ایران؛ بازیگری مهم در عرصه علم و همچنين فناوری بین المللی/ لزوم گسترش همکاری‌های علمی ایران و همچنين اتحادیه اروپا – شریف

ایران؛ بازیگری مهم در عرصه علم و همچنين فناوری بین المللی/ لزوم گسترش همکاری‌های علمی ایران و همچنين اتحادیه اروپا – شریف

به نقل از شریف: ایران؛ بازیگری مهم در عرصه علم و همچنين فناوری بین المللی/ لزوم گسترش همکاری‌های علمی ایران و همچنين اتحادیه اروپا

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناورزی امروز (چهارشنبه) در مراسم افتتاح سومین کارگروه همکاری‌های علمی، پژوهشی، فناوری و همچنين نوآوری ایران و همچنين اتحادیه اروپا در بروکسل، با اشاره به توانایی‌های علمی و همچنين فناورانه کشورمان، جمهوری اسلامی ایران را “بازیگری مهم در عرصه علم و همچنين فناوری بین المللی” توصیف و همچنين بر گسترش مناسبات علمی ایران و همچنين اتحادیه اروپا تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در این آیین به قابلیت‌های پژوهشی و همچنين علمی اتحادیه اروپا شامل سهم دو درصدی پژوهشی کشورهای اتحادیه از GDP و همچنين جایگاه پژوهشگران اروپایی در میان بازیگران جهانی علم اشاره کرد و همچنين گفت: ایران و همچنين اتحادیه اروپا می‌توانند در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف مورد علاقه مشترک شامل پیرشدن جمعیت، تغییرات اقلیمی و همچنين مهاجرت که چالش‌های مشترک آنهاست، همکاری کنند.
وی به سابقه تاریخی علم و همچنين دانش در ایران شامل ایجاد دانشگاه جندی شاپور اشاره کرد و همچنين گفت: در تاریخ معاصر نیز تاسیس دارالفنون در سال شمسي ۱۸۵۱ میلادی که دانشمندان آلمانی، اتریشی و همچنين فرانسوی در آن هم حضور داشتند نمادی از همکاری‌های ایران و همچنين اروپا بوده است.
دکتر غلامی خاطرنشان کرد: ایران با دارا بودن بیش از ۴.۳ میلیون دانشجو و همچنين دانشگاه‌های سطح بالا، بازیگری مهم در عرصه علم و همچنين فناوری بین‌المللی است.
به گفته وزیر علوم، براساس آمارهای ISI و همچنين SCOPUS، جمهوری اسلامی ایران اولین کشور دنیا از لحاظ رشد کمی تولیدات علمی است.
در ادامه نشست این کارگروه مشترک، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل با اشاره به گسترش همکاری‌های ایران و همچنين اتحادیه اروپا طی سال شمسي‌های اخیر و همچنين همچنین گسترش همکاری‌های آموزشی دو طرف در حوزه اراسموس پلاس، بر تقویت همکاری‌های پژوهشی مشترک دو طرف تاکید کرد.
هیات اروپایی حاضر در این کارگروه نیز با ارائه گزارشی از پیشرفت همکاری‌های دو طرف به ویژه در حوزه همکاری‌های آموزشی (اراسموس پلاس) ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های دو طرف در حوزه پژوهشی در چارچوب برنامه جذاب و جالب و خوب چشم انداز ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا گسترش یابد.
کریستینا راسو دست يار مدیر کل کمیسیونر علوم و همچنين پژوهش نیز در این نشست گفت: در حال حاضر ۴۰۰ پژوهشگر ایرانی در شورای پژوهشی اروپا (ERC) فعال هستندکه رقمی قابل توجه است.
شایان ذکر است که سومین کارگروه مشترک ایران و همچنين اتحادیه اروپا براساس بیانیه مشترک دو طرف در سال شمسي ۱۳۹۵ بعد از توافق هسته‌ای ایران و همچنين اروپا تشکیل شده است.
اولین کارگروه در بروکسل شهریور ۱۳۹۵، دومین کارگروه تیرماه ۱۳۹۶ در تهران و همچنين سومین جلسه کارگروه روز چهارشنبه ۲۶ دیماه ۱۳۹۷ با حضور هیئت عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین الملل و همچنين روسای دانشگاه‌های تهران، اصفهان، علامه طباطبایی و همچنين خوارزمی و همچنين همچنین نمایندگانی از وزارت بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی و همچنين معاونت علمی و همچنين فناوری ریاست جمهوری در بروکسل برگزار شد.
م.ع ۶۰/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

ایران؛ بازیگری مهم در عرصه علم و همچنين فناوری بین المللی/ لزوم گسترش همکاری‌های علمی ایران و همچنين اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۶ October 1397 | 3:27 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *