تصور دانشگاه بدون دانشجو محال است/ حمایت جدی وزارت علوم از عدم وجود تبعیض در دانشگاه‌ها – شریف

تصور دانشگاه بدون دانشجو محال است/ حمایت جدی وزارت علوم از عدم وجود تبعیض در دانشگاه‌ها – شریف

به نقل از شریف: تصور دانشگاه بدون دانشجو محال است/ حمایت جدی وزارت علوم از عدم وجود تبعیض در دانشگاه‌ها

وزیر علوم با بیان اینکه تصور دانشگاه بدون دانشجو محال است، بر خدمت هرچه بیشتر به دانشجویان‌ بمنظور ساخت آینده‌ای بهتر و همچنين حل چالش‌های کشور تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست مشاوران زنان و همچنين خانواده دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی که امروز (چهارشنبه ۵ دی‌ماه) در محل وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به اهمیت حضور زنان در کشور گفت: امروزه شرایط بگونه‌ای است که زنان نقش‌های بسیاری را در فعالیت‌های اجتماعی ایفا می‌کنند همچنين و علاوه بر آن هم، به دلیل نگاه سنتی موجود در جامعه، انجام کارهای منزل نیز از بانوان انتظار می‌رود.

وی با بیان اینکه باتوجه به ظرفیت و همچنين کارکرد آموزش عالی، جمعیت قابل توجهی از آن هم را بانوان تشکیل می‌دهند، افزود: در حال حاضر در بسیاری از رشته‌ها آمار دانشجویان دختر بیش از پسران جوان است و همچنين بطور کلی اکنون حدود ۵۰ قسمت و بخش از جمعیت دانشجویان را دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده تشکیل می‌دهند.

دکتر غلامی با بیان اینکه به دلایل متنوع و گوناگون و مختلف امکان ایجاد نسبت تساوی بین زنان و همچنين مردان در حوزه اساتید و همچنين کارمندان فراهم نبود، اظهار داشت: با توجه به اینکه سابقه به‌کاری‌گیری بانوان در عضویت هیئت علمی به دوران بعد از انقلاب بازمی‌گردد، لذا از قبل یک جریان کندی از خروجی بانوان در حوزه تحصیلات تکمیلی وجود داشت بنابراین این روال طبیعی از قبل به تا حال اجتناب ناپذیر است.

وی گفت: در حال حاضر بحث شایسته‌سالاری در دانشگاه‌ها مطرح است و همچنين تفاوت‌های جنسیتی در جذب اساتید هیئت علمی هرگز مطرح نیست.

وزیر علوم با اشاره به روند جذب اساتید شایسته زن در دانشگاه‌ها بیان کرد: این روند باید به همین شکل و همچنين با حفظ رویکردها و همچنين استراتژی‌های مناسب نیروی انسانی پیش رود زیرا ظرفیت‌های آن هم وجود دارد.

دکتر غلامی تصریح کرد: در حوزه کارمندی نیز به دلیل خاص‌بودن نوع کار نسبت زنان کمتر از آقایان است و همچنين تحصیلات بانوان در حوزه کارمندی نیز عموماً کارشناسی و همچنين به ندرت کارشناسی ارشد است.

وی با بیان اینکه هیچ دستورالعمل و همچنين ماده قانونی مبنی بر تفاوت بانوان و همچنين آقایان وجود ندارد، اظهار داشت: آنچه بیش از هر چیز مورد توجه قرار دارد، عدم وجود تبعیض در دانشگاه‌ها است و همچنين چنانچه مواردی از آن هم ملاحظه شد باید ابتدا آن هم را آسیب‌شناسی و همچنين سپس حل کرد. وزارت علوم نیز از این امر استقبال می‌کند.

وزیر علوم در خصوص رویکرد دستگاه‌های دولتی مبنی بر حضور بانوان به عنوان مشاور در کنار مدیران، مطرح کرد: خوشبختانه در حال حاضر این رویکرد وجود دارد که مشاوران باید از این ظرفیت‌ها بهره‌مند شوند و همچنين با شناخت و همچنين هماهنگی بیشتر باید نواقص احتمالی را شناسایی و همچنين به مدیران ارائه کنند.

دکتر غلامی عنوان کرد: همچنین در حوزه نگاه‌های مدیریتی نیز یکسری مصوبات و همچنين آین‌نامه‌هایی را در خصوص زنان داریم که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است بانوان به آن هم‌ها اشراف پیدا کنند و همچنين میزان اجرا و همچنين موانع آن هم‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

وی با تاکید بر اهمیت نگاه به قسمت و بخش‌های اعتقادی هنگام کار در دستگاه‌های اجرایی، گفت: بهتر است تا مشاوران در دانشگاه‌ها، نظرات نهاد نمایندگی رهبری را بصورت کلی در موضوعات گوناگون اخذ کنند، البته این به معنای نقش تعیین‌کننده آن هم در تصمیم‌گیری‌ها نیست بلکه می‌توام از طریق مشاوره گرفتن، برخی تصمیم‌گیری‌ها را با سهولت بیشتری انجام داد.

وزیر علوم با بیان اینکه مشاوران با رییس دانشگاه نیر بصورت پیوسته جلسات را پیگیری کنند، اظهار داشت: مشاوران در شورای فرهنگی و همچنين اداری دانشگاه شرکت کنند زیرا این امر سبب آشنایی با مسائل کلان و همچنين کلی می‌مي شود.

دکتر غلامی گفت: ضروری است تا اطلاعات و همچنين نظرات در ملاقات مشاوران با رییس دانشگاه جمع‌آوری مي شود تا به عنوان نظریه‌های کارشناسی از آنها بهره بري و استفاده مي شود.

وزیر علوم با بیان اینکه ما در جلسات متنوع و گوناگون و مختلف از روسای دانشگاه‌ها درخواست می‌کنیم تا حمایت‌های بیشتری را از مشاوران داشته باشند، افزود: در کنار تمامی مسائل، توجه به دانشجویان نیز باید در دستور کار مشاوران قرار گیرد و همچنين مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا قسمت و بخش‌های مرتبط به دانشجویان که جزو قسمت و بخش‌های اجرایی خواهند بود، رصد شوند و همچنين کارکنان در خصوص دغدغه‌های دانشجویان با آن هم‌ها صحبت کنند.

وزیر علوم در پایان با تاکید بر اینکه تصور دانشگاه بدون دانشجو محال است، عنوان کرد: یادمان باشد که همه برای خدمت به دانشجویان‌، ساخت آینده‌ای بهتر و همچنين حل چالش‌ها فعالیت می‌کنیم.

ز.ح ۷۴/ ع. ع ۵۷

تصور دانشگاه بدون دانشجو محال است/ حمایت جدی وزارت علوم از عدم وجود تبعیض در دانشگاه‌ها در تاریخ ۵ October 1397 | 4:19 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *