ضرورت پیگیری استقلال مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی از سوی وزارت علوم – شریف

ضرورت پیگیری استقلال مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی از سوی وزارت علوم – شریف

به نقل از شریف: ضرورت پیگیری استقلال مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی از سوی وزارت علوم

دکتر لعیا جنیدی دست يار حقوقی رئیس جمهور امروز (سه‌شنبه) در آیین بزرگداشت روز «پژوهش، فناوری و همچنين علوم انسانی» که به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، بر ضرورت پیگیری استقلال مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری تأکید کرد و همچنين گفت: این مهم به ارتقای پژوهش کمک شایانی می‌کند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر جنیدی در این آیین اظهار داشت: اشکال مهمی که در علوم انسانی وجود دارد که کار پژوهش بنیادی را سخت‌تر می‌کند آن هم است که هم پژوهشگر و همچنين هم موضوع پژوهش انسان است و همچنين بسیاری از باورها و همچنين مداخلات انسانی در آن هم نهفته و همچنين نقش دارد.
وی تصریح کرد: اهمیت پژوهش در حوزه علوم انسانی غیرقابل ناديده گرفتن است؛ لذا حاصل تحقیقات در این حوزه باید به ارتقای کیفیت زندگی اشخاص منجر مي شود.
استاد حقوق دانشگاه تهران افزود: از سال شمسي ۱۹۵۰ به بعد صحبت از بحران هویت در شاخه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و همچنين روان‌شناسی پیش آمده از این باب که روش‌ها و همچنين فرآیندهای شناخت فاصله‌شان با نظریات علمی چقدر است؟ چنین فضایی پیرامون علوم انسانی نشان از آن هم دارد که حتی در شاخه‌هایی مانند روان شناسی و همچنين جامعه شناسی که طی دو قرن اخیر رشد کرده مقداری نظم و همچنين هنجارهای قبل آن هم به حسب تحولات جدید مورد تردید قرار گرفته؛ ولی هنجارهای جدید هنوز استقلال نیافته است.
به گفته دکتر جنیدی، زیر سوال رفتن روش‌های قبل و همچنين استقرار نیافتن روش‌های جدید سبب بحران در حوزه علوم انسانی شده است.
وی با بیان اینکه ضرورت علوم انسانی بر همگان روشن است بر لزوم پرداختن به علاج آسیب‌ها در این حوزه تأکید کرد و همچنين گفت: نبود معیار عینی و همچنين معیارهای ارزیابی حاصل مطالعات در حوزه علوم انسانی، روش‌های انحصاری تحقیق و همچنين پژوهش در هر رشته علوم انسانی و همچنين عدم وجود مطالعات بین‌رشته‌ای مؤثر از معضلات پیش روی این حوزه است.
دست يار حقوقی رئیس جمهور با اشاره به افزایش تعداد مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی در چند سال شمسي قبل عنوان کرد: افزایش تعداد دانشگاه‌ها و همچنين مدیریت این مراکز در چند سال شمسي قبل پيشامد جديد قابل توجهی است چرا که علوم انسانی سهم ۶۰ درصدی از این تعداد را به خود اختصاص داده است.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

ضرورت پیگیری استقلال مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی از سوی وزارت علوم در تاریخ ۲۷ September 1397 | 1:47 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *