نشست خبری رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور در دانشگاه تهران برگزار شد – شریف

نشست خبری رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور در دانشگاه تهران برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: نشست خبری رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور در دانشگاه تهران برگزار شد

نشست خبری رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور روز دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ در تالار امیرکبیر دانشگاه تهران برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تهران، در این نشست رؤسای دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی، صنعتی شریف، تربیت مدرس و همچنين صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به پرسش‌های خبرنگاران رسانه‌های جمعی پاسخ دادند.

موضوعات اصلی این نشست خبری، توضیح در مورد شکل‌گیری و همچنين فعالیت خوشه‌های فکری، وضعیت بودجه دانشگاه‌ها در سال شمسي پیش رو، وضعیت مالی دانشگاه‌ها در شرایط تحریم و همچنين مسائل جاری کشور و همچنين دانشگاه‌ها از استیضاح وزیر علوم تا برگزاری مراسم ۱۶ آذر در دانشگاه‌ها بود.

*رئیس دانشگاه تهران: حکومت باید در هر شرایطی پشتیبان دانشگاه‌ها باشد

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، در ابتدای این نشست با اشاره به اهمیت دانشگاه‌ها در روند آینده کشور گفت: پشتیبانی از دانشگاه‌ها در هیچ شرایطی نباید قطع مي شود. در دوران جنگ تحمیلی با وجود محدودیت‌های زیاد، ارز دانشگاه‌ها محدود نشد و همچنين بسیاری از اعضای هیات علمی فعلی در آن هم زمان توانستند بورس شوند، بنابراین معتقدم که پشتیبانی از دانشگاه‌ها نباید مختل مي شود.

دکتر نیلی احمدآبادی با ابراز ناخرسندی از تخصیص نیافتن به‌موقع بودجه سال شمسي جاری دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی، افزود: باید به تا حال ۷۰ قسمت و بخش بودجه به روش کامل به دانشگاه‌ها اختصاص داده می‌شد ولي بايد توجه داشت در حال حاضر ۴۰ تا ۴۲ قسمت و بخش مبلغ اختصاص داده شده به حساب دانشگاه‌ها واریز شده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: گفته می‌مي شود که بیشترین رشد بودجه در سال شمسي آینده مرتبط به دانشگاه‌هاست ولي بايد توجه داشت عددی که به این مراکز اختصاص داده شده به دلیل افزایش قیمت‌ها پاسخگوی نیاز دانشگاه‌ها نخواهد بود.

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اهمیت اعزام استادان و همچنين دانشجویان به فرصت مطالعاتی خارج از کشور گفت: این اعزام‌ها به دلیل افزایش نرخ ارز طی ماه‌های قبل محدود شده است و همچنين امیدواریم با تخفیف صد درصدی بخشی از این معظلات و مسائل و مشکلات رفع مي شود، همچنین از حکومت تقاضا داریم که مابه‌التفاوت نرخ ارز را به دانشگاه‌ها پرداخت کنند تا دانشگاه‌ها بتوانند در زمینه اعزام استادان و همچنين دانشجویان به فرصت مطالعاتی اقدام کنند.

دکتر نیلی احمدآبادی در ادامه از تشکیل خوشه‌های تخصصی و همچنين فکری میان ۱۳ دانشگاه برتر کشور خبر داد و همچنين گفت: هدف از ایجاد این خوشه‌ها در کنار هم قرار دادن متخصصین و همچنين متفکرین دانشگاهی است، به طوری که به تا حال چندین خوشه تخصصی و همچنين فکری در زمینه‌های اقتصاد کلان، پولی و همچنين بانکی، سرمایه اجتماعی و همچنين حقوق شهروندی شکل گرفته که این خوشه‌ها می‌توانند بسیاری از معظلات و مسائل و مشکلات کشور را بررسی کرده و همچنين برای آنها راهبرد ارائه دهند.

به گفته رئیس دانشگاه تهران، دانشگاه‌ها از تمامی تجهیزات آزمایشگاهی برخوردار نیستند و همچنين در برخی موارد تجهیزات آنها در حال فرسوده شدن است و همچنين انجام فرصت‌های مطالعاتی ۶ تا ۹ ماهه خارجی این بستر را فراهم می‌کند که هزینه تأمین تجهیزات در دانشگاه‌ها کاهش یابد و همچنين دانشجویان بتوانند به دستگاه‌های پیشرفته دسترسی داشته باشند.

دکتر نیلی احمدآبادی با تاکید بر ضرورت تأمین ارز دانشگاه‌ها در شرایط سخت کشور تصریح کرد: در دوران جنگ تحمیلی با وجود محدودیت‌های زیاد ارز دانشگاه‌ها محدود نشد و همچنين بسیاری از اعضای هیات علمی فعلی در آن هم زمان توانستند بورس شوند، بنابراین معتقد هستیم که پشتیبانی از دانشگاه‌ها نباید مختل مي شود، زیرا این موضوع در آینده کشور را دچار مشکل مي کند. لذا از حکومت و همچنين مجلس تقاضا داریم که دانشگاه‌ها را از دیگر دستگاه‌های اجرایی مستثنی کنند، چرا که معتقدیم بودجه دانشگاه‌ها مانند کالاهای اساسی به شمار می‌رود.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد مراسم روز دانشجو گفت: تعداد نشست‌های دانشجویی برای ۱۶ آذر امسال نسبت به قبل افزایش یافته ولي بايد توجه داشت شاهد تغییرات زیادی در شیوه فعالیت‌های دانشجویی به دلیل وجود فضای مجازی هستیم. در حال حاضر فعالیت فیزیکی دانشجویان محدودتر شده، چرا که برخی از آنها در حوزه‌های فرهنگی، هنری و همچنين محیط زیست فعالیت می‌کنند و همچنين در حوزه سیاسی نیز به دلیل وجود فضای مجازی، دانشجویان برخی از فعالیت‌های خود را به شیوه مجازی انجام می دهند.

دکتر نیلی احمدآبادی در پاسخ روزنامه نويس و خبرنگار ایسنا در مورد طرح استیضاح وزیر علوم اظهار داشت: ما فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنیم تغییرات مدیریتی در آموزش عالی آفت است و همچنين این نوع تغییرات ضربه بسیار محکمی به عرصه آموزش عالی خواهد زد. آموزش عالی یکی از قسمت و بخش‌هایی است که از تغییرات متعدد وزیر ضربه خورده، لذا در مدت‌زمان دو سال شمسي و همچنين نیم باقی‌مانده حکومت دوازدهم تغییر مجدد وزیر علوم، می‌تواند در آموزش عالی معظلات و مسائل و مشکلات بسیار زیادی ایجاد کند.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر هیچ توجیهی برای استیضاح وزیر علوم از سوی نمایندگان مجلس وجود ندارد چرا که در صورتي که مقایسه‌ای بین وزارت‌منزل و خانه‌های متنوع و گوناگون و مختلف انجام بدهیم در شرایط امروز کشور هر وزارت‌منزل و خانه‌ای با کاستی‌هایی مواجه است ولي بايد توجه داشت با توجه به همتی که وزیر علوم و همچنين معاونان وی داشته‌اند و همچنين همچنین ارتباط خوبی که با دانشگاه‌ها برقرار نموده اند، بسیاری از مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات رفع شده و همچنين آموزش عالی مثل سایر مراکز با معظلات و مسائل و مشکلات جدی مواجه نیست. در این شرایط تغییرات مدیریتی می‌تواند آموزش عالی را با مشکلاتی مواجه کند.

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه آموزش عالی بیش از هر جای دیگر نیازمند آرامش است، اظهار داشت: موضوعاتی نظیر آموزش و همچنين پژوهش به آرامش نیاز دارد چرا که در فضای پرتلاطم هیچ دانشجویی نمی‌تواند به فعالیت آموزشی و همچنين پژوهشی خود بپردازد. بنابراین تاکید ما این است که هر اقدامی که این فضا را ملتهب کند قطعاً به ضرر آموزش عالی است.

دکتر نیلی در پایان از تلاش حکومت، مجلس و همچنين سایر دستگاه‌های اجرایی برای مشارکت و همچنين وارد شدن دانشگاه‌ها در حل معظلات و مسائل و مشکلات کشور قدردانی کرد و همچنين گفت: امیدوار هستیم در سایه این تعاملات و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات، نقش تأثیر گذاری بیشتری در رفع معظلات و مسائل و مشکلات فعلی کشور داشته باشیم و همچنين مسئولان نیز در ایجاد ثبات در آموزش عالی تلاش بیشتری داشته باشند.

*رئیس دانشگاه تربیت مدرس: در حال وارد شدن به مرحله بهره برداری از دانش و همچنين فناوری هستیم، نباید غفلت کنیم

دکتر محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس، نیز در این نشست گفت: در حال حاضر حدود ۷۵ تا ۸۰ قسمت و بخش بودجه اختصاصی دانشگاه‌ها صرف مسائل جاری نظیر حقوق می‌مي شود. بنابراین در صورتي که تعللی در این زمینه اتفاق بیفتد، دانشگاه‌ها با معظلات و مسائل و مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ما در یک مرحله خطیر رشد و همچنين توسعه جامعه قرار داریم، افزود: این رشد و همچنين توسعه مرهون اقتدار فکری و همچنين تلاش‌های علمی آموزشی دانشگاه‌هاست. نقش دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی برای دست یافتن به یک بلوغ علمی در کشور بسیار مؤثر و همچنين کلیدی بوده است و همچنين ما در حال وارد شدن به مرحله بهره‌برداری از دانش و همچنين فناوری هستیم و همچنين باید قدر این تلاش‌ها و همچنين توانمندی‌ها که توسط خون شهیدان و همچنين تلاش‌های دانشمندان ایجاد شده را بدانیم.

دکتر احمدی اظهار داشت: متاسفانه در این شرایط، معظلات و مسائل و مشکلات مالی محدودیت‌هایی را برای دانشگاه‌ها ایجاد کرده است و همچنين در حال حاضر بسیاری از تجهیزات و همچنين منابع پژوهشی دانشگاه‌ها با بیش از دو دهه قدمت، نیازمند پشتیبانی‌ها و همچنين حمایت‌های مالی خواهند بود. همچنین مشکلاتی نظیر مسائل ارزی محدودیت‌هایی را برای مراکز آموزش عالی در عرصه تعاملات بین‌المللی ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: برای اینکه دانشگاه‌ها صدمه نبینند نیازمند توجه خاص خواهند بود، بنابراین باید در بودجه مراکز یک اصلاح جدی ایجاد مي شود چرا که بودجه کل دانشگاه‌ها قسمت و بخش اندکی از بودجه کل کشور را شامل می‌مي شود. از سوی دیگر باید بستری فراهم مي شود که دانشمندان در کشور حفظ شوند که این امر نیز نیازمند تزریق بودجه مناسب و همچنين بازسازی تجهیزات است.

*رئیس دانشگاه علامه طباطبایی: حوزه پولی و همچنين بانکی با یک بیماری خطرناک مواجه است

دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، در نشست خبری رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور با اشاره به تلاش دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه‌های سطح یک کشور برای حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه گفت: در حال حاضر بررسی معظلات و مسائل و مشکلات سیستم بانکی و همچنين فضای مجازی دو مأموریتی است که از سوی حکومت به دانشگاه علامه داده شده که نتیجه این پژوهش‌ها به حکومت ارائه شده است.

دکتر سلیمی برگزاری اجلاس دائمی و همچنين هماهنگی بین رؤسای دانشگاه‌های سطح یک را یک اتفاق پهناور و بزرگ در عرصه آموزش عالی توصیف کرد و همچنين گفت: سلسله جلسات اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر موجب شده تا به رغم تمام محدودیت‌ها، شاهد ارتقای جدی در آموزش عالی و همچنين توسعه تعاملات میان دانشگاه‌ها باشیم. در حقیقت در این اجلاس سیاست‌ها، شیوه عملکرد، برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين سایر مسائل با یکدیگر مطابق و يکدست می‌شوند، به گونه‌ای که آثار آن هم را در حوزه فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها و همچنين ارتباطاتی که با دانشگاه‌های جهان برقرار می‌کنیم، می‌بینیم.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به نتیجه مطالعات این دانشگاه اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های گرفته شده در دانشگاه علامه طباطبایی، کشور در زمینه مسائل پولی و همچنين بانکی با یک بیماری خطرناک مواجه است و همچنين در صورتي که فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن اساسی برای آن هم صورت نگیرد، بقیه حوزه‌های اقتصادی به این بیماری دچار خواهند شد.

دکتر سلیمی با ذکر نمونه‌هایی از این بیماری تصریح کرد: بدهی بانک‌های غیردولتی به بانک مرکزی طی سه سال شمسي قبل پنج برابر شده است و همچنين در صورتي که برای این موضوع راهکاری اندیشیده نشود، سلامت نظام بانکی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. بررسي ها نشان می‌دهد که از سال شمسي ۹۵ تا ۹۷ حساب سرمایه بانک‌های غیردولتی به شدت کاهش یافته است و همچنين ما شاهد بیماری بدخیمی در حوزه نظام بانکی هستیم که نیازمند جراحی فوری است و همچنين دانشگاه علامه طباطبایی نیز برنامه جذاب و جالب و خوب دارد که با توجه به تشخیص این بیماری، راهکارهایی را برای رفع آن هم به حکومت ارائه کند.

وی همچنین در مورد پژوهش دانشگاه علامه طباطبایی در حوزه فضای مجازی افزود: در مطالعات اولیه که با حضور برجسته‌ترین استادان این عرصه گرفته شده مشخص شد که شیوه دسترسی به اطلاعات و همچنين شیوه اعتماد به اطلاعات تغییر کرده و همچنين بر این اساس عوامل بحران‌زا و همچنين بحران‌آفرین نیز دستخوش تغییر شده است به روش کلی شیوه کنش اجتماعی در کشور دگرگون شده و همچنين ما در آستانه یک تحول پهناور و بزرگ در سبک، هویت و همچنين شیوه اجتماعی قرار داریم.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه اقبال دانشجویان به یک شیوه خاص فعالیت سیاسی در حال دگرگونی است و همچنين روش‌های دیگری در فضای مجازی برای این موضوع شکل گرفته است، گفت: امیدواریم که برگزاری مراسم روز ۱۶ آذر، کمک کند که به شیوه کنش سیاسی برسیم.

وی بر ضرورت بازاندیشی در جنبش دانشجویی تاکید کرد و همچنين اظهار داشت: باید در مورد جنبش دانشجویی بازاندیشی انجام داد چرا که جنبش دانشجویی در حال پوست انداختن و همچنين وارد شدن به مرحله جدیدی است.

*رئیس دانشگاه صنعتی شریف: دانشگاه‌ها باید در تخصیص بودجه در اولویت قرار بگیرند

دکتر محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف، با تاکید بر اهمیت بودجه‌بندی سال شمسي آینده دانشگاه‌ها اظهار داشت: در صورتي که ارز مورد نیاز فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان و همچنين استادان از سوی حکومت تأمین نشود، شاهد ضربه سنگینی به آموزش عالی خواهیم بود.

وی به آخرین وضعیت ارتقای ۵ دانشگاه و همچنين ۵ پژوهشکده کشور به تراز بین‌المللی اشاره کرد و همچنين گفت: بر اساس تصمیم وزارت علوم، پنج دانشگاه از بین ۱۶ دانشگاه و همچنين مرکز پژوهشی کشور برای ارتقا به سطح بین‌المللی انتخاب شدند و همچنين در حال حاضر هر یک از این دانشگاه‌ها برنامه جذاب و جالب و خوب‌های خود را ارائه داده‌اند و همچنين برای اجرای این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها یک ناظر نیز از سوی وزارت خانه برای این مراکز تعیین شده است.

دکتر فتوحی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه بودجه اولیه برای ارتقای پنج دانشگاه منتخب به سطح بین‌المللی اختصاص داده نشده، البته اندکی بودجه به تا حال برای اجرای این پروژه در اختیار دانشگاه‌های معتبر قرار گرفته ولي بايد توجه داشت مبلغ آن هم کم بوده و همچنين قرار است و همچنين باید تخصیص‌های بیشتری در این زمینه اعطا مي شود.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف به اهمیت تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها در شرایط امروز اشاره کرد و همچنين گفت: این امر می‌تواند انعکاس دهنده وضعیت کشور در بین کشورهای دیگر باشد که به نوبه خود آثار اجتماعی مهمی را ایجاد می‌کند. ضمن اینکه همچنين و علاوه بر آن هم تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها موجب پویایی مراکز آموزش عالی خواهد شد و همچنين مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است مسئولان با اختصاص بودجه و همچنين حمایت‌های ویژه به این امر توجه خاصی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه فرصت‌های مطالعاتی استادان و همچنين دانشجویان نباید تحت هیچ شرایطی قطع شوند، گفت: به نظر من باید این نظر در کشور وجود داشته باشد که علم فناوری از پایه‌های اصلی اقتدار و همچنين اقتدار و قدرت هر کشوری به شمار می‌رود، بنابراین مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است دانشگاه‌ها در ردیف کالاهای اساسی قرار بگیرد و همچنين در تخصیص بودجه در اولویت قرار بگیرند. چرا که در صورتي که به هر نحوی بودجه دانشگاه‌ها تأمین نشود با رشد کاهشی پیشرفت علم و همچنين فناوری مواجه خواهیم شد که بازگشت به وضعیت فعلی با مشکل مواجه خواهد شد.

دکتر فتوحی در پایان در خصوص ایجاد رشته‌های میان رشته‌ای تصریح کرد: دردانشگاه صنعتی شریف رشته‌های میان رشته‌ای مهندسی اعصاب و همچنين اقتصاد انرژی تصویب شده و همچنين قرار است در این رشته‌ها دانشجوی دکتری پذیرش مي شود.

*رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی: انتظار می‌رود حکومت در شرایط سخت هم به دانشگاه‌ها توجه ویژه داشته باشد

دکتر علی خاکی صدیق، رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، نیز در این نشست تاکید کرد: در صورتي که حکومت مابه التفاوت نرخ ارز به دانشگاه‌ها را پرداخت نکند زحمات این مراکز در تمامی حوزه‌ها اعم از بین‌المللی هدر خواهد رفت. انتظار ما این است که حکومت مثل سایر کشورهای دنیا به قسمت و بخش آموزش عالی در شرایط سخت و همچنين دشوار توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی با اشاره به فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها اظهار داشت: در صورتي که به ۵ سال شمسي قبل برگردیم، ديدن خواهیم کرد که وضعیت دانشگاه‌ها در حوزه بین‌المللی تغییرات گسترده‌ای داشته است. ولي بايد توجه داشت به دلیل معظلات و مسائل و مشکلات ارزی و همچنين در صورتي که مابه‌التفاوت نرخ ارز به دانشگاه‌ها اختصاص داده نشود، زحمات دانشگاه‌ها در حوزه بین‌الملل هدر خواهد رفت.

دکتر خاکی صدیق در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از پرسودترین تجارت‌ها در دنیا آموزش عالی است که سهم ما از این دخل و درآمد صفر است. در صورتي که فعالیت‌های بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها دنبال مي شود در واقع سرمایه گذاری بلندمدت در کشور انجام می‌مي شود و همچنين در آینده این رویه موجب درآمدزایی برای کشور خواهد شد.

رئیس دانشگاه خواجه نصیر همچنین با تاکید بر اینکه توجه حکومت به قسمت و بخش آموزش عالی در شرایط سخت و همچنين دشوار باید بیش از قبل باشد، گفت: نگاهی به تاریخچه آموزش عالی در دنیا نشان می‌دهد دانشگاه‌ها به هیچ عنوان در شرایط سخت دشوار نظیر جنگ جهانی دوم، جنگ سرد، جنگ ژاپن و همچنين… مورد بی توجهی مسئولین قرار نگرفته‌اند و همچنين همواره نقش این مراکز برای حکومت‌ها در اولویت قرار داشت. بنابراین از حکومت انتظار داریم در دوران تحریم نیز به گونه‌ای به آموزش عالی توجه کنند که بتوانیم برنامه جذاب و جالب و خوب‌های خود را به صورت جهشی پیش ببریم.

دکتر خاکی صدیق در خصوص زمزمه‌های استیضاح وزیر علوم و همچنين تغییرات مدیریتی در حوزه آموزش عالی گفت: ما در آموزش عالی بیش از هر زمانی به ثبات و همچنين آرامش نیاز داریم. اینکه هر چند وقت یک‌بار بحث استیضاح وزیر علوم مطرح می‌مي شود، می‌تواند راس سیستم مدیریتی آموزش عالی را متزلزل و همچنين مشکلاتی را برای تیم وزارت علوم ایجاد کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در حال حاضر تیم و همچنين مسئولان وزارت علوم تلاش‌های زیادی برای رفع معظلات و مسائل و مشکلات آموزش عالی انجام می‌دهند. ولي بايد توجه داشت موضوعاتی که به عنوان مشکل در این عرصه مطرح می‌مي شود و همچنين از این معظلات و مسائل و مشکلات انتقاد می‌کنند ریشه در جای دیگر دارد و همچنين درست نیست به خاطر مسائلی که از بیرون بر این وزارت منزل و خانه تحمیل می‌مي شود وزیر علوم را استیضاح کنند؛ چرا که حل بسیاری از این مسائل خارج از اختیارات وزیر علوم است.

رئیس دانشگاه خواجه نصیر در پایان اظهار داشت: امیدواریم نمایندگان مجلس اجازه دهند وزارت علوم در این مدت باقیمانده حکومت برنامه جذاب و جالب و خوب‌های خود را اجرایی کند و همچنين ما در آموزش عالی شاهد ثبات مدیریتی باشیم.

ر.ب ۴۵۴/ ع.ع ۵۷

 

 

نشست خبری رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور در دانشگاه تهران برگزار شد در تاریخ ۱۲ September 1397 | 9:41 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *