وزیر علوم بر ضرورت حمایت از طرح های علمی برگزیده تاکید کرد – شریف

وزیر علوم بر ضرورت حمایت از طرح های علمی برگزیده تاکید کرد – شریف

به نقل از شریف: وزیر علوم بر ضرورت حمایت از طرح های علمی برگزیده تاکید کرد

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری گفت: ضرورت دارد بعد از معرفی ایده های برتر و همچنين طرح های فناورانه محققان در جشنواره های متنوع و گوناگون و مختلف، حمایت ها تا مرحله تجاری شدن طرح ها تداوم یابد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی صبح امروز (دوشنبه) در آیین معرفی برگزیدگان بیستمین جشنواره جوون خوارزمی که در نهاد پژوهش های علمی و همچنين صنعتی ایران برگزار شد، با بیان اینکه وزارت علوم در سال شمسي های اخیر رویکرد جدی حمایت از طرح های فناورانه را دنبال کرده است، اظهار داشت: در سال شمسي های اخیر، وزارت علوم در قالب پارک های علم و همچنين فناوری و همچنين مراکز رشد فناوری دانشگاه ها، از تبدیل ایده های علمی به محصول حمایت کرده است.

وی افزود: جشنواره های علمی مانند خوارزمی، فارابی و همچنين رازی برای معرفی نمونه های شاخص علمی کشور ازمیان انبوه محققان و همچنين فناوران جامعه خواهند بود و همچنين در راستای تجلیل از جایگاه علم انجام می شوند ولی باید بعد از معرفی نیز حمایت خودرا از محققان ادامه دهیم که در این راستا نهادهایی مانند بنیاد ملی نخبگان شکل گرفته است.

وزیر علوم اظهار داشت: در تاریخ کشور ایران قسمت و بخش درخشانی به علم و همچنين عالمان اختصاص دارد که بویژه بعد از اسلام به دلیل اهمیت و همچنين توجه دین اسلام به دانش ورزی، شاهد ظهور شخصیت های مهم علمی هستیم که این جریان دانش پژوهی در فرهنگ و همچنين باور ما تداوم داشته است و همچنين اکنون به جوانان و همچنين سرمایه های گرانقدر ما رسیده است.

دکتر غلامی با بیان اینکه در کشور ما نهادهای مختلفی از مرحله مدرسه تا دانشگاه و همچنين بعد از آن هم، وظیفه حمایت از محققان و همچنين دانش پژوهان را بر عهده دارند گفت: باید بین این نهادها یک ارتباط نظام مند شکل بگیرد تا به شکل شایسته ای از نخبگان خود حمایت کنیم.

وی با اشاره به توجه ویژه جشنواره جوون خوارزمی به علوم پایه گفت: تقاضا برای تحصیل در رشته های علوم پایه افت داشته است که باید برای آن هم راهکار ارائه کنیم.

وزیر علوم با اشاره به بازدید خود از طرح های برگزیده جشنواره جوون خوارزمی گفت: محققان و همچنين مخترعان جوون کشورمان نه تنها در زمینه دست یابی به مرزهای دانش فعالیت کرده اند بلکه برای حل نیازهای صنعتی و همچنين حتی نیازهای اقشار جامعه مانند روشندلان و همچنين ناشنوایان نیز دست به ابداع و همچنين اختراع زده اند که نشان از نگاه جامع نسل نخبه جوون به مسائل کشور است.

در آیین تجلیل از برگزیدگان جشنواره جوون خوارزمی؛ از برگزیدگان ۱۲ طرح در قسمت و بخش دانش پژوهان و همچنين فناوران و همچنين ۳۱ طرح در قسمت و بخش دانش آموزی تجلیل شد.

گفتنی است دکتر غلامی پیش از آغاز رسمی اختتامیه جشنواره جوون خوارزمی از نمایشگاه طرح های برگزیده بازدید و همچنين با صاحبان این طرح ها که از دانش آموزان، دانشجویان و همچنين اعضای هیات علمی جوون کشور بودند به گفتگو پرداخت.

در این آیین، از برگزیدگان این جشنواره از امیر کفش دار گوهرشادی، جواد تقی زاده فیروزجایی، علی قربان زاده مقدم، مسعود مظفری و همچنين مظاهر احمدی در رشته پژوهش های بنیادی تجلیل شد.

در تيم پژوهش های کاربردی نیز امین گلین شریف دینی، فائقه عبداللهیان و همچنين سید فؤاد موسوی به عنوان نفرات برگزیده معرفی شدند.

احمد مرتضایی، احسان جوهری سلماسی و همچنين بردیا دارایی نیز در تيم طرح های توسعه ای و همچنين رضوان نصیری و همچنين حمید تقوی فر در تيم نوآوری مورد تجلیل قرار گرفتند.

در قسمت و بخش دانش آموزی جشنواره خوارزمی نیز، عدنان بابکان، اوژن دلیلی، مهدی قاسمعلی پور و همچنين مهدی شکیبا در رشته کامپیوتر و همچنين مهدی خلیل زاده شبستری، آروین دلاوری، سینا چرتابی کاظم پور و همچنين مهراب قاسمی در رشته برق و همچنين الکترونیک مورد تجلیل قرار گرفتند.

همچنین علیرضا مفتخر و همچنين محمد مهدی تقی زاده پور کفاش در رشته مکانیک، ام البنین بلوچی نژاد و همچنين حسین پاشایی پیرولوجه در رشته نانوتکنولوژی، معصومه مهدی خانی، مهدی قاسمی، محمد سلیمانی دختک و همچنين امیرحسین بهزادی در رشته کشاورزی و همچنين منابع طبیعی، حائز تقدیر شناخته شدند.

در علوم زیستی نیز زهرا غفاری و همچنين زینب افتخاری طرقی، در هنر سیده فرناز جلال زاده، آریا سیاوش پور، عارفه فیروزی، علیرضا ناظمیان، محمدسجاد عبدالوندی و همچنين محمدحسین عوض پور برگزیده شدند.

همچنین ابوالفضل حمامی مایان، صالح رحیمی بافقی، بیتا شمشیری، پردیس مقدسی، امین صمدی، بهار رهنما عراقی، مجید صالحی و همچنين حسین لجه در رشته زبان و همچنين ادبیات فارسی برگزیده شدند و همچنين محمدمهدی حاجی غلام سریزدی، محمد سالاری و همچنين علیرضا صالحی در رشته علوم اجتماعی و همچنين روانشناسی و همچنين نسیم و همچنين نصیر زارع سلماسی در رشته شیمی به عنوان نفرات برگزیده معرفی شدند.

م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵

وزیر علوم بر ضرورت حمایت از طرح های علمی برگزیده تاکید کرد در تاریخ ۲۶ September 1397 | 2:20 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *