رشد ۱۱ برابری اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های ایران نسبت به قبل از انقلاب – شریف

رشد ۱۱ برابری اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های ایران نسبت به قبل از انقلاب – شریف

به نقل از شریف: رشد ۱۱ برابری اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های ایران نسبت به قبل از انقلاب

دکتر مسعود شمس قسمت و بخش مشاور وزیر علوم و همچنين مدیرکل دفتر وزارتی گفت: در سال شمسي ۱۳۵۷ حدود ۷ هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه‌های کشور فعالیت می‌کردند ولی هم اکنون ۸۰ هزار عضو هیئت علمی داریم که نسبت به سال شمسي اول پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، بیش از ۱۱برابر رشد را شاهد هستیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه دریانوردی و همچنين علوم دریایی چابهار، دکتر شمس‌قسمت و بخش در نشست با رئیس، اعضای هیئت رییسه و همچنين اعضای هیئت علمی دانشگاه دریانوردی و همچنين علوم دریایی چابهار اظهار داشت: آموزش عالی به برکت انقلاب اسلامی رشد بسیار چشمگیری در کشور و همچنين به خصوص در استان سیستان و همچنين بلوچستان داشته است؛ به طوری که این دانشگاه در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، توانسته پیشرفت‌های جهش‌داری در حوزه‌های تخصصی دریایی و همچنين سایر ماموریت‌های خود کسب کند.
وی تصریح کرد: در سال شمسي ۱۳۵۷ سیستان و همچنين بلوچستان سهم بسیار ناچیزی در آموزش عالی داشت، ولی امروز از لحاظ شاخص نسبت ظرفیت یا صندلی‌های آموزش عالی نسبت به جمعیت متقاضی وارد شدن به آموزش عالی، استان سیستان و همچنين بلوچستان رتبه دوم کشور را در اختیار دارد.
مشاور وزیر علوم با بیان اینکه در ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی در کل مجموعه‌های آموزش عالی شامل علوم پزشکی و همچنين سایر زیر نظام‌ها، حدود ۱۷۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل بودند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۴میلیون دانشجو داریم و همچنين این در حالی است که تعداد اعضای هیئت علمی در سال شمسي ۱۳۵۷ حدود ۷ هزار فرد يا شخص بود که در حال حاضر در کلیه دستگاه‌های آموزشی کشور ۸۰ هزار عضو هیئت علمی داریم که نسبت به اول انقلاب اسلامی، بیش از ۱۱ برابر رشد را شاهد هستیم.
به گفته دکتر شمس قسمت و بخش تعداد مقالات علمی محققان کشورمان در قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف در زمان قبل از انقلاب بسیار محدود و همچنين منحصر به زمانی بود که شخص در حال تحصیل بود و همچنين بعد از فارغ‌التحصیلی ضرورتی به چاپ مقاله نبوده و همچنين دانشگاه‌ها نیز آموزش‌محور بودند.
وی تصریح کرد: به روش کلی در ایران از سال شمسي ۱۳۷۰، به سمت دانشگاه پژوهش محور حرکت کردیم و همچنين به تبع آن هم تعداد مقالات علمی افزایش چشم‌گیری داشته؛ البته رشد آموزش و همچنين توسعه منطقه باید متوازن با هم باشد.
دکتر شمس قسمت و بخش ادامه داد: شاخص آموزش عالی ما رشد بسیار خوبی طی سال شمسي‌های اخیر داشته است ولي بايد توجه داشت در سایر شاخص‌ها رشد، متاسفانه رشد خاصی نداشته‌ایم. در صورتي که اقتصاد ما نیز به همین نسبت رشد می‌کرد امروز شاهد این تعداد نیروی دانش آموخته بیکار در جامعه نبودیم.
وی در خصوص افزایش حقوق اعضای هیئت علمی یادآور شد: در حال حاضر تلاش داریم تا حقوق اعضای هیئت علمی وزارت علوم با علوم پزشکی متناسب‌سازی مي شود و همچنين در این زمینه جلسات بسیاری با دست يار رییس جمهور و همچنين رییس نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه کشور داشته ایم تا این مهم در بودجه سال شمسي ۱۳۹۸ پیش‌بینی مي شود. امیدواریم با همکاری مجلس شورای اسلامی از مهر ماه سال شمسي آتی شاهد افزایش حقوق اعضای هیئت علمی باشیم.
م.ع ۶۰/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

رشد ۱۱ برابری اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های ایران نسبت به قبل از انقلاب در تاریخ ۲۳ October 1397 | 10:19 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *