لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی با وزارت علوم در زمینه فعالیت با انجمن‌های علمی – شریف

لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی با وزارت علوم در زمینه فعالیت با انجمن‌های علمی – شریف

به نقل از شریف: لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی با وزارت علوم در زمینه فعالیت با انجمن‌های علمی

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری بر لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی با وزارت علوم به عنوان متولی علم و همچنين فناوری در کشور در زمینه فعالیت‌ با انجمن‌های علمی، تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در همایش پژوهش، فناوری و همچنين مسئولیت اجتماعی که امروز (۲۸ آذرماه) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، در خصوص فعالیت انجمن‌های علمی گفت: در این انجمن‌ها فرهیختگانی وجود دارند که در نهادهای مردمی و همچنين حول محور تخصص و همچنين دانش ویژه علمی گردهم آمده و همچنين نهاد‌دهی شده‌اند و همچنين این امر برای ما فرصت مغتنمی محسوب می‌مي شود.
دکتر غلامی با بیان اینکه در حوزه کاربست تحقیقات گفت و همچنين شنودهایی وجود دارد که بهترین تيم برای کمک در این زمینه انجمن‌های علمی خواهند بود، افزود: در حال حاضر بیش از ۳۷۰ انجمن علمی در کشور فعالیت می‌کنند که این تيم‌ها جزو مهندسين و متخصصين ویژه علمی ما خواهند بود.
وی با تاکید بر لزوم بررسی شرایط بهره بري و استفاده از ظرفیت اساتید و همچنين انجمن‌های علمی در حوزه‌های مشورتی و همچنين سیاستگذاری، اظهار داشت: در وزارت علوم نيت و اراده داریم تا بیش از قبل بتوانیم در محضر اساتید و همچنين انجمن‌های علمی بوده تا با همفکری بیشتر در سطح جامعه تأثیرگذار باشیم.
وزیر علوم ضمن بیان اینکه انجمن‌های به عنوان نهادهای مردمی‌، دغدغه‌های اجتماعی دارند، بیان کرد: در برنامه جذاب و جالب و خوب‌های پژوهشی وزارت علوم هماهنگی جهت حضور انجمن‌های علمی و همچنين بهره بري و استفاده از ظرفیت‌های آن هم‌ها بیشتر خواهد شد لذا انتظار می‌رود بتوانیم در آینده پیش رو شاهد هم‌افزایی بیشتری در این زمینه باشیم.
وی با اشاره به اینکه به تا حال استقبال قسمت و بخش‌های اجرایی در زمینه همکاری با انجمن‌های علمی قابل توجه نبوده، گفت: علی رغم عدم هماهنگی برخی از دستگاه‌های اجرایی بااین انجمن‌ها، در حال حاضر بخشی از فعالیت‌های مرتبط با برنامه جذاب و جالب و خوب‌های کلان و همچنين ستادی، صورت می‌گیرد.
وزیر علوم در ادامه بر لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی با وزارت علوم به عنوان متولی علم و همچنين فناوری در کشور در زمینه هماهنگی با انجمن‌های علمی، تاکید کرد.
دکتر غلامی با اعلام اینکه تلاش انجمن‌های علمی در حوزه نشر مجلات مورد حمایت وزارت عتف قرار دارد، گفت: در حال حاضر کمکی که این انجمن‌ها می‌توانند در حوزه اجرایی داشته باشند، در حال بررسی است.
وی افزود: اکنون تقاضا داریم تا بین انجمن‌های علمی و همچنين نظام‌های بیرون آنها نیز هماهنگی و همچنين نزدیکی صورت گیرد زیرا این امر سبب تبادل دیدگاه‌های مؤثر خواهد شد.
وزیر علوم با بیان اینکه رویکرد وزارت عتف تقویت حرکت به سمت دستگاه‌های اجرایی بوده است، اظهار داشت: اکنون مذاکرات مختلفی با دستگاه‌های اجرایی با محوریت حل معظلات و مسائل و مشکلات صنعتی و همچنين مسائل اجتماعی انجام شده است که خوشبختانه استقبال نسبتاً مطلوب بوده و همچنين بر همین اساس در بسیاری از مسائل توافق‌نامه‌هایی امضا شده است.
وزیر علوم گفت: از انجمن‌های علمی درخواست می‌کنیم تا به سمت طرح و همچنين به ثمر رساندن مسائل بروند و همچنين در صورتي که قالب موضوعات در داخل خودشان وجود دارد، از آن هم بهره گیرند و همچنين در صورت عدم وجود آن هم، برای تبدیل ایده‌های خود به پژوهش‌های کاربردی به دانشگاه‌ها رفت و آمد و مراجعه کنند.
دکتر غلامی با تاکید بر اینکه باید هدایت پایان‌نامه‌ها و همچنين تحقیقات دکتری به گونه‌ای باشد که در دستگاه‌های اجرایی مورد بهره بري و استفاده قرار گیرد، عنوان کرد: در مجموع باید فرصت هماهنگی با انجمن‌های علمی را در وزارت عتف مغتنم بشماریم و همچنين با هم‌افزایی بیشتر، جهت رفع کاستی‌ها تلاش کنیم و همچنين در آینده‌ای نزدیک شاهد نتایج این همکاری باشیم.

ز.ح ۷۴/‏ ع. ع ۵۷

لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی با وزارت علوم در زمینه فعالیت با انجمن‌های علمی در تاریخ ۲۸ September 1397 | 4:29 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *