چرا پژوهش در ایران به داد شهروندان و مردم شهر نمی‌رسد و همچنين کاربردی نیست؟ – شریف

چرا پژوهش در ایران به داد شهروندان و مردم شهر نمی‌رسد و همچنين کاربردی نیست؟ – شریف

به نقل از شریف: چرا پژوهش در ایران به داد شهروندان و مردم شهر نمی‌رسد و همچنين کاربردی نیست؟

رئیس دانشگاه زابل می‌گوید: «رسالت اول دانشگاه و همچنين وزارت علوم گسترش مرزهای علمی و همچنين نشر علم و همچنين نوشتن مقالات است و همچنين رسالت دیگر، رسالت محلی است. در واقع هر دانشگاهی به فراخور منطقه‌ای که در آن هم است، رسالت محلی دارد؛ به این معنا که باید مسئول پایش پژوهش‌های منطقه‌ای خود باشد.»

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرآنلاین، هفته پژوهش و همچنين فناوری بهانه مناسبی است تا اقدامات پژوهشی دانشگاه‌ها و همچنين میزان رشد سطح کیفی پژوهش در فضای آکادمیک مرور و همچنين در مورد روند آن هم اطلاع‌رسانی مي شود. طبعاً هر دانشگاهی به فراخور منطقه‌ای که در آن هم قرار دارد، باید پژوهش‌های خود را در راستای نیازهای منطقه‌ای و همچنين محله‌ای آن هم پیش ببرد تا بتواند یک پژوهش کاربردی را ایجاد کند. در همین راستا موسی بهلولی، رئیس دانشگاه زابل به مناسبت هفته پژوهش از اقدامات موثر در این دانشگاه از تشکیل هسته‌های پژوهشی در کشاورزی نوین و همچنين آب تا تشکیل کنفرانس بین‌المللی گرد و همچنين غبار در جنوب غرب آسیا زیر نظر این دانشگاه گفته است.

ادامه گفت‌وگوی او را با «خبرآنلاین» می‌خوانید:

به نظرشما پژوهش‌ها تا چه مقدار و اندازه در محیط آکادمیک ایران با نیازهای روز جامعه ایران همخوانی دارد؟

سیاستی که به‌صورت موازی در وزارت علوم و همچنين دانشگاه‌ها وجود دارد، شامل دو رسالت می‌مي شود. رسالت اول گسترش مرزهای علمی و همچنين نشر علم و همچنين نوشتن مقالات است و همچنين رسالت دیگر، رسالت محلی است. هر دانشگاهی به فراخور منطقه‌ای که در آن هم است، رسالت محلی دارد؛ به این معنا که باید مسئول پایش پژوهش‌های منطقه‌ای خود باشد.

دانشگاه زابل در حوزه پژوهش‌ها تا چه مقدار و اندازه کاربردی بوده و همچنين در جهت رسالت محلی خود گام برداشته است؟

دانشگاه ما در رسالت جهانی برای بسترسازی علمی و همچنين پژوهش‌ها اگرچه تا پیش از این موفق نبود و همچنين پایگاه‌های علمی نداشت، ولي بايد توجه داشت در حال حاضر تا ۹۸ قسمت و بخش به اطلاعات و همچنين پایگاه‌های علمی معتبر خارجی دسترسی دارد. پژوهانه دانشگاه زابل که سال شمسي ۹۴ صفر بود در حال حاضر به رقم بیش از ۲ میلیارد رسیده است و همچنين روند متناسب و همچنين رو به رشدی داشته است. دانشگاه ما در زیرگروه نیچر ۵، ۶ مقاله دارد و همچنين در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف به رشد رسیده‌ایم. یکی از مهم‌ترین معیارهای رشد، استنادات علمی است که به‌عنوان رفرنس و همچنين منبع قرار می‌گیرد و همچنين ما ۱۳۶۵ ارجاع به مقالات دانشگاه زابل داشته‌ایم. بنابراین نظر ما بر این است که در صورتي که بخواهیم از علم بهره‌وری داشته باشیم، باید بستر مناسب آن هم را نیز فراهم کنیم. همچنين و علاوه بر این با ۲۷ کشور مبادله پروژه مشترک داریم که منتشر می‌مي شود.

با توجه به رشد مراکز رشد و همچنين فناوری در دانشگاه‌ها می‌قدرت گفت رویکردهای پژوهشی تقریباً زیر سایه این مراکز قرار گرفته‌اند یا مکمل همدیگر خواهند بود؟

اصلی‌ترین مشکلی که در برخی مواقع با آن هم مواجه می‌شویم این است که دستگاه‌های اجرایی وقتی می‌خواهند پروژه‌ای را اجرا کنند، کم‌تر از دانشگاه‌ها نظر کارشناسی می‌گیرند. در یکی دو سال شمسي اخیر در دانشگاه نمی‌مي شود معظلات و مسائل و مشکلات را صرفاً در قسمت و بخش‌های آموزشی بررسی کرد. ما پتانسیل‌های آموزشی را در هسته‌های پژوهشی اجرایی کرده‌ایم؛ پروژه‌هایی مانند کشاورزی، دامداری، بعضاً مسائل آب و همچنين کشاورزی نوین، انرژی‌های نوین و همچنين گردشگری. در واقع دانشگاه ما تلاش می‌کند تا آخرین دستاوردهای علمی را به اشتراک بگذارد و همچنين مصداق آن هم هم کارگروه‌های تغییر اقلیم و همچنين بحث ریزگردهاست. در همین میان قرار است کنفرانس بین‌المللی گرد و همچنين غبار در جنوب غرب آسیا در اردیبهشت ماه زیر نظر دانشگاه زابل برگزار مي شود. همچنين و علاوه بر این همکاران ما در بحث هامون نیز همکاری نموده اند و همچنين اطلاعات و همچنين آگاهی‌هایشان را به دستگاه‌های اجرایی منتقل نموده اند. در بحث پرورش دام‌های خاص و همچنين همچنین زیتون نیز پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم. نقطه قابل توجه این است که در مباحث ترویجی مانند شترمرغ، ما اولین دانشگاه بودیم که توانستیم آن هم را تکثیر کنیم. بنابراین قرار است با قسمت و بخش‌های دیگر توسعه مانند شهروندان و مردم شهر و همچنين مسئولان هم ارتباط بگیریم.

***

از سوی دیگر مهم‌ترین دغدغه‌ای که دانشگاه‌ها در کاربردی‌کردن پژوهش‌هایشان دارند، این است که صنعت به آنها اعتماد نمی‌کند و همچنين نیازهایش را به ندرت به دانشجویان می‌سپارد. دانشگاه‌های مطرحی که با بسترسازی علمی و همچنين پژوهشی می‌توانند نقش تاثیرگذاری در کاربردی‌کردن پژوهش‌ها داشته باشند.

در همین میان دکتر غلامحسین خواجه، رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اقدامات این دانشگاه در حوزه ارتباط با صنعت می‌گوید: «دانشگاه چمران در دو سه سال شمسي قبل با ارتباط گرفتن با صنعت نفت توانسته بود پمپ‌های اس‌آرپی را تولید کند. پمپ‌هایی که برای ازدیاد برداشت نفت از چاه‌های نفت و همچنين یکی از ده قلم کالای اساسی وزارت نفت بود که اعلام کردند به این کالا نیاز دارند و همچنين دانشگاه چمران توانسته بود این پمپ‌ها را بسازد. این یکی از کارهای پژوهشی و همچنين عملی ما بوده که توانستیم آن هم را اجرایی کنیم. همچنين و علاوه بر این مرکز تحقیقات ریزگردها را برای آلودگی هوا تاسیس کردیم ولي بايد توجه داشت این مرکز با وجود اینکه کارهای خوب و همچنين موثری انجام داده، محدودیت مالی دارد.»

به نظرشما پژوهش‌ها تا چه مقدار و اندازه در محیط آکادمیک ایران با نیازهای روز جامعه همخوانی دارد؟

ممکن است بخشی از پژوهش‌های ما با نیازهای روز جامعه همخوانی نداشته باشد ولي بايد توجه داشت باید به سمتی برویم که پژوهش‌های مورد نیاز صنعت و همچنين جامعه را ایجاد کنیم؛ در واقع دانشگاه‌ها باید به سمتی بروند که پژوهش‌هایشان کاربردی باشد. بنابراین این حرف درست است که خیلی از پروژه‌های ما نیازهای جامعه را برطرف نمی‌کند ولي بايد توجه داشت همه اینطور نیستند. دانشگاه چمران در دو سه سال شمسي قبل با ارتباط گرفتن با صنعت نفت توانسته بود پمپ‌های اس‌آرپی را تولید کند. پمپ‌هایی که برای ازدیاد برداشت نفت از چاه‌های نفت و همچنين یکی از ده قلم کالای اساسی وزارت نفت بود که اعلام کردند به این کالا نیاز دارند و همچنين دانشگاه چمران توانسته بود این پمپ‌ها را بسازد. این یکی از کارهای پژوهشی و همچنين عملی ما بوده که توانستیم آن هم را اجرایی کنیم. البته در مقابل صنعت نیز باید نیازهایش را به دانشگاه اعلام کند تا پاسخ مناسب بگیرد.

چرا در آموزش‌های رسمی در ایران رویکردهای پژوهش محور مورد توجه قرار نمی‌گیرد؟

نمی‌مي شود به قطعیت گفت رویکردهای پژوهش‌محور در آموزش‌های رسمی مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ در خیلی از دوره‌های آموزشی، فعالیت‌های پژوهشی انجام می‌مي شود که کم‌تر آموزشی است. دانشجویان دکترا ما بیشتر پژوهش‌محور خواهند بود و همچنين اکثراً در هر صورت باید به این سمت برویم که بیشتر با جامعه ارتباط داشته باشند. همچنين و علاوه بر این ما مرکز تحقیقات ریزگردها را برای آلودگی هوا تاسیس کردیم ولي بايد توجه داشت این مرکز با وجود اینکه کارهای خوب و همچنين موثری انجام داده، محدودیت مالی دارد. همچنين و علاوه بر این آلودگی هوا مختص به دانشگاه نیست و همچنين دستگاه‌های اجرایی هم باید همراهی کند.

با توجه به اینکه در حال حاضر شاهد پولی‌سازی آموزش در دانشگاه‌ها هستیم، رویکرد تو چیست؟

در یک دوره‌ای به دلیل اینکه برای دانشجویان فضا و همچنين اعتبارات به‌مقدار و اندازه کافی نبود، مصوباتی اتخاذ شد تا دانشجوی نوبت دوم بگیریم و همچنين بخشی از هزینه‌ها را به کمک خود دانشجوها تامین کنیم. در واقع هدف این نبود که آموزش را پولی کنیم؛ هدف اصلی این بود که با توجه به محدودیت منابع، بخشی از نیازهای مالی را به کمک دانشجویان فراهم کنیم؛ ولی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري به ذکر است که سیاست اصلی ما پولی‌سازی آموزش نیست. در مورد پردیس‌ها هم باید بگوییم که بیشتر از مقاطع ارشد و همچنين دکتری خواهند بود و همچنين نیت این است که افرادی که شاغل خواهند بود و همچنين نمی‌توانند مرتب به دانشگاه بیایند از پردیس‌ها بهره بري و استفاده کنند تا فرصت تحصیل از آنها گرفته نشود.

تو به‌عنوان کسی که تجربه زیادی در آموزش عالی دارید، عملکرد منصور غلامی را چگونه و چطوري ارزیابی می‌کنید؟

من به‌عنوان کسی که تجربه زیادی در آموزش عالی دارم و همچنين مدیریت‌های زیادی را دیده‌ام، احساسم این است که دکتر غلامی فضایی را فراهم کرده که به کارهای اصلی پرداخته و همچنين از حاشیه‌ها پرهیز مي شود و همچنين هرچند دوره وزارت دکتر غلامی کوتاه بوده ولي بايد توجه داشت ارزیابی‌ام این است که آرامش عجیبی در وزارت علوم و همچنين دانشگاه‌ها ایجاد شده است. در واقع در آن هم حال که دانشگاه‌ها به وظیفه سیاسی خود می‌پردازند، وارد حاشیه‌ها نیز نشده‌اند و همچنين بسترسازی علمی نیز به خوبی انجام شده است. در مورد استیضاح هم نمایندگان مجلس حق سوال و همچنين استیضاح دارند ولی امیدوارم با طولانی‌کردن مدیریت‌ها بتوانیم عملکردهای بهتری ببینیم، زیرا تغییر مدیریت‌ها به نفع نهاد‌ها نیست.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

چرا پژوهش در ایران به داد شهروندان و مردم شهر نمی‌رسد و همچنين کاربردی نیست؟ در تاریخ ۳۰ September 1397 | 8:03 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *