لیست برترین پژوهشگران پراستناد دنیا در سال شمسي ۲۰۱۸/حضور چشمگیر پژوهشگران جهان اسلام – شریف

لیست برترین پژوهشگران پراستناد دنیا در سال شمسي ۲۰۱۸/حضور چشمگیر پژوهشگران جهان اسلام – شریف

به نقل از شریف: لیست برترین پژوهشگران پراستناد دنیا در سال شمسي ۲۰۱۸/حضور چشمگیر پژوهشگران جهان اسلام

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دکتر دهقانی اظهار داشت: در این فهرست پژوهشگران تاثیرگذار در سطح دنیا که با دریافت میزان استناد بالا، نقش پر رنگی در انتقال علم و همچنين دانش در عرصه بین المللی ایفا می کنند، مشخص و همچنين معرفی می شوند.
وی افزود: این فهرست تنها مقالات پراستناد در مجلات حوزه علوم و همچنين علوم اجتماعی را مورد بررسی قرار می دهد که در پایگاه وب.آو.ساینس در بازه زمانی ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۶ منتشر و همچنين مورد استناد قرار گرفته اند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت : این مقالات از پایگاه شاخص های اساسی علم Essential Science Indicators (ESI) استخراج می شوند و همچنين تنها درصدی از نویسندگان برتری که دارای مقاله در این پایگاه باشند، در فهرست نویسندگان پراستناد ظاهر می شوند.
دکتردهقانی اظهار داشت: فهرست سال شمسي ۲۰۱۸ در حدود ۶۰۰۰ پژوهشگر را به عنوان پژوهشگر پراستناد در سطح دنیا معرفی کرده و همچنين در این بین در حدود ۴۰۰۰ پژوهشگر در ۲۱ حوزه موضوعی خاص فعالیت داشته اند و همچنين در حدود ۲۰۰۰ فرد يا شخص در حوزه¬ های میان¬رشته¬ای فعالیت داشته اند و همچنين حوزه میان رشته¬ای امسال برای اولین بار در بین موضوعات گنجانده شده و همچنين افرادی که دارای تأثیر میان رشته¬ای خواهند بود با یافتن کسانی که دارای تأثیر معادل در ۲۱ حوزه موضوعی خواهند بود شناسایی و همچنين تعیین شده¬اند.
وی افزود: در لیست منتشر شده از پراستنادترین دانشمندان جهان، از کشور ایران نام ۱۶ پژوهشگر دیده می¬شودکه نسبت به تعداد دانشمندان پراستناد در سال شمسي ۲۰۱۷ این تعداد به بیش از دو برابر رسیده است.
لیست پژوهشگران پر استناد دانشگاهها.و همچنين مراکز پزوهشی کشور
نام و همچنين نام خانوادگی نهاد اصلی طبقه بندی موضوعی
امید اخوان دانشگاه صنعتی شریف شیمی
مهدی دهقان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ریاضی و همچنين مهندسی
امید ماهیان دانشگاه فردوسی مشهد مهندسی
طاهر نیکنام دانشگاه صنعتی شیراز مهندسی
داود دمیری گنجی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل مهندسی
محسن شیخ الاسلامی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل مهندسی
مفیدگرجی بند پی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل مهندسی
مهراورنگ قائدی دانشگاه یاسوج مهندسی
سید فاضل نبوی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم علوم کشاورزی
سید محمد نبوی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم علوم کشاورزی
مسعود رضایی دانشگاه تربیت مدرس علوم کشاورزی
محمد والی پور دانشگاه آزاد اسلامی Cross-Field
سعید عباس بندی دانشگاه بین المللی امام و پيشوا خمینی Cross-Field
حسن کریمی مله دانشگاه صنعتی قوچان Cross-Field
سید مهدی جعفری دانشگاه علوم کشاورزی و همچنين منابع طبیعی گرگان Cross-Field
مرتضی محمودی دانشگاه علوم پزشکی تهران Cross-Field

سرپرست ISC گفت: در لیست پژوهشگران پراستناد سال شمسي ۲۰۱۸، نام ۱۴ کشور اسلامی ديدن می مي شود، این تعداد در سال شمسي ۲۰۱۷، ۱۱ کشور و همچنين در سال شمسي ۲۰۱۶، ۷ کشور بوده است. این نقطه می¬تواند حضور بیش از پیش پژوهشگران کشورهای اسلامی در حوزه های علمی باشد.
دکتردهقانی ادامه داد: در بین پژوهشگران پراستناد منتشر شده، پژوهشگرانی با بیش از یک وابستگی سازمانی وجود دارد که این امر به معنای این است که این اشخاص پژوهش ها و همچنين تولیدات علمی خود را با وابستگی دو و همچنين حتی سه دانشگاه عنوان نموده و همچنين بنابراین نام آنها در بیش از یک کشور ديدن می مي شود.
وی گفت: در میان کشورهای اسلامی که پژوهشگران مربوطه وابستگی سازمانی بیش از یک کشور را قید کرده اند کشورهای عربستان با ۸۰ فرد يا شخص بیشترین تعداد پژوهشگر را داشته است. سایر کشورها شامل مالزی ۷ فرد يا شخص، ترکیه و همچنين پاکستان هر کدام ۶ فرد يا شخص، الجزایر ۴ فرد يا شخص، اردن ۳ فرد يا شخص، امارات متحده عربی ۲ فرد يا شخص و همچنين کشورهای ایران، عمان، مصر و همچنين اوگاندا یک فرد يا شخص هر کدام یک پژوهشگر با دو وابستگی سازمانی و همچنين در واقع از دو کشور متغاير و متفاوت داشته¬اند.
دکتر دهقانی در ادامه گفت: پژوهشگران برگزیده بیش از آنکه با کمیت تولید علم شان شناخته شوند به کیفیت تولیدات علمی شان شناخته می شوند. این تيم از پژوهشگران توانسته اند مرجعیت دنیای علم را کسب کنند و همچنين برخی کشورها برای جذب نخبگان علمی برنامه جذاب و جالب و خوب های عملیاتی ویژه ای دارند. نگاهی به ملیت اصلی برندگان جوایز علمی این واقعیت را نمایان می سازد که قسمت و بخش قابل ملاحظه ای از این برندگان، نخبگان مهاجر خواهند بود.
س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵

لیست برترین پژوهشگران پراستناد دنیا در سال شمسي ۲۰۱۸/حضور چشمگیر پژوهشگران جهان اسلام در تاریخ ۱۰ September 1397 | 12:14 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *