اولین نشست روسای دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی و همچنين پژوهشی منطقه ۸ کشور برگزار شد – شریف

اولین نشست روسای دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی و همچنين پژوهشی منطقه ۸ کشور برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: اولین نشست روسای دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی و همچنين پژوهشی منطقه ۸ کشور برگزار شد

اولین نشست روسای دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی و همچنين پژوهشی منطقه ۸ کشور، با حضور دکترعبدالرضا باقری؛ قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و همچنين فناوری، دکتر طاهر؛ رئیس دانشگاه شهیدباهنر کرمان، دکتر دهقان؛ رئیس دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان و همچنين جمعی از روسای دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی منطقه ۸، امروز (چهارشنبه) در محل دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان، برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید باهنر کرمان، در این نشست دکتر باقری با آرزوی سلامتی برای همه کسانی که در حوزه کمک به آموزش عالی و همچنين به خصوص دردانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان، قدم‌های نیک برداشتند، اظهار داشت: آموزش عالی در حال گذر از دوره کلاسیک و همچنين رواج پيدا کرده به سمت دوره‌ای نو و همچنين همراه با مسئولیت های جدید است.
وی افزود: در دوره قبل، معمولاً به دنبال تربیت نیروی انسانی و همچنين انجام پژوهش‌های موردنیاز جامعه به خصوص پژوهش‌های بنیادی و همچنين توسعه مرزهای دانش بودیم، ولي بايد توجه داشت امروزه در این حوزه ها جایگاه مناسبی داریم.
قائم مقام وزیر علوم افزود: پاسخگویی به نیازهای جامعه در کنار مسئولیت‌های قبلی در دوران گذر، اهمیت دارد و همچنين این تجربه جدیدی در حوزه ملی و همچنين بین المللی است و همچنين باید در این راستا هم افزایی، هم فکری و همچنين هم نظری انتقال تجارب، داشته باشیم.
وی با بیان اینکه ضرورت حکم می کند پژوهش ها را به سمت نیازهای موجود ببریم، گفت: خوشبختانه امروز در تمامی نقاط کشور از دانشگاه‌های خوبی برخورداریم و همچنين البته دانشگاه ها باید نقش محلی و همچنين منطقه ای خود را بهتر و همچنين پر رنگ تر از نقش ملی و همچنين بین المللی ایفا کنند.
قائم مقام وزیر علوم تصریح کرد: یکی از دستاوردهای وزارت علوم، وجود نیروهای متخصص در تمامی مناطقی است که می توانند به حل معضلات کمک کنند و همچنين باید از تجارب مراکز دانشگاهی و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری سراسر کشور بهره بري و استفاده مي شود و همچنين ستاد وزارت، باید به مسائل سیاست گذاری و همچنين نظارت پرداخته و همچنين مسائل اجرایی را به دانشگاه ها و همچنين مدیران منطقه ای بسپارد.
وی بیان کرد: بحث مدیریت منطقه‌ای یک ضرورت است و همچنين در این خصوص باید اهتمام جدی به خرج داد و همچنين منطقه ها و مناطق آموزش عالی باید به هم افزایی و همچنين هم فکری پیرامون انتقال تجربه و همچنين بهره بري و استفاده مشترک از امکانات بپردازند.
دکتر باقری گفت: ما به دنبال تدوین دستورالعمل‌های اجرایی برای منطقه ها و مناطق آموزش عالی کشورهستیم که باید در این دستورالعمل ها استقلال دانشگاه ها حفظ مي شود و همچنين در عین حال بخشی از اختیارات ستاد وزارت بدون تعارض با قوانین بالادستی به مدیران منطقه ها و مناطق تفویض مي شود. وی بیان کرد: بحث مدیریت منطقه‌ای یک ضرورت است و همچنين باید اهتمام جدی به خرج داد و همچنين منطقه ها و مناطق که یکی از آنها منطقه ۸ کشوری است، باید به هم افزایی و همچنين هم فکری پیرامون انتقال تجربه و همچنين بهره بري و استفاده مشترک از امکانات بپردازند. ما در پی تدوین دستورالعمل‌های اجرایی برای منطقه ها و مناطق هستیم که باید در این دستورالعمل ها استقلال دانشگاه ها حفظ مي شود و همچنين در عین حال بخشی از اختیارات ستاد وزارت بدون تعارض با قوانین بالادستی به مدیران منطقه ها و مناطق تفویض مي شود.
وی با بیان اینکه مدیران منطقه بهتر از وزارت می توانند در حوزه کاری منطقه عمل کنند، گفت: توسعه امکانات آزمایشگاه ها و همچنين مواردی از این قبیل از این قسم اختیارات است وقطعا تجربه همکاران در این نشست به تدوین این دستورالعمل کمک مي کند، البته مدیریت منطقه ای باید به گونه ای تنظیم مي شود که نقض اختیارات پارک ها و همچنين دانشگاه نباشد.
وی تأکید کرد: در حوزه آموزشی باید اهتمام ویژه ای به خرج داد. با توجه به توسعه کمی در دهه قبل، باید بازگشتی به افزایش کیفیت داشت و همچنين نواقص برطرف مي شود. امروزه جامعه، طالب فارغ التحصیلان دارای توانایی های حرفه ای و همچنين کارآمد در رشته مربوطه است. به‌خصوص در استان کرمان که ظرفیت‌های صنعتی و همچنين معدنی مناسب وجود دارد، فلذا دانشجویان باید در بازه ای که در دانشگاه خواهند بود از تجربه و مهارت بالا های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برخوردار شوند و همچنين تجربه کار در حوزه های مرتبط با رشته را کسب کنند و همچنين این مهم ترین وظیفه در حوزه آموزش است.
قائم مقام وزیر علوم گفت: امروزه کیفیت بیش از کمیت دغدغه جامعه است. پس مدیران باید به این موضوع توجه ویژه ای کنند، به ویژه در مورد بازنگری محتوایی دروس و همچنين حذف دروسی که مورد نیاز جامعه نیستند. گاهی حذف به دلیل اشباع بودن نیز مورد نیاز است. تمام این مسائل باید با توجه به تحولات جامعه رخ دهند.
وی افزود: کارشناسان آزمایشگاه‌ها باید دائماً در حال بازآموزی باشند. زیرا یکی از موضوعات مهم در کیفیت، نحوه ارائه دروس عملی متناسب با تکنیک‌ها و همچنين نیازهای روز است. باید از کارشناسان قوی و همچنين باتجربه موجود در منطقه جهت بالا بردن تجربه یکدیگر بهره بري و استفاده مي شود.

دکتر باقری گفت: رصد فارغ التحصیلان رشته ها مهم است و همچنين باید بینیم فارغ التحصیلان رشته ها در حال حاضر مشغول به چه کاری خواهند بود. امروزه نمی قدرت نسبت به این قشر بی تفاوت بود. یکی از ویژگی های دانشگاه‌های نسل سوم این است که فارغ التحصیلانش نه تنها باید کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل داشته باشند بلکه می‌بایست کارآفرینی کنند. آیا فارغ التحصیلان از آموزشی که دیده اند راضی خواهند بود و همچنين آیا کارفرمایان از عملکرد این نیروها راضی خواهند بود؟ این مسائل باید بررسی شوند، این از وظایف مدیران در دوره جدید می باشد که حتماً باید به آن هم پرداخته مي شود.
قائم مقام وزیر علوم خاطر نشان کرد: در حوزه پژوهش و همچنين فناوری تعیین برنامه جذاب و جالب و خوب راهبردی ۵ ساله توسط دانشگاه ها بسیار اهمیت دارد و همچنين باید مشخص مي شود دراین برنامه جذاب و جالب و خوب چه مشکلاتی از منطقه قرار است مرتفع شوند. این برنامه جذاب و جالب و خوب باید با نظرسنجی و همچنين همفکری تمام اعضای دانشگاه نوشته مي شود. مشخص نمودن سهم هر کدام از اعضای هیات علمی در تحقق این برنامه جذاب و جالب و خوب بسیار ضروری است.
دکتر باقری عنوان کرد: زمانی دانشگاه‌ها می توانند درست عمل کنند که همه اعضا سهم مشخصی در تحقق برنامه جذاب و جالب و خوب راهبردی دانشگاه داشته باشند. هم‌چنین سهم تيم های آموزشی و همچنين دانشکده ها نیز باید مشخص باشد. نمی قدرت در دنیایی که تحولات سریع در حال رخ دادن است برای موضوعات پراکنده زمان و همچنين هزینه صرف کنیم. شرایط جامعه این مسأله را نمی پذیرد.

قائم مقام وزیر علوم گفت: یکی از وظایف شورای دانشگاه جهت دهی دانشگاه به سمت حل مسائل منطقه ای است. پرداختن به مسائل پیرامونی که برای هر شهرستان و همچنين استان متغاير و متفاوت است از ضروریات است. باید دراستانی مانند کرمان با کمک مسئولانی همچون استاندار، سهم دانشگاه را در رفع معظلات و مسائل و مشکلات استان بررسی کنیم.

ر. ب ۴۵/‏ ع. ع ۵۷

اولین نشست روسای دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی و همچنين پژوهشی منطقه ۸ کشور برگزار شد در تاریخ ۱۹ October 1397 | 4:20 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *