اجرای پروژه های ملی دانشگاه ها در حوزه محیط زیست کلید خورد – شریف

اجرای پروژه های ملی دانشگاه ها در حوزه محیط زیست کلید خورد – شریف

به نقل از شریف: اجرای پروژه های ملی دانشگاه ها در حوزه محیط زیست کلید خورد

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، اظهار کرد: دانشگاه های پهناور و بزرگ کشور پروژه های تحقیقاتی پهناور و بزرگ ملی را در عرصه محیط زیست آغاز کرده اند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر غلامی امروز (سه شنبه) در حاشیه دومین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و همچنين پژوهشگاه های کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تلاش وزارت علوم بر گسترش ارتباط دانشگاه ها با حکومت است که در این ارتباط و رابطه دانشگاه های پهناور و بزرگ در کشور خوشه های علمی تشکیل دادند.

وی که در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و همچنين فن‌بازار در محل نمایشگاه بین المللی تهران سخن می گفت، افزود: این خوشه ها در قسمت و بخش های متنوع و گوناگون و مختلف، مسائل تخصصی را بررسی کرده و همچنين نتیجه این تحلیل ها را به دست يار اول رئیس جمهور، وزرا و همچنين سایر نهادهای مرتبط منتقل می کنند. در واقع بخشی از این خوشه های علمی روز قبل در حوزه های اقتصاد، اجتماعی و همچنين رسانه ای با دست يار اول رئیس جمهوری جلسه ای برگزار کردند که با استقبال مسئولان مواجه شد. نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و همچنين فن بازار تا ششم دیر دایر است.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: روز قبل همچنین توانستیم سه قسمت و بخش از این خوشه ها را که از سوی دانشگاه ها مورد بررسی قرار گرفته است به حکومت ارائه دهیم؛ این خوشه ها بسته به موضوعات و همچنين تخصص های متنوع و گوناگون و مختلف در دانشگاه ها بررسی می شوند.

وی در مورد ارتباط دانشگاه ها با صنعت، گفت: در زمینه تعامل صنعت با دانشگاه می قدرت به ارتباط دانشگاه ها با محیط زیست اشاره کرد؛ در واقع دانشگاه ها پروژه های تحقیقاتی پهناور و بزرگ ملی را در عرصه محیط زیست شروع کرده اند.

غلامی در خصوص بودجه پروژه های دانشگاه ها در ارتباط با محیط زیست، اظهار کرد: آمار و همچنين ارقامی در خصوص این بودجه ها اعلام شده است. به عنوان مثال رقم بودجه پروژه تالاب انزلی که برای پاکسازی بدون تخریب محیط زیست، عملیاتی می مي شود حدود یک هزار میلیارد تومان است.

وزیر علوم افزود: این وزارت خانه به روش کلی آمادگی خود را برای فعالیت های تحقیقاتی با نهاد ها و همچنين نهادها اعلام می کند ولي بايد توجه داشت متاسفانه بودجه پژوهش بسیار پایین و همچنين مثل سال شمسي قبل است.

دکتر غلامی تاکید کرد: باید قدردان باشیم که صنعت و همچنين استادان دانشگاه ها در چند سال شمسي قبل رویکرد خوبی در این زمینه داشتند، هر چند این ارتباط هنوز هم اندک است و همچنين حتماً باید توسعه یابد. معظلات و مسائل و مشکلات در قسمت و بخش صنعت به معنای عام آن هم در زمینه ایجاد فناوری های جدید وجود دارد.

وی اظهار کرد: قسمت و بخش دیگری از موانع در دانشگاه ها است که به دلیل رویکردهای سنتی در حوزه آموزش بسیاری از استادان مشغول آموزش نیروی انسانی خواهند بود تا اینکه به سمت صنعت حرکت کنند. بنابراین ما باید این زمینه را باز کنیم تا ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه ها توسعه یابد.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

اجرای پروژه های ملی دانشگاه ها در حوزه محیط زیست کلید خورد در تاریخ ۴ October 1397 | 12:38 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *