وزیر علوم فردی پرکار، دلسوز و همچنين مورد اعتماد حکومت است – شریف

وزیر علوم فردی پرکار، دلسوز و همچنين مورد اعتماد حکومت است – شریف

به نقل از شریف: وزیر علوم فردی پرکار، دلسوز و همچنين مورد اعتماد حکومت است

دست يار اول رییس جمهوری، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری را فردی دلسوز، کم حرف، پُرکار و همچنين مورد اعتماد حکومت توصیف کرد و همچنين گفت: وضعیت امروز دانشگاه ها، نماد کارکرد دکتر «منصور غلامی» است و همچنين مراکز آموزش عالی هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی نداشتند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، «اسحاق جهانگیری» روز یکشنبه در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و همچنين فناوران برگزیده کشور که با حضور وزیران علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، بهداشت و همچنين درمان و همچنين دست يار علمی و همچنين فناوری رئیس جمهوری و همچنين جمعی از اساتید در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: نشاط و همچنين جلسات هم اندیشی که در دانشگاه‌ها برگزار می‌مي شود، نماد عملکرد دکتر غلامی است.

وی ادامه داد: از همه دستگاه‌ها، مجلس و همچنين حکومت در چنین شرایطی انتظار می‌رود که از این وزیر حمایت کنند چراکه وی جزو اشخاص علمی و همچنين مورد اعتماد حکومت است.

دست يار اول رئیس جمهوری با اشاره به ضرورت‌های امروز کشور از منظر توسعه گفت: توسعه علمی یکی از عرصه‌های اساسی توسعه پایدار و همچنين همه جانبه کشور و همچنين نقطه امید تاریخی در شهروندان و مردم شهر بوده که از آغاز مواجه با دنیای جدید ما هم به سطحی از توسعه دسترسی داشته باشیم تا شهروندان و مردم شهر از رفاه و همچنين اقتصاد مناسب و همچنين شرایط سیاسی و همچنين اجتماعی مناسب برخوردار باشند.

جهانگیری افزود: در دو سده قبل هیچ اقدام توسعه‌ای در کشور نبوده که شکل بگیرد و همچنين بدون نوعی نگاه به توسعه علمی توجه ویژه نداشته باشد و همچنين در هفته پژوهش شاید پيشامد جديد اصلی برای پژوهشگران این باشد که چگونه و چطوري و همچنين با چه سیاستی می‌توانیم به این قسمت و بخش از توسعه توجه کنیم.

وی ادامه داد: شاید گفته مي شود که توسعه علمی بیشتر برای زمان فراغت از معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين تنگناهای کشور است و همچنين حال که مشکلاتی داریم و همچنين شهروندان و مردم شهر در موضوعات اولیه خود مانده‌اند و همچنين با توجه به مشکلاتی که در حوزه آب و همچنين محیط زیست وجود دارد به شکلی دیگر سخن از توسعه علمی بزنیم.

دست يار اول رئیس جمهوری اضافه کرد: اتفاقاً توسعه علمی برای روزهای سخت و همچنين مقابله با تنگناها است و همچنين در زمانی که دشواری‌ها و همچنين سختی‌ها بیشتر می‌مي شود بیش از ایام دیگر باید به آن هم توجه کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه با توجه به مشکلاتی در اقتصاد و همچنين مسائل اجتماعی با آن هم روبرو هستیم، گفت: حتماً توسعه علمی و همچنين توجه به فناوری‌های روز و همچنين پژوهش‌های کاربردی می‌تواند ما را بر این مسائل غالب کند.

وی افزود: شرایط اقتصادی امروز کشور ایجاب می‌کند به دنبال کشف فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و همچنين اقدامات جدید برای توسعه کشور باشیم. در شرایطی قرار گرفته‌ایم که تحریم‌های ظالمانه آمریکا قسمت و بخش‌هایی از اقتصاد ما را هدف گذاری کرده تا با مشکل مواجه کند.

دست يار اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: البته برنامه جذاب و جالب و خوب تعریف شده آنها این بود که اقتصاد کشور را به فروپاشی بکشانند و همچنين در اثر آن هم زندگی شهروندان و مردم شهر دچار معظلات و مسائل و مشکلات جدی مي شود و همچنين شهروندان و مردم شهر علیه حکومت دست به اعتراض بزنند.

جهانگیری افزود: وقتی گفته می‌مي شود اقتصاد موجود دخل و درآمد ارزی آن هم متکی به نفت است به معنای این است که همواره موضوعی داریم که می‌قدرت در آمد کسب کرد و همچنين در صورتي که اقتدار و قدرت‌ها اراده کنند می‌توانند روی منابع دخل و درآمد ارزی کشور فشار وارد آورند.

وی تصریح کرد: برداشت ما این است که اقتصاد مقاومتی قادر است در چنین شرایطی که منابع سنتی درآمدی در تهدید قرار می‌گیرد در مقابل فشارهای متنوع و گوناگون و مختلف تاب بیاورد و همچنين روی پای خود بایستد.

دست يار اول رئیس جمهوری با اشاره به پنج رویکرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شامل درون زا، برون نگر، عدالت بنیان، دانش بنیان و همچنين مردمی، گفت: در اقتصاد مقاومتی هدفگذاری رویکرد اصلی اقتصاد دانش بنیان است.

جهانگیری با بیان اینکه شاه بیتی که اقتصاد را در مقابل تکان‌ها مقاوم می‌کند، اقتصاد دانش بنیان است، گفت: در صورتي که گفته می‌مي شود دنبال اقتصادی هستیم که اتکا به منابع درآمدی نفت را کم کند از نظر من اقتصاد دانش بنیان است.

وی تصریح کرد: اقتصادی می‌تواند که متکی به مغز انسان‌ها باشد که به راحتی نمی‌قدرت برای آن هم موانع ایجاد کرد و همچنين اقتصاد مقاومتی وقتی شکل می‌گیرد که دانش بنیان باشد.

دست يار اول رئیس جمهوری گفت: اقدام خوبی در اقتصاد کشور برای شکل گیری زنجیره دانش، فناوری و همچنين پژوهش شکل گرفته وباید به روش کامل در کشور پیاده کنیم و همچنين این نیازمند تعامل دانشگاه، صنعت و همچنين جامعه است.

جهانگیری با اشاره به اینکه برنامه جذاب و جالب و خوب اقتصاد دانش بنیان بعنوان مهمترین اولویت توسعه کشور در شرایط فعلی است، گفت: اولویت حکومت در بودجه‌ها و همچنين صندوق‌های حمایتی باید حمایت از شرکت‌های دانش بنیان باشد و همچنين ارتقا پژوهشگران و همچنين ظرفیت دانشگاه‌ها در اولویت قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مهم است موضوعی را تفاهم کنیم که موضوع اول حکومت، دانشگاه‌ها و همچنين قوای سه گانه باشد و همچنين معتقدم اقتصاد دانش بنیان و همچنين حرکت به سمت چنین اقتصادی باید در سرلوحه کارها قرار گیرد و همچنين در صورتي که اصلاحاتی قرار است اتفاق بیفتد، انجام مي شود.

دست يار اول رئیس جمهوری گفت: کارآفرینانی باید در اولویت قرار گیرند که به سمت دانش بنیان حرکت می‌کنند در گسترش کمی آموزش عالی باید به سمت دانش بنیان و همچنين دانشگاه‌های کارآفرین حرکت کنیم و همچنين در صورتي که نیاز به توسعه بازار برای محصول شرکت‌های دانش بنیان احساس می‌مي شود، باید در دستور کار قرار گیرد.

جهانگیری با اشاره به اینکه وزارت صنعت، معدن و همچنين تجارت و همچنين دست يار علمی و همچنين فناوری رئیس جمهوری باید برای حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه‌های بین المللی و همچنين بازاریابی محصولات آنها در خارج حمایت کنند، گفت: در حال حاضر صادرات شرکت‌های دانش بنیان ۴۰۰ میلیون دلار است. کشور این ظرفیت را دارد که با برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی و همچنين حمایت صادرات شرکت‌های دانش بنیان تا ۵۰ و همچنين ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد و همچنين این شدنی است.

دست يار اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه حمایت از پارک‌های علمی – فناوری در بودجه ۹۸ و همچنين سیاست‌های کلی حکومت در اولویت است، گفت: در چنین اقتصادی حمایت از مالکیت فکری و همچنين ساماندهی ثبت اختراعات باید در اولویت قرار گیرد.

جهانگیری گفت: وقتی به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت می‌کنیم، دستگاه‌هایی که مسئولیت دارند، باید سازوکار مناسب زیرساختی و همچنين قوانین و همچنين مقررات مناسب با آن هم را تدوین کنند. در این مراسم از تعدادی از پژوهشگران و همچنين فناوران برتر با اهداف لوح توسط دست يار اول رئیس جمهوری تقدیر بعمل آمد.

ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

 

وزیر علوم فردی پرکار، دلسوز و همچنين مورد اعتماد حکومت است در تاریخ ۲۵ September 1397 | 11:09 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *