لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه علوم فیزیک ذرات بنیادی/ پژوهش های کاربردی، مؤثر در پیشبرد فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای – شریف

لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه علوم فیزیک ذرات بنیادی/ پژوهش های کاربردی، مؤثر در پیشبرد فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای – شریف

به نقل از شریف: لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه علوم فیزیک ذرات بنیادی/ پژوهش های کاربردی، مؤثر در پیشبرد فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای

دکتر مسعود برو‌مند دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم در همایش ملی بررسی نحوه همکاری دانشگاه های ایران با نهاد پژوهش های هسته ای اروپا(CERN) که امروز (پنجشنبه) به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، بر لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه علوم فیزیک ذرات بنیادی تاکید و همچنين پژوهش های کاربردی را در پیشبرد فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای مؤثر دانست.

به نقل از روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر برو‌مند در این همایش اظهار داشت: در مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، حوزه مطالعات و همچنين علوم بنیادین به عنوان موتور جلوبرنده تحقیقات در حوزه‌های دیگر از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی با اشاره به اهمیت علم فیزیک افزود: در دنیا به دلیل اهمیت تحقیقاتی که در این حوزه صورت می‌گیرد پروژه‌های مشترک بین‌المللی بسیاری طراحی شده است که یکی از مهم‌ترین و همچنين قدیمی‌ترین پروژه‌ها، سرن (SERN) است.

دکتر برومند با بیان اینکه در قبل نیز کشور ایران در توسعه پروژه سرن مشارکت داشته و همچنين تجهیزاتی را ساخته و همچنين ارائه کرده است افزود: هم اکنون به جایی رسیده‌ایم که برای توسعه فعالیت‌ها نیازمند برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دقیق‌تر و همچنين مشارکت و همچنين همفکری هستیم؛ مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است این همفکری و همچنين هم‌اندیشی را دانشمندان فیزیک کشورمان انجام دهند.

دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم با تأکید بر لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه علوم فیزیک ذرات بنیادی، گفت: نقطه بسیار مهمی که در این حوزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است موضوع فیزیک است، ولي بايد توجه داشت آنچه که در این تحقیقات صورت می‌گیرد با بقیه حوزه‌های علوم، ارتباط تنگاتنگی دارد.

دکتر برومند، شیمی را به عنوان یکی از پایه‌های اساسی علم و همچنين مرتبط با تحقیقات در حوزه علوم فیزیک ذرات بنیادی دانست و همچنين بیان کرد: بسیار مهم است که تحقیقات در این حوزه بتواند ارتباط خود را با حوزه‌های کاربردی تر برقرار نماید.

دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم تاکید کرد: پژوهش های کاربردی در پیشبرد فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای مؤثر است و همچنين هم اکنون در مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری این امر، به خوبی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان رشد انتشارات علمی کشورمان در دنیا در زمره نخستین کشورهاست، بیان کرد: قسمت و بخش قابل توجهی از حدود ۵۴ هزار نشر نمایه شده بین‌المللی در سال شمسي قبل، به فیزیک و همچنين دیگر علوم پایه اختصاص دارد.

دکتر برومند بر بهره گیری از ظرفیت های گسترده کشور در این رشته پر اهمیت، تاکید کرد و همچنين افزود: با ایجاد ارتباطات بین‌المللی که از قبل آغاز شده و همچنين نتایج حاصل از چنین نشست هایی، مشارکت مان در پروژه‌های بین‌المللی نسبت به قبل بیشتر خواهد شد و همچنين طبیعتاً می‌تواند دستاوردهای بهتری برای کشور فراهم نماید.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه علوم فیزیک ذرات بنیادی/ پژوهش های کاربردی، مؤثر در پیشبرد فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در تاریخ ۲ September 1397 | 12:45 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *