گسترش فعالیت‌های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جنوب شرق آسیا – شریف

گسترش فعالیت‌های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جنوب شرق آسیا – شریف

به نقل از شریف: گسترش فعالیت‌های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جنوب شرق آسیا

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به گسترش فعالیت‌های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جنوب شرق آسیا گفت: برای بهره بري و استفاده از ظرفیت علمی و همچنين پژوهشی و همچنين نیز تجربیات ISC در زمینه رتبه‌بندی، تفاهم‌نامه همکاری بین این مرکز و همچنين اتحادیه موسسات آموزش عالی و همچنين دانشگاه‌های جنوب شرق آسیا (آسایهل) منعقد می‌مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر اظهار داشت: هیات امنای اتحادیه موسسات آموزش عالی و همچنين دانشگاه‌های جنوب شرق آسیا (آسایهل) در اجلاس سالیانه خود در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، با ایفای نقش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در ارتقای جایگاه علمی دانشگاه‌های عضو این اتحادیه موافقت کرد و همچنين مقرر شد ضمن برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی برای انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و همچنين فناوری در حوزه‌هایی زيرا و به درستي که رتبه‌بندی دانشگاه‌های عضو آسایهل، ثبت و همچنين نمایه‌سازی نشریات معتبر علمی دانشگاه‌های کشورهای عضو در پایگاه ISC، نشر نقل از‌های علمی منطقه‌ای، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و همچنين موارد متعدد دیگر همکاری صورت پذیرد.
دکتردهقانی افزود: دراجلاس سالیانه و همچنين کنفرانس اتحادیه موسسات آموزش عالی و همچنين دانشگاه‌های جنوب شرق آسیا به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دوره‌ای آسایهل و همچنين با حضور پروفسور نیناک اولان وراووث دبیرکل آسایهل و همچنين اعضای هیات امنای این اتحادیه و همچنين همچنین اعضای این اتحادیه که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و همچنين با موضوع «نقش دانشگاه‌های خصوصی در گسترش و همچنين ارتقای آموزش عالی» در حال برگزاری است، پایگاه استنادی نیز با ارائه یک سخنرانی کلیدی و همچنين یک سخنرانی دیگر در این کنفرانس حضور پررنگی داشته است.
وی ادامه داد: سخنرانی دوم وضعیت دانشگاه‌های عضو آسایهل در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی نظیر تایمز، شانگهای و همچنين کیو.اس مورد بررسی قرار گرفت و همچنين مشخص شد که از حدود ۲۵۰ دانشگاه موجود در این اتحادیه تنها ۸۵ دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی حضور دارند و همچنين همچنین در مجموعه دانشگاه‌های این اتحادیه دانشگاه‌هایی با عملکرد بسیار خوب در نظام‌های رتبه‌بندی وجود دارند که می‌توانند به عنوان مبنایی برای ارتقای سطح عملکرد دانشگاه‌های دیگر مورد بهره بري و استفاده قرار گیرند.
وی گفت: در حال حاضر دانشگاه‌های کشورهای ایران، مالزی، اندونزی، تایلند، استرالیا، ویتنام، برونئی، سنگاپور، فیلیپین، کامبوج، هنگ کنگ، هندوستان، ژاپن، میانمار، سریلانکا، تایوان، تیمور شرقی، لهستان، بلژیک، کانادا، فرانسه، انگلستان، نیوزیلند، سوئد و همچنين آمریکا در آسایهل عضویت دارند.
دکتر دهقانی گفته استبر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، همچنین در جلسه هیات امنای این اتحادیه؛ اعضا ضمن بررسی ایده‌های ISC موارد را مورد بحث قرار دادند و همچنين در نهایت مقرر شد: برای بهره بري و استفاده از ظرفیت علمی و همچنين پژوهشی و همچنين نیز تجربیات ISC در زمینه رتبه‌بندی، تفاهم‌نامه همکاری بین این مرکز و همچنين آسایهل منعقد مي شود.
سرپرست ISC افزود: از طرف رئیس دوره‌ای این اتحادیه پروفسور سوچاتوی سوان ساوات و همچنين نیز دبیرکل این نهاد پروفسور نینات اولان وراووت از ISC دعوت به عمل آمد تا برای آشنایی با این اتحادیه و همچنين نیز ارائه کارگاه‌های آموزشی علم‌سنجی و همچنين نیز بررسی وضعیت دانشگاه‌های تایلند، به آن هم کشور سفری داشته باشد.
همچنین با توجه به ظرفیت منابع اطلاعات علمی فارسی در مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و همچنين فناوری در راستای ترویج زبان و همچنين ادب فارسی مقرر شد منابع اطلاعات علمی تمام متن فارسی این مرکز در اختیار دانشگاه‌های دارای کرسی زبان و همچنين ادب فارسی در جغرافیای این اتحادیه قرار گیرد.
در طی این کنفرانس ریاست دوره‌ای آسایهل از ایران به تایلند منتقل شد. در این برنامه جذاب و جالب و خوب از سرويس ها و خدمات دکتر طهرانچی تقدیر شد و همچنين پروفسور سوچاتوی سوان ساوات به مدت دو سال شمسي ریاست دوره‌ای آسایهل را بر عهده گرفت.
اتحادیه بین‌المللی موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا (آسایهل) در سال شمسي ۱۹۵۶ میلادی و همچنين با هدف توسعه آموزش عالی و همچنين افزایش کیفیت آموزشی در منطقه جنوب شرق آسیا فعالیت خود را آغاز کرده و همچنين در اجلاس سال شمسي ۲۰۱۶ ریاست دوره‌ای این اتحادیه به دانشگاه آزاد اسلامی رسیده بود.
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در سال شمسي ۲۰۱۶ به عضویت این اتحادیه در آمده بود.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

گسترش فعالیت‌های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جنوب شرق آسیا در تاریخ ۲۱ September 1397 | 8:48 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *