شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و همچنين فناوری در جمهوری آذربایجان تاسیس شد – شریف

شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و همچنين فناوری در جمهوری آذربایجان تاسیس شد – شریف

به نقل از شریف: شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و همچنين فناوری در جمهوری آذربایجان تاسیس شد

در سفر دکتردهقانی ، رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و همچنين فناوری وپایگاه استنادی علوم جهان اسلام به جمهوری آذربایجان ، شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و همچنين فناوری در جمهوری آذربایجان تاسیس شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دکتردهقانی درخصوص اهداف این سفر اظهار داشت: رایسست براساس اساسنامه خود و همچنين با هدف تامین منابع اطلاعات علمی مورد نیاز دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش عالی و همچنين حتی کتابخانه های ملی و همچنين پهناور و بزرگ کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف می تواند شاخه خود را در این نهاد ها تاسیس کند.
وی افزود: یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب های رایسست برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی در راستای ترویج زبان و همچنين ادبیات فارسی و همچنين ترغیب جامعه بین الملل به بهره بري و استفاده از منابع اطلاعات علمی فارسی موجود در رایسست است.
دکتردهقانی ادامه داد: البته تقاضا برای بهره بري و استفاده از منابع علمی فارسی رایسست صرفاً به یک سطح کلی محدود نمی مي شود و همچنين به روش خاص در دنیا دانشگاه های مختلفی وجود دارد که در آنها یا کرسی زبان و همچنين ادب فارسی وجود دارد و همچنين یا اینکه رشته زبان و همچنين ادب فارسی در مقاطع متنوع و گوناگون و مختلف مانند دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنين حتی دکترا تدریس می مي شود.
وی افزود: برنامه جذاب و جالب و خوب حمایت از این کرسی ها و همچنين دانشگاه های دارای رشته ها یا دوره های زبان فارسی را نیز به عنوان یکی از اولویت های خود در طی سال شمسي قبل دنبال کرده ایم که بازخورد خوبی نیز داشته است. درحقیقت براساس اقدامات بالا به تا حال درخواست های زیادی از دانشگاه ها و همچنين مراکز علمی برای تاسیس شاخه رایسست واصل شده که برای عملیاتی سازی آنها در حال اقدام و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی هستیم.
دکتردهقانی سپس درخصوص برنامه جذاب و جالب و خوب تاسیس شاخه در جمهوری آذربایجان ابراز داشت: جمهوری آذربایجان ازجمله کشورهای دوست جمهوری اسلامی ایران محسوب می مي شود که پیوندهای فرهنگی متنوع و گوناگون و مختلف بین این دو کشور وجود دارد و همچنين پیرو درخواست برخی دانشگاه ها و همچنين مراکز علمی کشور آذربایجان مبنی بر تاسیس شاخه مرکز و همچنين همچنین برگزاری کارگاه اثر بخشی پژوهش برنامه جذاب و جالب و خوب حضور در کشور آذربایجان با هماهنگی وزارت علوم و همچنين وزارت مسائل خارجه صورت پذیرفت، برنامه جذاب و جالب و خوب تاسیس شاخه رایسست در کتابخانه فرهنگستان علوم آذربایجان، دانشگاه خزر و همچنين دانشگاه دولتی باکو در دستور کار قرار گرفته بود. با توجه به تراکم زمانی به دلیل نزدیک بودن به تعطیلات سال شمسي جدید میلادی، تاسیس شاخه در دانشگاه دولتی باکو و همچنين نیز کتابخانه فرهنگستان علوم آذربایجان به بعد از تعطیلات موکل شد ولي بايد توجه داشت پیرو برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های به عمل آمده تاسیس شاخه رایسست در دانشگاه خزر در طی این سفر عملیاتی شد.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و همچنين فناوری ادامه داد: در طی این سفر با دانشگاه خزر دو تفاهم نامه امضا کردیم که یکی با رایسست و همچنين دیگری با ISC بود. در تفاهم ISC با این دانشگاه در ارتقای رتبه در نظام های رتبه بندی بین المللی و همچنين نیز نمایه سازی نشریات معتبر جمهوری آذربایجان در ISC و همچنين برگزاری دوره های آموزشی علم سنجی و همچنين موارد متعدد دیگر همکاری خواهیم کرد.
وی افزود: بر اساس تفاهم نامه منعقده با رایسست نیز ضمن موافقت برای تاسیس شاخه، در حوزه های متعدد دیگر نظیر همکاری در انتشارات، تبادل اطلاعات علمی، دوره های آموزشی مورد نیاز اعضای هیئت علمی برای افزایش تولیدات علمی و همچنين نظیر آن هم همکاری خواهیم داشت.
دکتردهقانی خاطرنشان کرد: نقطه جذاب و جالب آن هم است که به دلیل علاقه مندی دانشگاه خزر بلافاصله و همچنين بعد از امضای تفاهم نامه قرارداد تاسیس شاخه نیز منعقد شد و همچنين با پشتیبانی همکاران در شیراز IP دانشگاه خزر در سرور رایسست ثبت و همچنين عملاً اتصال این دانشگاه به پایگاه های اطلاعات علمی فارسی رایسست بررسي کننده و پروهشگر شد.
دکتر دهقانی گفت: شاخه آذربایجان برای سه سال شمسي به منابع اطلاعات علمی متن کامل فارسی رایسست به صورت رایگان دسترسی خواهد داشت و همچنين این منابع را پیرو تفاهم به صورت برخط در اختیار اساتید و همچنين دانشجویان دانشگاه و همچنين نیز سایر متقاضیان این اطلاعات در جمهوری آذربایجان قرار خواهد داد.
وی افزود: ضمناً برای ارائه سرويس ها و خدمات کیفی مقرر شد خط تماس مستقیم بین اداره سرويس ها و خدمات اطلاع رسانی رایسست و همچنين شاخه رایسست در دانشگاه خزر برقرار مي شود ودر آینده نزدیک شاخه های دیگر رایسست نیز در سایر دانشگاه های متقاضی در سطح بین المللی شامل دانشگاه های برلین، کلن و همچنين مالبرگ آلمان و همچنين نیز دانشگاه های تفلیس گرجستان، سارایو بوسنی، استانبول ترکیه، پنجاب پاکستان تاسیس خواهد شد.
رایسست پهناور و بزرگ ترین پایگاه مقالات تمام متن فارسی جهان را در اختیار دارد که در کنار مجموعه دیگری از پایگاه های تمام متن فارسی نظیر پایگاه مقالات کنفرانس ها، مجلات الکترونیکی فارسی می تواند مجموعه ای غنی از اطلاعات علمی را در اختیار علاقه مندان به انجام کارهای پژوهشی به زبان فارسی در سطح بین الملل قرار دهد.
ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و همچنين فناوری در جمهوری آذربایجان تاسیس شد در تاریخ ۹ October 1397 | 9:17 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *