کسب امتیاز توسط دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم در صورت همکاری با انجمن‌های علمی/ لزوم بین‌المللی‌شدن فعالیت انجمن‌ها – شریف

کسب امتیاز توسط دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم در صورت همکاری با انجمن‌های علمی/ لزوم بین‌المللی‌شدن فعالیت انجمن‌ها – شریف

به نقل از شریف: کسب امتیاز توسط دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم در صورت همکاری با انجمن‌های علمی/ لزوم بین‌المللی‌شدن فعالیت انجمن‌ها

دکتر برومند گفت: در حال حاضر دانشگاه‌هایی که با انجمن‌های علمی مشارکت و همچنين فعالیت می‌کنند امتیاز بالاتری از طرف وزارت علوم دریافت می‌کنند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم در همایش پژوهش، فناوری و همچنين مسئولیت اجتماعی که امروز (چهارشنبه ۲۸ آذرماه) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با بیان اینکه امروزه ما باید به سمتی رویم که مباحثمان را در داخل انجمن‌ها حل کنیم، گفت: ما در وزارت علوم این آمادگی را داریم که برای انجمن‌های علمی مجموعه‌ای فراهم مي شود تا بخشی ازفعالیت‌های خودمان را به این انجمن‌ها واگذار کنیم.
وی در خصوص بودجه تخصیصی به انجمن‌های علمی، افزود: بسیاری از انجمن‌های علمی معتقدند که سهم بودجه آن هم‌ها بسیار ناچیز است که بر همین اساس در صورتي که تمامی انجمن‌ها بصورت جمعی بودجه‌هایشان را با یکدیگر در انجام فعالیت‌ها ادغام کنند، می‌توانند کارهای بزرگتری را انجام دهند.
دکتر برومند با ابراز امیدواری نسبت به ایجاد منزل و خانه انجمن‌ها، تصریح کرد: انجمن‌های علمی به مقدار و اندازه‌ای دارای ارتباطات مناسب با قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف خواهند بود که ما می‌قدرت بر همین اساس با مشارکت و همچنين هم‌افزایی، این هدف را طی ۲، ۳ سال شمسي بررسي کننده و پروهشگر سازیم.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم در ادامه با تاکید بر گردهمایی انجمن‌های علمی، گفت: مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا انجمن‌های علمی هر ۳ ماه یکبار کنار هم قرار بگیرند و همچنين با برگزاری جلسات، به تبادل دیدگاه و همچنين طرح مسائل بپردازند.
دکتر برومند با اشاره به اینکه گردهمایی و همچنين مشارکت انجمن‌های علمی برای وزارت علوم نیز مزیت محسوب می‌مي شود، افزود: در صورتي که جمع این انجمن‌ها شکل گیرد در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف برای ما مفید خواهد بود، به خصوص در بحث آیین‌نامه‌ها زیرا در این حوزه انجمن‌های علمی بهترین کسانی خواهند بود که می‌توانند اظهار نظر کنند.
وی با بیان اینکه در وزارت علوم می‌قدرت راهبری انجمن‌های علمی را توسط خودشان انجام داد، ادامه داد: اکنون بعضی از کنوانسیون‌های دولتی رها است که ما می‌توانیم انجمن‌ها را به عنوان نماینده به این کنوانسیون‌ها معرفی کنیم.
دست يار پژوهشی وزیر علوم با بیان اینکه انجمن‌ها در صورت کوچک بودن نمی‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند، بیان کرد: در حال حاضر ۳۷۰ انجمن علمی در کشور وجود دارد که تعدادی از آن هم‌ها معتبر خواهند بود و همچنين هر چه بزرگتر می‌شوند نفوذ بیشتری کسب می‌کنند. بر همین اساس مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا انجمن‌های علمی کوچک در صورت تمایل با انجمن‌های دیگر ادغام یا در غیر اینصورت حذف شوند.
دکتر برومند با تاکید بر تجربه و مهارت بالا محورشدن انجمن‌های علمی عنوان کرد: اخیراً با قرارگاه تجربه و مهارت بالا‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح گفت‌وگوهایی انجام شده که براساس آن هم مقرر شد برای دانشجویان درصورت گذراندن تجربه و مهارت بالا‌ها، امتیازاتی در خدمت سربازی در نظر گرفته مي شود.
وی با اشاره به اینکه انجمن‌ها باید رسانه‌ها را نیز به سمت درست هدایت کنند، تصریح کرد: باید در صدا و همچنين سیما کارهای تبلیغاتی در خصوص فعالیت انجمن‌های علمی انجام مي شود تا شهروندان و مردم شهر نسبت به کارکرد آنها آگاه شوند.
دست يار پژوهشی وزیر علوم در ارتباط و رابطه با فعالیت انجمن‌ها در قسمت و بخش بین‌المللی نیز گفت: امروزه در صورتي که فعالیت‌ها را به سمت بین‌المللی شدن نبریم اسیب بسیاری می‌بینیم زیرا انجمن‌های علمی قابل تحریم‌کردن نیستند لذا می‌توانند بدون محدودیت فعالیت داشته باشند.
دکتر برومند با اعلام اینکه در حال حاضر دانشگاه‌هایی که با انجمن‌های علمی مشارکت و همچنين فعالیت می‌کنند امتیاز بالاتری از طرف وزارت علوم می‌گیرند، افزود: اکنون مهمترین درخواست ما این است که انجمن‌ها و همچنين مراکز علمی هر چندسال یکبار عملکردهای خود را بازنگری کنند تا خطاهای خود را بشناسند و همچنين در جهت جبران آنها بکوشند.
در پایان مراسم، با حضور دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم از انجمن‌های علمی برتر تقدیر شد.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷

کسب امتیاز توسط دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم در صورت همکاری با انجمن‌های علمی/ لزوم بین‌المللی‌شدن فعالیت انجمن‌ها در تاریخ ۲۸ September 1397 | 10:15 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *