همچنين آموزشی، متولی تعیین روزی برای همبستگی با ملت فلسطین است، اظهار داشت: در واقع این روز برای مبارزه با تجاوز و همچنين دفاع از مظلومیت در همه نقاط جهان است که باید پاس داشته مي شود و همچنين برای گرامیداشت آن هم برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مختلفی را تدارک دید و همچنين برگزار کرد.
وی با اشاره به تشکیل کمیته دیپلماسی فرهنگی در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: امروز با جنگ نرم مواجه هستیم و همچنين به دیپلماسی نرم برای مقابله با آن هم و همچنين مقاومت در برابر آن هم نیازمندیم. وی افزود: برای نشان دادن چهره ایران به دنیا کم کاری کرده‌ایم و همچنين به جای بهره گیری از ظرفیت‌های ایران، به صورت موازی و همچنين متناقض فعالیت‌هایی را انجام داده‌ایم؛ در حالی که برای بهبود این چهره و همچنين نشان دادن واقعیت ایران و همچنين جمهوری اسلامی، نیازمند دیپلماسی فرهنگی منسجم، مطابق و يکدست و همچنين هم افزا هستیم.
در این مراسم که جمعی از سفرا و همچنين مسئولان نهاد‌ها و همچنين نهادهای متنوع و گوناگون و مختلف حضور داشتند، عباس خامه یار، قائم مقام نهاد فرهنگ و همچنين ارتباطات اسلامی و همچنين صلاح زواوی، سفیر فلسطین نیز به ایراد سخنرانی پرداختند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

زبان هنر موثرترین عامل رسیدن به صلح و همچنين حمایت از شهروندان و مردم شهر فلسطین است در تاریخ ۱۴ September 1397 | 9:57 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *