امروزه تمام معظلات و مسائل و مشکلات توسط محققان کشور قابل حل است/ تصویب آیین‌نامه‌های ارتقایی با هدف افزایش ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت – شریف

امروزه تمام معظلات و مسائل و مشکلات توسط محققان کشور قابل حل است/ تصویب آیین‌نامه‌های ارتقایی با هدف افزایش ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت – شریف

به نقل از شریف: امروزه تمام معظلات و مسائل و مشکلات توسط محققان کشور قابل حل است/ تصویب آیین‌نامه‌های ارتقایی با هدف افزایش ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت

وزیر علوم با بیان اینکه امروزه تمام آنچه که به عنوان مشکل شناخته می‌شوند، توسط محققان کشور قابل حل است، بر لزوم هماهنگی و همچنين مشارکت دستگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف در رفع چالش‌ها تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در دومین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌های کشور که صبح امروز (سه‌شنبه ۴ دی‌ماه) در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، با اشاره به انتظارات جامعه از دانشگاه‌ها گفت: امروزه دانشگاه‌ها باید وارد عمل شوند و همچنين کسب و همچنين کارهای مبتنی بر دانش را در کشور گسترش دهند.

وی با بیان اینکه نقل از‌های موجود بیانگر این است که دانشگاه‌ها در سیر تحولی خود، وظایفشان را با توجه به بازخوردهای جامعه انجام داده‌اند، افزود: از سال شمسي ۱۳۶۰ بیشترین تلاش دانشگاه‌ها تربیت نیروی انسانی بوده و همچنين اوایل دهه ۱۳۷۰ نیز بحث تحصیلات تکمیلی با هدف حل چالش‌های کشور شکل گرفت. همچنین در اواسط دهه هشتاد رویکرد فناورانه و همچنين تبدیل دانش به ثروت مورد توجه قرار گرفت و همچنين بر همین اساس مراکز رشد و همچنين پارک‌ها تشکیل شدند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه اکنون دانشگاه‌های کشور دچار تحول شده‌اند، ادامه داد: آنچه امروز در کشور مطرح است، گسترش هم‌افزایی بین صنعت و همچنين دانشگاه‌ها است.

دکتر غلامی ادامه داد: در قبل اقبال و همچنين استقبال قسمت و بخش صنعت در زمینه همکاری با دانشگاه‌ها آنچنان که باید نبوده ولي بايد توجه داشت خوشبختانه طی چندسال اخیر، فاصله بین دانشگاه و همچنين قسمت و بخش صنعت کم شده و همچنين رویکردهای جدیدی شکل گرفته است.

وزیر علوم با اشاره به برگزاری نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشگاه‌ها گفت: نمایشگاه امسال، از سوی مراکز علمی و همچنين مجموعه‌های جدید صنعت و همچنين فناوری مورد اسقبال قرار گرفته که این امر حرکت فزاینده‌ای در حوزه هم‌افزایی قسمت و بخش صنعت و همچنين دانشگاه‌ها است.

وی تصریح کرد: اکنون در دانشگاه‌ها توجه ویژه‌ای به پارک‌های علم و همچنين فناوری گرفته شده و همچنين پروژه‌های بسیاری در این حوزه در حال انجام است.

وزیر علوم با اشاره به ارتباط مطلوب برخی نهاد‌ها با دانشگاه‌ها بیان کرد: شامل نهاد‌هایی که اکنون دانشگاه‌ها ارتباط خوبی را با آن هم برقرار کردند، نهاد محیط زیست است که بر همین اساس کنسرسیومی در خصوص حل چالش‌های پهناور و بزرگ زیست محیطی تشکیل شده است. همچنین در صنعت نفت نیز دانشگاه‌ها قراردادهایی را با وزارت نفت در خصوص نحوه استخراج و همچنين بهره‌برداری از نفت را به امضا رسانده‌اند.

دکتر غلامی با بیان اینکه وزارت علوم در زمینه ارتباط با صنعت وظیفه خاصی را برای دانشگاه‌ها مقرر کرده، گفت: به همین منظور، آیین‌نامه‌های موجود در این زمینه، مورد ارزیابی و همچنين بررسی مجدد قرار گرفت و همچنين برخی آیین‌نامه‌های جدید نیز شامل آیین‌نامه‌های ارتقایی به تصویب رسید.

وی با تاکید بر اینکه در تلاش برای بازترشدن ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه هستیم، تصریح کرد: اکنون به منظور تحقق این امر، اقدامات مختلفی گرفته شده که شامل آن هم، اجرای طرح تجربه و مهارت بالا‌افزایی در دانشگاه‌ها با هدف بهبود وضعیت اشتغال دانشجویان است.

وزیر علوم با اشاره به برخی انتقادها مبنی بر ناکارآمدی آموزش عالی، افزود: معتقدیم در صورتي که کسی امروزه بحث ناکارآمدی فارغ‌التحصیلان در نهاد‌ها را مطرح می‌کند باید به این نقطه توجه داشته باشد که خودش نیز در این مراکز تحصیل کرده است و همچنين در صورتي که خود را کارآمد می‌داند باید در فعالیت‌های مبتنی بر رفع چالش‌های کشور وارد مي شود.

دکتر غلامی گفت: در حال حاضر باید ابعاد مثبت دانشگاه‌ها را در جامعه مطرح، موارد و نکات ضعف را به درستی شناسایی و همچنين در حل آنها تلاش کنیم.

وزیر علوم افزود: امروزه تمام آنچه که به عنوان مشکل شناخته می‌شوند، توسط محققان کشور قابل حل است و همچنين هر چیزی که نیاز به انجام دارد نیز با هماهنگی و همچنين مشارکت دستگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف قابل تحقق است.

در پایان، قراردادهای صنعتی احیای مرحله تالاب انزلی به روش زیست بالایی تسریع یافته و همچنين افزایش حجم آبگیری، طراحی، ساخت و همچنين بهره‌برداری از دموپلنت غشایی برای استحصال گاز دی اکسید کربن گاز دودکش، ساخت و همچنين نصب و همچنين راه‌اندازی یک دستگاه بازرسی کامیونی، تولید انواع مرکب‌های پرینتر پلاترهای جوهرافشان با بهره بري و استفاده از مواد معدنی و همچنين گیاهی با بهره بري و استفاده از فناوری نانو با حضور وزیر علوم به امضا رسید.

 

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷

امروزه تمام معظلات و مسائل و مشکلات توسط محققان کشور قابل حل است/ تصویب آیین‌نامه‌های ارتقایی با هدف افزایش ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت در تاریخ ۴ October 1397 | 1:51 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *