۱۶ آذر برگ ممتاز تاریخ دانشجویی کشور/عِرق ملی و همچنين مذهبی دانشجویان روی خط مطلوب – شریف

۱۶ آذر برگ ممتاز تاریخ دانشجویی کشور/عِرق ملی و همچنين مذهبی دانشجویان روی خط مطلوب – شریف

به نقل از شریف: ۱۶ آذر برگ ممتاز تاریخ دانشجویی کشور/عِرق ملی و همچنين مذهبی دانشجویان روی خط مطلوب

دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزیر علوم با اعلام آمار برگزاری برنامه جذاب و جالب و خوب‌های روز دانشجو در دانشگاه‌ها، ۱۶ آذر را برگ ممتاز تاریخ دانشجویی کشور دانست و همچنين گفت: خوشبختانه امروز هم دانشجویان کشورمان از نظر عِرق ملی و همچنين مذهبی در شرایط مطلوب خواهند بود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری فارس، «معرفت و همچنين بصیرت در کنار علم‌آموزی و همچنين پژوهش» سال شمسي‌های سال شمسي در میان دانشجویان ایرانی نهادینه شده است.

آن هم‌روش که دانشجویان کشورمان در ۱۶ آذر سال شمسي ۳۲ ذات استکبارستیزی خود را نشان دادند، حالا این ویژگی ۶۵ ساله شده است و همچنين همچنان دانشجویان ما ۱۶ آذر را به عنوان روز استکبارستیزی در دانشگاه‌های کشور گرامی می‌دارند و همچنين دانشجویان در این روز برنامه جذاب و جالب و خوب‌های نمادین بسیاری در زمینه مقابله با استکبار در دانشگاه‌ها برگزار می‌کنند.

این روز، به یاد سه دانشجو (مصطفی پهناور و بزرگ‌نیا و همچنين احمد قندچی و همچنين مهدی شریعت‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون دست يار رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنين همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه بعد از کودتای ۲۸ مرداد آن هم سال شمسي) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌مي شود.

بعد از وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، نهاد‌های سیاسی تشکیل دهنده جبهه ملی، برای دوره کوتاهی در یک ائتلاف ضعیف، تحت نام نهضت مقاومت ملی به مقاومت سیاسی دست زدند و همچنين تظاهرات‌ها و همچنين اعتصاب‌های پراکنده‌ای در پاییز آن هم سال شمسي در دانشگاه تهران و همچنين همچنین بازار، شامل در تاریخ ۱۶ مهر و همچنين ۲۱ آبان، در اعتراض به محاکمه مصدق برگزار شد.

چند هفته بعد از این وقایع، اعلام شد که روابط ایران و همچنين بریتانیا (که در زمان نخست‌وزیری مصدق قطع شده بود) از سر گرفته خواهد شد و همچنين ریچارد نیکسون نایب ریاست جمهوری وقت آمریکا برای دیدار رسمی به ایران خواهد آمد. این موضوع بهانه مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای اعتراضات را فراهم کرد و همچنين در ۱۶ آذر به سفارش نهضت مقاومت ملی، دانشجویان فعال به سخنرانی در کلاسها پرداختند و همچنين ناآرامی تمامی محوطه دانشگاه تهران را فرا گرفت.

نیروهای امنیتی در دانشکده فنی، اقدام به شلیک تیر کردند که موجب مردن و مرگ سه دانشجوی این دانشکده به نامهای احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت‌رضوی و همچنين مصطفی پهناور و بزرگ‌نیا شد.

وقایع آذر ۱۳۳۲، نمایانگر واکنش حکومت کودتا به فعالیتهای دانشجویی بود و همچنين به دنبال آن هم سرکوب نظام‌مند تمامی اشکال دیگر مخالفت‌ها، روی داد.

۱۶ آذر روز دانشجو نامیده شد و همچنين در واقع ۱۶ آذرماه به معیار خوبی برای ارزیابی میزان نفرت از حکومت استبدادی و همچنين توانایی و همچنين نفوذ مخالفان در بین روشنفکران، تبدیل شد.

به عقیده دانشجویان ایرانی، ۱۶ آذر پرچمی بلند برای مبارزه با استبداد و همچنين نشانی برای تحقیر استعمار است تا دیگر احدی به خود اجازه ندهد از سر جهل یا وادادگی، بیگانه را بر جوون ایرانی مقدم بدارد.

امروز اقتدار و قدرت علمی و همچنين دفاعی دانشجویان و همچنين دانشگاهیان ایرانی چنان شکوه و همچنين اقتداری برای جامعه اسلامی به همراه داشته که دشمنان سرسخت نیز راهی جز کرنش و همچنين تعظیم در برابر این موفقیت پهناور و بزرگ ندارند.

ولي بايد توجه داشت همین ذات استکبارستیزی و همچنين هویت ملی و همچنين مذهبی جوانان ایرانی نیز سبب شده تا برنامه جذاب و جالب و خوب‌های تهاجم فرهنگی دشمن نیز در کشور ما بیشتر اجرا مي شود و همچنين دانشجویان هم در نوک پیکان این تهاجم خواهند بود که دانشگاه‌ها و همچنين در رأس آن هم وزارت علوم برای این موضوع نیز برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دارند تا در کنار تحصیل و همچنين پیشرفت علم و همچنين فناوری، هویت ملی و همچنين مذهبی دانشجویان کشورمان نیز حفظ و همچنين البته تقویت مي شود.

البته اجرای این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها نیاز به حمایت و همچنين توجه از سوی مسؤولان بالادستی دارد چرا که معاونت دانشجویی و همچنين فرهنگی دانشگاه‌ها به دلیل جنبه تربیتی و همچنين فرهنگ‌سازی که برای جامعه و همچنين کشور دارند باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرند.

این حوزه می‌تواند منش زندگی کردن برای حضور مؤثر در جامعه و همچنين در ورای آن هم ایجاد جامعه سرافراز و همچنين مقتدر را در دانشجویان شکوفا کند پس باید به این مهم توجه کرد.

برای اطلاع بیشتر از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دانشگاه‌ها در روز دانشجو و همچنين مسؤولیت این روزهای دانشجویان در برابر ملت ایران با غلامرضا غفاری دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزیر علوم به گفت‌وگو نشستیم. در متن گفت‌وگوی ما با غفاری می‌خوانید:

فارس: فردا ۱۶ آذر و همچنين روز دانشجوست که هر ساله دانشگاه‌ها این روز را گرامی می‌دارند، امسال دانشگاه‌ها برای گرامیداشت روز ۱۶ آذر چه برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی را در نظر دارند؟

دکتر غفاری: در ارتباط با روز دانشجو باید بگویم که هر ساله دانشگاه‌ها برای گرامیداشت ۱۶ آذر فعال خواهند بود و همچنين تمام دانشگاه‌ها برنامه جذاب و جالب و خوب‌های خاصی دارند و همچنين تا دو روز قبل که ما نقل از داشتیم درخواست‌های بسیاری برای برگزاری برنامه جذاب و جالب و خوب‌های متغاير و متفاوت در روز دانشجو از سوی دانشجویان و همچنين تشکل‌های دانشجویی به دانشگاه‌ها ارائه شده است.

تعداد این درخواست‌ها تا دو روز قبل بیش از ۳۵۱ برنامه جذاب و جالب و خوب بوده که دانشجویان برای برگزاری برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها درخواست کردند و همچنين برای ۳۴۰ مورد مجوز دریافت شده تا برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها برگزار مي شود.

* محدودیتی برای برگزاری برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها وجود ندارد

فارس: علت اینکه آن هم تعداد انگشت شمار نتوانستند مجوز بگیرند چیست؟

دکتر غفاری: احتمالاً نقصی در تقاضاها وجود داشته که شورای نظارت تشخیص داده به این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها مجوز داده نشود. هیچ محدودیتی برای برگزاری برنامه جذاب و جالب و خوب در دانشگاه‌ها وجود ندارد و همچنين تشکل‌های اسلامی سیاسی می‌توانند طبق اساسنامه و همچنين آیین‌نامه‌های موجود به دعوت مهمان و همچنين برگزاری برنامه جذاب و جالب و خوب بپردازند.

فارس: موضوع برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها چیست؟

دکتر غفاری: عمدتاً در ارتباط و رابطه با روز ۱۶ آذر و همچنين مسائل دانشگاه‌ها است که از سوی تشکل‌های مختلفی که در دانشگاه‌ها فعالیت دارند درخواست داده شده و همچنين در روز مورد نظر برگزار می‌مي شود.

* ۱۶ آذر برگ ممتاز تاریخ دانشجویی کشور است

فارس: سال شمسي ۳۲ دانشجویان کشور علیه استکبار قیام کردند و همچنين استکبارستیزی خود را نشان دادند، به نظر تو در مقطع فعلی دانشجویان چه مسؤولیتی در برابر ملت، نظام و همچنين کشور ایران دارند؟

دکتر غفاری: اساساً برنامه جذاب و جالب و خوب ۱۶ آذر در راستای عدالتخواهی و همچنين به نوعی آزادیخواهی که در بین دانشجویان وجود دارد و همچنين اینکه استقلال کشور برایشان اهمیت دارد برگزار می‌مي شود.

در ۱۶ آذر ۳۲ بحث مبارزه با استکبار، حفظ استقلال کشور و همچنين آزادیخواهی شامل مواردی بودند که دانشجویان را به جنبش واداشتند و همچنين به عنوان برگی از تاریخ ایران در دانشگاه‌ها به عنوان یک برگ ممتاز مطرح می‌‌مي شود و همچنين هر ساله دانشجویان در این ایام مطالبات آزادی‌خواهی، عدالت و همچنين استقلال کشور را به عنوان محورهای کلیدی در نظر دارند و همچنين طبیعتاً در هر دوره‌ای در کنار این سه بحث قسمت و بخش‌های دیگری نیز مطرح می‌مي شود.

* خوشبختانه دانشجویان از نظر عِرق ملی و همچنين مذهبی در وضعیت مطلوبی خواهند بود

فارس: تو و همچنين دیگر مسؤولان وزارت علوم همواره بر فضای با نشاط توأم با آرامش در دانشگاه‌ها تأکید داشته‌اید، دانشجویان چگونه و چطوري باید این فضا را به وجود بیاورند؟

دکتر غفاری: طبیعتاً فضای دانشگاه، فضایی است که از تنوع و همچنين تکثر قابل توجهی برخوردار است، دلیلش هم آن هم است که بهترین‌های یک جامعه در دانشگاه که محل حوزه دانش و همچنين تجربه و مهارت بالا‌آموزی و همچنين تجربه فرهنگی و همچنين اجتماعی و همچنين سیاسی است، دور هم جمع شده‌اند و همچنين دانشجویان در کنار فعالیت‌های آموزشی و همچنين پژوهشی همواره فعالیت‌های فرهنگی و همچنين اجتماعی و همچنين سیاسی را هم به عنوان اینکه هم قسمت و بخش پویا و همچنين فعال و همچنين جوون جامعه خواهند بود و همچنين هم در فضای دانشگاه قرار دارند انجام می‌دهند و همچنين مجموعه اینها قشر جوانی را در بر می‌گیرد که در قالب دانشجو بودن به عنوان یک قشر نخبه و همچنين قشری که مسائل و همچنين موضوعات اطراف خود را درگیر می‌کند و همچنين شعوری دارد آنها را به نوعی برمی‌انگیزاند تا به آنچه به عنوان مطلوب یک جامعه باید باشد را انجام دهند.

آنچه انتظار دارند این کمال مطلوب است البته با توجه به اینکه ما با طیف‌های متنوع و گوناگون و مختلف در دانشگاه مواجهیم ممکن است تفاوت‌هایی را ببینیم ولي بايد توجه داشت شور و همچنين شعور و همچنين تحرک و همچنين نشاط در دانشگاه وجود دارد. ممکن است اختلاف سلیقه‌هایی وجود داشته باشد که این وضعیت به نوعی سبب ایجاد فضای تحرک و همچنين پویایی در دانشگاه‌ها می‌مي شود.

مشارکت دانشجویان و همچنين مسئولیت گروهی دانشگاه‌ها نیز در عرصه‌های فرهنگی یک ضرورت به شمار می‌رود

فارس: البته بعضی خانواده‌ها از اینکه فرزندشان در دانشگاه با تغییر هویت ملی و همچنين مذهبی مواجه مي شود، نگران خواهند بود، این مساله به چه صورت قابل حل است؟

دکتر غفاری: بخشی از این مسأله به خود دانشگاه مرتبط می‌مي شود که دانشگاه برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی را در این زمینه دارد. البته خوشبختانه امروز عِرق و همچنين هویت ملی و همچنين مذهبی در میان دانشجویان وضعیت مطلوب دارد ولی طبیعتاً باید نهادها و همچنين مجموعه‌های متنوع و گوناگون و مختلف نیز وارد شدن کنند و همچنين بستر و همچنين خوراک مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را در اختیار دانشجویان قرار دهد.

بخشی از آن هم هم به خانواده‌ها مرتبط می‌مي شود که البته تغییر و همچنين تحولات نسلی هم در این زمینه بی تأثیر نیست چرا که دانشجویان مطلوب‌های دیگری را نسبت به قبل برای خودشان تعریف می‌کنند و همچنين این مساله در طول تاریخ هم وجود داشته است. خوشبختانه فعالیت‌ها و همچنين اقدامات قابل توجه و همچنين قابل قبولی در عرصه فرهنگی در دانشگاه‌های کشور انجام شده است، در واقع زمینه‌ها و همچنين بسترهای بسیار مناسبی برای دستیابی به اهداف و همچنين سیاست‌های فرهنگی وجود دارد که باید این اقدامات بسط بیشتری پیدا کند.

معتقدیم دانشگاه‌ها، سرمایه آفرین خواهند بود و همچنين خود نیز دارای سرمایه‌هایی خواهند بود که هر چه مورد توجه و همچنين حمایت بیشتری قرار بگیرند، می‌توانند در ایجاد فضای با نشاط و همچنين شاداب در دانشگاه‌ها کمک کننده باشند.

سرمایه‌های اجتماعی، اخلاقی و همچنين انسانی سه وجه اصلی دانشگاه به شمار می‌رود که تقویت آنها به دانشگاه نشاط می‌بخشد.

مشارکت دانشجویان و همچنين مسئولیت گروهی دانشگاه‌ها نیز در عرصه‌های فرهنگی یک ضرورت به شمار می‌رود و همچنين مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است با ایجاد شرایط و همچنين بسترهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري امکان مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی را افزایش دهیم.

ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

 

۱۶ آذر برگ ممتاز تاریخ دانشجویی کشور/عِرق ملی و همچنين مذهبی دانشجویان روی خط مطلوب در تاریخ ۱۵ September 1397 | 11:42 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *